TikTok izpilddirektors Šo Ču lūdzis padomu Īlonam Maskam, platformas X (agrāk Twitter) īpašniekam un vienam no ASV ievēlētā prezidenta Donalda Trampa tuvākajiem sabiedrotajiem.
Avoti pastāstīja The Wall Street Journal, ka Ču un TikTok mātesuzņēmuma ByteDance vadītāji uzskata Masku par svarīgu saikni ar nākamo administrāciju, jo īpaši pieaugot TikTok aizlieguma draudiem Amerikas Savienotajās Valstīs.
Ču, kurš Masku pazīst jau vairākus gadus, nesen jautāja miljardierim viedokli par platformas nākotni. Viņi neapsprieda konkrētus soļus TikTok darbības turpināšanai valstī, taču viņu komunikācija atstāja ByteDance optimistisku par iespējamo situācijas atrisinājumu.
Būdams tuvs Trampa sabiedrotais, Masks ir kļuvis par svarīgu kontaktpunktu uzņēmējiem, kuri meklē informāciju par turpmākajām izmaiņām republikāņu administrācijas vadībā. SpaceX un Tesla dibinātājs pēdējās nedēļas pavada Trampa rezidencē Mar-a-Lago (Florida), piedaloties pārejas diskusijās un aktīvi konsultējot ievēlēto prezidentu dažādos jautājumos. Jo īpaši viņš sniedza ieteikumus par kandidātiem kabineta amatiem un piedalījās telefonsarunās ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski un Alphabet (Google mātesuzņēmuma) izpilddirektoru Sundaru Pičai.
Viena no galvenajām tēmām, kas uztrauc ByteDance vadību, ir iespējamais TikTok aizliegums Amerikas Savienotajās Valstīs. Aprīlī mediji ziņoja, ka Pārstāvju palāta atbalstīja iespējamu TikTok aizliegumu valstī, ja platforma deviņu mēnešu laikā nenomainīs ķīniešu īpašniekus pret amerikāņiem. Likumprojekts drīz guva atbalstu Senātā, un kopā ar citām iniciatīvām (tostarp militāro palīdzību Ukrainai un Taivānai) to parakstīja prezidents Džo Baidens.
Martā Tramps uz likumprojekta pieņemšanas fona izteicās pret TikTok aizliegumu, jo šis pasākums, pēc viņa teiktā, nonāktu sociālā tīkla Facebook rokās, kas pieder Marka Cukerberga uzņēmumam Meta. “Ja jūs atbrīvosities no TikTok, Facebook un Zukeršmaks dubultos savu biznesu. Es nevēlos, lai Facebook, kas krāpās pēdējās vēlēšanās, gūtu panākumus. Viņi ir īstie tautas ienaidnieki! – viņš toreiz teica.
Platformas vadība vairākkārt norādījusi, ka tā nav saistīta ar Ķīnas varas iestādēm. Un pēc pārdošanas klauzulas apstiprināšanas uzņēmuma pārstāvis paziņoja, ka likumprojekts tika izstrādāts “slepus” un tika pieņemts “kā daļa no lielāka likumprojekta, jo amerikāņi uzskatīs aizliegumu par nevēlamu”.
Zīmīgi, ka pirmajos sešos prezidentūras mēnešos Baidens parakstīja dekrētu, kas atceļ ierobežojumus pret TikTok un WeChat. ASV Tirdzniecības ministrija ir apņēmusies rūpīgi pārbaudīt ārvalstu mobilās lietojumprogrammas, kas ir saistītas ar Vašingtonas potenciālajiem pretiniekiem un var apdraudēt valsts intereses. Tomēr šis stāstījums lielā mērā atkārtoja Trampa tēzes, ka Ķīnas platformas grauj nacionālo drošību un apdraud ASV ekonomiku un ārpolitiku.
Pirms 2024. gada vēlēšanām ByteDance aktīvi sazinājās gan ar Trampam pietuvinātiem cilvēkiem, gan ar Demokrātu partijas pārstāvjiem. Paredzams, ka tiesa lems par TikTok aizliegumu decembra sākumā, kas ir kritisks brīdis lietotnes nākotnei ASV.
New York Times sarunu biedri nesen stāstīja, ka TikTok īpašnieki ar bijušā ASV Finanšu ministrijas darbinieka Tonija Sajeha starpniecību mēģinājuši nodibināt kontaktu ar Republikāņu partijas un Trampa kampaņas pārstāvjiem. Tika teikts, ka viņš ir draugs ar politiķa ģimeni un viņam bija galvenā loma lēmumā par kampaņas popularizēšanu, izmantojot TikTok. Šogad Sajehs ir regulāri apmeklējis sanāksmes, lai konsultētu platformas augstāko vadību, tostarp Ču.