Pēc Ukrainas bruņoto spēku datiem, divu gadu laikā Krievija veikusi 626 uzbrukumus, izmantojot gāzi. Ķīmisko ieroču konvencija neļauj izmantot CS gāzi karā, lai gan miera laikā to var izmantot pret nekārtību cēlājiem. Par to, pamatojoties uz stāstiem par ukraiņu karavīriem frontes līnijāī, raksta laikraksts The Telegraph
Tiek uzskatīts, ka Krievija pret Ukrainas bruņotajiem spēkiem izmanto asaru gāzi, kas pazīstama kā CS jeb “Sireņ”, kā arī citas ķīmiskas vielas, kas no droniem tiek nomestas uz Ukrainas militārajām pozīcijām.
CS asaru gāzi Eiropā policija bieži izmanto pret nemierniekiem demonstrācijās. Vācijā to var pasūtīt tiešsaistē pašaizsardzības nolūkos. Tomēr šīs gāzes izmantošana kara laikā ir aizliegta saskaņā ar Ķīmisko ieroču konvenciju .
Rakstā norādīts, ka, lai gan CS gāze nav letāla, tā tomēr izraisa paniku, kas var likt karavīriem bēgt no ierakumiem, padarot viņus neaizsargātus pret parastajiem ieročiem. Daudzi Ukrainas bruņoto spēku militāristi nēsā līdzi gāzmaskas un saņem rokasgrāmatas ar instrukcijām, kā rīkoties ķīmiskā uzbrukuma gadījumā, teikts izdevumā.
Tikmēr, kā redakcijai stāstīja Ukrainas bruņotajos spēkos dienējošā amerikāņu medmāsa Rebeka Mačiorovska, daļai karavīru no trim brigādēm, kurām viņa sniedz palīdzību Doņeckas apkaimē, nav nekādu aizsardzības līdzekļu. Viņiem tie ir jāiegādājas pašiem vai jāpaļaujas uz brīvprātīgo palīdzību.
“Mums ir gāzmaskas, bet gandrīz visos gadījumos tās ir ļoti vecas, bijušie padomju modeļi, un tās nav īpaši efektīvas,” žurnālisti citē viena no Ukrainas karavīriem, kurš rakstā tika iepazīstināts kā “Igors. “Dažām pat ir filtri, kas satur azbestu.”
Ziņojumi par iespējamu citu veidu gāzes izmantošanu
Rebeka Mačiorovska Krievijas puses ķīmisko vielu lietošanu dēvē par “sistemātisku”. Viņa nodevusi laikrakstam The Telegraph vienu no granātām, kurā it kā bijusi CS gāze, skaidrojot, ka šo granātu atraduši Ukrainas bruņoto spēku 53.mehanizētās brigādes darbinieki.
Ķīmisko ieroču eksperts un bijušais Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas laboratorijas vadītājs Marks Maikls Blūms apstiprināja, ka atrastā munīcija ir gāzes granāta K-51. Šādas granātas parasti pilda ar asaru gāzi, atzīmē laikraksts.
Mačiorovska arī sacīja, ka 2023.gadā viņa bija lieciniece tam, kā Krievijas droni netālu no Doņeckas nometa divas munīcijas ar “nezināmu gāzi, kas smaržoja pēc sasmalcinātām mandelēm”. Viņa pieļauj, ka tas varētu būt ūdeņraža cianīds, nāvējoša bezkrāsaina gāze, ko Rietumi izmantoja kā ķīmisko ieroci Pirmajā pasaules karā.
Tajā pašā laikā The Telegraph nevarēja pārbaudīt no neatkarīgiem avotiem saņemtos ziņojumus par to, ka Krievija papildus CS izmanto arī cita veida ķīmisko gāzi.
Pēc Ukrainas Bruņoto spēku oficiālajiem datiem, kopš pilna mēroga iebrukuma sākuma Krievija Ukrainā veikusi 626 gāzes uzbrukumus.