Irāka vēlas samazināt meiteņu piekrišanas vecumu no 18 uz deviņiem gadiem. Tas ļaus vīriešiem precēties ar maziem bērniem, ziņo The Telegraph.
Izdevums norāda, ka ierosinātās likuma izmaiņas sievietēm atņems arī tiesības uz laulības šķiršanu, bērnu aizgādību un mantojumu. Irākas parlaments, kurā dominē konservatīvo šiītu partiju koalīcija, gatavojas balsot par grozījumiem, kas atceltu valsts Personas statusa likumu.
Šis likums, kas pazīstams arī kā 188. likums, kopš tā ieviešanas 1959. gadā tiek uzskatīts par vienu no progresīvākajiem Tuvajos Austrumos. Tas ir noteikumu kopums, kas regulē Irākas ģimeņu dzīvi neatkarīgi no viņu reliģiskās piederības.
Valdošā koalīcija paziņoja, ka grozījumi ir saskaņā ar stingru islāma likumu interpretāciju un to mērķis ir aizsargāt jaunas meitenes no “amorālām attiecībām”.
Tajā pašā laikā eksperti un aktīvisti apgalvo, ka grozījumi faktiski iznīcinās svarīgākās sieviešu tiesības valstī. “Grozījumi ne tikai graus šīs tiesības, bet arī dzēsīs tās,” sacīja Human Rights Watch Irākas pētniece Sāra Sanbāra.
Izdevums raksta, ka Irākā aptuveni 28% sieviešu jau tagad apprecas līdz 18 gadu vecumam. Tas iespējams, pateicoties nepilnībai Personas statusa likumā, kas ļauj reliģiskajiem līderiem valstī reģistrēt laulību ar tēva piekrišanu.
Šādas laulības tiek uzskatītas par nereģistrētām, taču tās ir plaši izplatītas Irākas ekonomiski nabadzīgajās, ultrakonservatīvajās šiītu kopienās. Šādas laulības gadījumā meitenēm tiek atņemtas daudzas tiesības: jo īpaši slimnīcas var atteikties sniegt palīdzību dzemdību laikā bez oficiālas laulības apliecības.
Ja Irākas parlaments apstiprinās grozījumus, tas legalizētu šādas baznīcas laulības, liegtu sievietēm piekļuvi izglītībai un darbam, kā arī palielinātu seksualizētas un fiziskas vardarbības pret meitenēm risku.
Kā atzīmē The Telegraph, šī nav pirmā reize, kad Irākas šiītu partijas mēģina grozīt Personas statusa likumu – mēģinājumi to mainīt 2014. un 2017.gadā cieta neveiksmi, galvenokārt irākiešu sieviešu negatīvās reakcijas dēļ. Taču tagad koalīcijai ir parlamenta vairākums.