Krievijas armija drīzumā izsmels savas kaujas spējas un būs spiesta pēkšņi pārtraukt ofensīvu Ukrainas Donbasa reģionā, liecina Rietumu izlūkdienestu un militāro ekspertu prognozes. Par to raksta The Washington Post
“Pienāks brīdis, kad Krievijas mazie sasniegumi kļūs neilgtspējīgi, ņemot vērā izmaksas, un viņiem būs nepieciešams ievērojams pārtraukums, lai atjaunotu savas spējas,” sacīja augsta ranga Rietumu amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma, lai apspriestu šo sensitīvo jautājumu.
Vērtējumi tiek pieņemti, neskatoties uz Krievijas nepārtraukto virzību pret apbruņotajiem Ukrainas spēkiem, tostarp Severodoņeckas pilsētas ieņemšanu piektdien, kas ir lielākais centrs, ko Krievija ieņem austrumos kopš pēdējās Donbasa ofensīvas uzsākšanas. gandrīz pirms trim mēnešiem.
Krievi tagad tuvojas blakus esošajai Lisičankas pilsētai, kas atrodas Doņeckas upes pretējā krastā. Pilsētas ieņemšana dotu Krievijai gandrīz pilnīgu kontroli pār Luhanskas apgabalu, vienu no diviem apgabaliem vai provincēm, kas ietver Donbasa reģionu. Donbasa kontrole ir Krievijas “speciālās militārās operācijas” publiski paustais mērķis, lai gan februārī uzsāktais daudzpusīgais iebrukums lika saprast, ka Maskavas sākotnējās ambīcijas bija daudz plašākas.
Lisičankas sagrābšana bija problēma, jo tā atrodas augstienē, un Doņeckas upe neļāva Krievijai virzīties uz priekšu no austrumiem. Tā vietā šķiet, ka krievu karaspēks ir apņēmies ielenkt pilsētu no rietumiem, spiežot dienvidaustrumos no Izjum un ziemeļaustrumiem no Popasnas upes rietumu krastā.
Kā liecina sarunas Krievijas Telegram kanālos un Ukrainas aizsardzības ministra vietniece Anna Maljara, uz Krievijas militārpersonām tiek izdarīts spiediens līdz svētdienai pārņemt visu Luhansku Krievijas kontrolē, iespējams, izskaidrojot pēdējās nedēļas pieaugošo impulsu.
Taču “rāpojošais” uzbrukums gandrīz pilnībā ir atkarīgs no liela apjoma munīcijas, īpaši artilērijas šāviņu, iztērēšanas, kas tiek izšautas tādā ātrumā, kādu gandrīz neviena pasaules armija nespētu ilgstoši uzturēt, sacīja augsta Rietumu amatpersona.
Tikmēr Krievija turpina ciest lielus tehnikas un cilvēku zaudējumus, liekot apšaubīt, cik ilgi tā var palikt uzbrukumā, sacīja amatpersona.
Amatpersonas atsakās piedāvāt termiņu, bet Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons, atsaucoties uz Lielbritānijas izlūkdienestu vērtējumiem, šonedēļ norādīja, ka Krievija var turpināt cīņu tikai “nākamajos mēnešos”. Pēc tam “Krievija varētu nonākt līdz punktam, kurā vairs nav virzības uz priekšu, jo tā ir izsmēlusi savus resursus,” viņš sacīja intervijā vācu laikrakstam Sueddeutsche Zeitung.
“Viņi atrodas ellē”: Krievijas artilērijas krusa pārbauda ukraiņu morāli
Krievu komentētāji atzīmē arī izaicinājumus, norādot uz hronisku karaspēka trūkumu. “Krievijai nav pietiekami daudz fizisko spēku speciālās militārās operācijas teritorijā Ukrainā… ņemot vērā gandrīz tūkstoš kilometru (vai vairāk) garo konfrontācijas līniju,” savā Telegram kontā raksta Krievijas militārais blogeris Jurijs Kotjenoks. Viņš lēsa, ka Krievijai savu mērķu sasniegšanai būtu nepieciešami 500 000 karavīru, kas būtu iespējams tikai ar vērienīgu militāro spēku mobilizāciju, kas ir potenciāli riskants un nepopulārs solis, ko prezidents Vladimirs Putins līdz šim ir atturējies veikt.
Krievijas uzbrukums jau ir pārsniedzis prognozes, ka Krievijas uzbrukuma spējas sasniegs maksimumu līdz vasarai. Saskaņā ar Ukrainas amatpersonu teikto, agresīva līgumkaravīru un rezervistu vervēšana palīdzēja ģenerēt 40 000 līdz 50 000 karavīru, lai papildinātu kauju pirmajās nedēļās zaudētos vai ievainotos. Krievija ir transportējusi vecos tankus no noliktavām un no bāzēm visā plašajā valstī, lai izmestu tos Ukrainas frontes līnijās.
Krieviem joprojām ir pārsvars pār Ukrainas spēkiem, kuri arī cieš zaudējumus. Ukrainas amatpersonas lēš, ka viņu karavīru skaits, kas bojā gājuši, ir 200 dienā. Ukraiņiem arī gandrīz pilnībā trūkst padomju laika munīcijas, uz kuru balstās viņu pašu ieroču sistēmas, un joprojām turpinās tikai pāreja uz Rietumu sistēmām.
Ukrainā beidzas munīcija, jo kaujas lauka perspektīvas pasliktinās
Taču ir sagaidāms, ka apstākļi Ukrainas karaspēkam uzlabosies tikai līdz ar sarežģītāku Rietumu ieroču ienākšanu, savukārt Krievijas karaspēka stāvoklis pasliktināsies, jo tie iedziļināsies veco un novecojušo iekārtu krājumos., sacīja atvaļinātais ģenerālis Bens Hodžess, bijušais ASV spēku Eiropā komandieris, kas tagad strādā Eiropas politikas analīzes centrā. Kādā brīdī tuvāko mēnešu laikā ukraiņi būs saņēmuši pietiekami daudz Rietumu ieroču, lai varētu uzsākt pretuzbrukumu un pagriezt kara gaitu, viņš sacīja.