Ukraina, ja tā pievienosies Eiropas Savienībai, kļūs par piekto apdzīvotāko valsti blokā un, protams, nabadzīgāko. Tas nozīmē, ka saskaņā ar spēkā esošajiem ES tiesību aktiem tā saņems ievērojamas subsīdijas. Briselē arvien vairāk valda sajūta, ka Ukrainas dalība mainīs spēku samēru ES, ietekmēs tās lauksaimniecības tirgu un palielinās budžetu. Par to raksta The Washington Post apskatnieces Emīlija Rauhala un Beatrise Riosa.
Autores atzīmē, ka Krievijas iebrukums Ukrainā 2022. gadā palielināja atbalstu vēl vienai ES paplašināšanās kārtai. Tā papildus Ukrainai Brisele vakar vienojās sākt iestāšanās sarunas ar Moldovu un padarīja Gruziju par kandidātvalsti. Tomēr ir vairākas citas oficiālas kandidātvalstis, tostarp Albānija un Melnkalne, kuras atrodas dažādos procesa posmos.
“Ja tas turpināsies, grūdiens varētu pārveidot ES 27 dalībvalstis vairāk nekā 30 valstu grupā, potenciāli paātrinot bloka spēku līdzsvara maiņu austrumu virzienā. Ja Ukraina pievienosies ES, tā būs lielākā jaunā dalībvalsts pēc iedzīvotāju skaita kopš 80. gadiem,” teikts rakstā.
Kā zināms, Eiropadome dažus lēmumus pieņem vienbalsīgi, citus ar kvalificētu balsu vairākumu, kurā lēmums jāapstiprina 55 procentiem dalībvalstu, kas pārstāv vismaz 65 procentus ES iedzīvotāju.
Saskaņā ar Vācijas Starptautisko un drošības lietu institūta analīzi Ukraina saņemtu aptuveni 9 procentus balsu, kas ir aptuveni tikpat, cik Polija šodien. Citu dalībvalstu īpatsvars samazināsies, piemēram, Vācijā no 18,6 procentiem līdz 16,9 procentiem. Polijai un Ukrainai kopā būs tādas pašas balsstiesības kā Vācijai.
“Eiropas Parlamentā Ukrainai būs tiesības uz noteiktu skaitu deputātu jeb EP deputātu. Taču Ukrainas pievienošana pietiekami daudz locekļu, visticamāk, nozīmētu pašreizējā 751 limita pārsniegšanu. … Briselē daudzas valstis uzskata, ka, lai Ukraina un citas ES valstis pievienotos, būs jāreformē to galvenās institūcijas, tostarp parlaments. Bet vispirms viņiem būs jāvienojas par to, kā to izdarīt, ”saka raksta autores.
Viņuprāt, ņemot vērā to, ka karš joprojām turpinās un iestāšanās process varētu ievilkties daudzus gadus, ja ne gadu desmitus, ir grūti novērtēt Ukrainas dalības ES finansiālo ietekmi.
“Gadiem ilgi Eiropas līderi ir strīdējušies, ka Ukrainas tuvināšana būtu bīstama provokācija. Lai gan Krievijas pilna mēroga iebrukums ir mainījis viņu aprēķinus, blokam tagad ir jāapsver Ukrainas dalības drošības sekas, jo īpaši tāpēc, ka NATO ir skaidri paziņojusi, ka pieņems Ukrainu tikai pēc kara. Šī ir pirmā reize, kad ES mēģina iesaistīt valsti, kas atrodas liela kara vidū un bez NATO aizsardzības,” esošo stāvokli analizē raksta autores.