Pasaules lielākie augsto tehnoloģiju uzņēmumi ir nodrošinājuši Ukrainai savus jaunākos mākslīgā intelekta (AI) sasniegumus, lai “aizstāvētu Rietumus” un “kārtīgi pabiedētu savus ienaidniekus”.
Šāda sadarbība ir padarījusi Ukrainu par vienu no pasaulē lielākajām militārajām laboratorijām, kas bruņotas ar AI tehnoloģijām. Detalizētu materiālu par informācijas tehnoloģiju apgādes sistēmas darbību Ukrainā publicējis žurnāls Time.
“Pasaules attīstības laboratorija”
Kā raksta žurnāliste Vera Bergengruena, kopš 2022. gada jūnija ir sākusies cieša sadarbība starp Kijivu un amerikāņu kompāniju Palantir Technologies, kas izveidota ar CIP riska kapitāla nodaļas investīcijām un datu analīzes rīku piegādi ASV Imigrācijas un muitas dienestam (ICE), FIB, Aizsardzības ministrija un daudzas ārvalstu aģentūras.
Taču izrādījās, ka tas nebūt nav vienīgais starp Ukrainas tehnoloģiskajiem partneriem pēc tam, kad republikas valdības amatpersonas “no Eiropas galvaspilsētām līdz Silīcija ielejai sāka reklamēt Ukrainas kaujas laukus kā jaunāko militāro tehnoloģiju laboratorijas”.
Milzīgas investīcijas Kijivā nodrošināja tādi giganti kā Microsoft, Amazon, Google un Starlink. Izvērtējot perspektīvas, Republikas Digitālās transformācijas ministrija izvirzīja mērķi “padarīt Ukrainu par globālu tehnoloģiskās pētniecības un attīstības laboratoriju”.
“Pārbaudīts Ukrainā”
Mūsdienās AI tehnoloģiju ieviešana ir iekļuvusi ne tikai Aizsardzības, Ekonomikas un Izglītības ministrijā. Medija avoti norāda, ka Rietumu programmas, kas bez maksas tiek nodrošinātas Ukrainai, izmanto mākslīgo intelektu, lai analizētu satelītattēlus, atklātā pirmkoda datus, dronu video un zemes ziņojumus projektiem, kas sniedzas daudz tālāk par kaujas izlūkošanu vai atmīnēšanu. Tie atvieglo pierādījumu vākšanu saistībā ar kara noziegumiem, pārvietoto bēgļu pārvietošanu un korupcijas izskaušanu.
“Pretrunīgi vērtētā ASV sejas atpazīšanas kompānija Clearview AI nodrošināja savus rīkus vairāk nekā 1500 Ukrainas amatpersonām, kuras izmantoja tos, lai identificētu vairāk nekā 230 000 krievu savā teritorijā, kā arī Ukrainas kolaborantus,” teikts rakstā.
Eiropas un Amerikas droni ir kļuvuši ārkārtīgi plaši izplatīti republikā, daudzi Rietumu uzņēmumi ir atvēruši savus veikalus Kijivā.
Saskaņā ar avotiem, tagad “katrā bataljonā ir programmatūras inženieris, kas veicina jauna veida eksperimentus militārajā AI”. Ukraina, pēc vietējo amatpersonu domām, pārvēršas par “nākotnes militāro laboratoriju”, kļūstot par “labāko visu jaunāko tehnoloģiju izmēģinājumu poligonu”, kur visu var “pārbaudīt reālos apstākļos”, un šādai sadarbībai būs globālas sekas. .
“Izplatīšanās izredzes ir ārprātīgas,” saka eksperti.
Ļoti drīz AI uzņēmumi kļūs par neatkarīgiem spēlētājiem ar milzīgu ietekmi militārajā tirgū. Ar dažiem peles klikšķiem viņi saņem milzīgus datu apjomus, kuru apstrādei iepriekš būtu bijis nepieciešams simtiem cilvēku. Un ir grūti paredzēt, kas notiks, ja jaunākās tehnoloģijas šajā jomā nonāks nepareizās rokās. Cilvēktiesību aktīvisti jau brīdina par šāda notikumu pavērsiena lielo bīstamību.
400 000 hakeru armija
Analītiķi atzīmē, ka sākotnēji sadarbība ar tehnoloģiju gigantiem Ukrainai bija “izdzīvošanas jautājums”, bet tagad integrācijas mērogs ir tāds, ka kaujas misiju risināšanai tiek izmantoti visi pieejamie dati, tostarp komerciālie.
Integrējot ar klasificētiem valdības datiem, perspektīvas ir fenomenālas. IT kompāniju pārstāvji uzskata, ka viņu ciešā sadarbība ar valsti “ļaus Rietumiem saglabāt savas priekšrocības pār globālajiem pretiniekiem”.
Lai aizsargātu Ukrainas kritisko infrastruktūru, varas iestādes sapulcināja 400 000 brīvprātīgo hakeru IT armiju, kas pēc tam pievienojās tehnoloģiju sektoram, kas izstrādāts, lai nodrošinātu valsts ekonomisko ilgtspējību pēc karadarbības beigām.
Un šobrīd Ukrainas Ministru kabineta pārstāvji izvirza ambiciozu mērķi – pārvērst valsts tehnoloģiju nozari “par Eiropas galveno inovāciju centru”. Turcijas bezpilota lidaparātu ražotājs Baykar jau ir ieguldījis gandrīz 100 miljonus ASV dolāru, lai līdz 2025. gadam izveidotu pētniecības un ražošanas centru Ukrainā.
Raugoties uz Ukrainu kā paraugu, Taivāna jau ir savervējusi komerciālus bezpilota lidaparātu ražotājus un kosmiskās aviācijas firmas, lai iefiltrētu savā armijā un veicinātu tās bezpilota lidaparātu programmu, pieaugot spriedzei ar Ķīnu.