Ja elektroenerģijas pieprasījumu Baltijas valstīs nespēs nodrošināt atjaunojamo energoresursu ražotāji, cenas kāps debesīs, brīdina enerģētikas eksperti, komentējot šīs vasaras augstās elektroenerģijas cenas.
Elektrības cena šovasar ir diezgan augsta: piemēram, ceturtdienas vakarā elektrība biržā maksāja vairāk nekā 400 eiro par megavatstundu. Arī vidējā diennakts cena nebija zema – 128,4 eiro par megavatstundu. Piektdien vidējā cena pieauga vēl par trim eiro.
Komentējot šīs tirgus situācijas iemeslus, Eesti Energia valdes loceklis un enerģētikas eksperts Einari Kisels sacīja, ka Igaunijai šovasar nebija pietiekamu sakaru ar Somiju energokabeļa Estlink 2 atteices dēļ.
“Iemesls ir arī tas, ka Latvija un Lietuva atrodas vienā cenu diapazonā ar mums, un, tā kā tur, it īpaši Latvijā, trūkst atjaunojamās enerģijas, Igaunijas ražotāji sedz arī šo valstu vajadzības ar to, ka darbina slānekļa un gāzes elektrostacijas, kurās saražotais ir daudz dārgāks nekā atjaunojamā enerģija,” skaidroja Kisels.
Runājot par atjaunojamās enerģijas ražošanas apjomu Igaunijā, Kisels sacīja, ka valstī jau ir dienas, kad vēja un saules enerģija sedz visu pieprasījumu.
“Vairāk jāraugās uz Latviju, kur ar šīm jaudām nepietiek. Igaunijā saražotās elektroenerģijas pārpalikums nonāk Latvijā un Lietuvā,” sacīja Kisels.
Viņaprāt, lielo patērētāju loma augsto cenu gadījumā Igaunijā un Baltijas valstīs vispār nav diskusiju vērta.
“Mūsu lielie klienti patērē ļoti maz, tiem nav nekādas ietekmes. Citās valstīs – Somijā, Norvēģijā – ir patērētāji, kuru ietekme uz tirgu ir manāmi lielāka,” skaidroja Kisels.
Baltic Energy Partners valdes loceklis Marko Alliksons kā vēl vienu augsto elektrības cenas iemeslu nosauca energokabeļa Estlink 2 bojājumu un atgādināja, ka vasara ir ražotņu remontdarbu laiks.
Pagājušajā nedēļā elektrības cenas bija augstas, īpaši vakaros, kad patērētāju skaitu papildina arī privātie klienti.
“Kad atjaunojamās enerģijas trūkst, īpaši vakara pīķa stundās, cenu nosaka augstākas cenas fosilā kurināmā elektroenerģijas ražotāji,” sacīja Aliksons.
Rudenī cena nedaudz pazemināsies
Pēc Alliksona domām, Estlink 2 strāvas kabeļa nodošana ekspluatācijā septembra vidū noteikti samazinās cenas vējainā periodā un nakts periodā ar mazāku patēriņu.
“Tajā pašā laikā rudenī pieaugs patērētāju pieprasījums, un stacijas Baltijas valstīs nesāks darboties pirms apkures sezonas sākuma, izmantojot nākotnes līgumus, šobrīd iespējams iegādāties elektroenerģiju par 100 eiro par megavatstundu par fiksētām cenām līdz ziemai, tāpēc sagaidāms, ka līdzīgs cenu līmenis. Ja būs pietiekami daudz atjaunojamās enerģijas, biržas cena būs mazāka par 100 eiro par megavatstundu, un, fosilās enerģijas ražotājiem ienākot tirgū, tā būs vairāk. nekā 100 eiro par megavatstundu,” sacīja Aliksons.
Pēc elektroenerģijas pārdevēja Alexela domām, viens no dārgās elektrības iemesliem ir Estlink 2 atteice.
“Lielāko gada daļu kabelis nebija pieslēgts tīklam, un tas būtiski ietekmēja cenas. Tajā pašā laikā enerģijas izmaksas ir augstas visas dienas garumā, jo Baltijas valstīs trūkst tā saucamās lētās ražošanas jaudas – piemēram, vēja enerģija vai pārvades jauda reģionos ar zemākām cenām,” sacīja Alexela enerģijas tirdzniecības vadītājs Kalvi Nõu.
Pēc Alexela domām, rudenī elektrības cenas kļūs nedaudz lētākas.
“Estlink 2 remontdarbi jāpabeidz septembra vidū, pēc tam cenas rudenī, visticamāk, noslīdēs līdz 70-90 eiro par megavatstundu Kopumā elektrības birža darbojas kā parasti, taču enerģijas izmaksas biržā ietekmē Estlink 2 enerģijas kabeļa bojājums, ja tas nebūtu noticis, cenas būtu par aptuveni 30% zemākas,” sacīja Nõu.
Tāpat kā Kisels, arī Nõu uzskata, ka cenu kāpumu nav izraisījuši patērētāji, jo patēriņa struktūra joprojām ir tāda pati kā iepriekšējos gados.
Estlink 2 strāvas kabelis starp Somiju un Igauniju sabojājās šī gada janvārī.