Krievijas militārā pavēlniecība paredzēja Ukrainas bruņoto spēku operāciju Kurskas apgabalā un vairākus mēnešus izstrādāja plānus, kā to novērst. No pamestajām Krievijas pozīcijām reģionā tika izņemti dokumenti.Par to raksta The Guardian.
Kā norādīts materiālā, informācijas izpaušana padara Krievijas karaspēka apjukumu pēc Ukrainas ofensīvas augusta sākumā vēl apkaunojošāku.
The Guardian iesniegtie dokumenti arī atklāj Krievijas bažas par karaspēka morāli Kurskas apgabalā.
Krievijas Iekšlietu ministrijas, FSB un armijas dokumenti
Augusta beigās The Guardian tikās ar Ukrainas specvienību, kas atsavināja dokumentus un atgriezās Ukrainā. Grupa ieguva dokumentus no Krievijas Iekšlietu ministrijas, FSB un armijas no ēkām iekarotajā Kurskas apgabalā un pēc tam nodrošināja atlasi apskatei un fotografēšanai.
Daži dokumenti ir izdrukātas pavēles, kas nosūtītas dažādām vienībām, savukārt citi ir ar roku rakstīti žurnāli, kuros fiksēti notikumi un problēmas noteiktās pozīcijās. Agrākie ieraksti ir datēti ar 2023. gada beigām, un jaunākie dokumenti ir sešas nedēļas pirms Ukrainas ofensīvas uzsākšanas Kurskas apgabalā 6.augustā.
Lielākā daļa dokumentu bija no Krievijas 488. gvardes motorizēto strēlnieku pulka vienībām, jo īpaši no tā 17. bataljona otrās rotas.
4. janvāra ieraksts liecina par Ukrainas bruņoto grupu “izrāviena potenciālu uz valsts robežas” un pavēlēja pastiprināti gatavoties, lai atvairītu jebkuru uzbrukumu. 19. februārī vienību komandieri tika brīdināti par Ukrainas plāniem “ātrā virzībā no Sumi apgabala uz Krievijas teritoriju līdz 80 km dziļumam, lai izveidotu četru dienu “koridoru” pirms Ukrainas armijas galveno vienību ierašanās bruņumašīnas.”
Marta vidū vienībām gar robežu tika dots rīkojums nostiprināt aizsardzības līnijas un “rīkot papildu mācības, lai virzītu vienības un atbalsta punktus pareizai aizsardzības organizēšanai”, gatavojoties Ukrainas ofensīvai pāri robežai.
Jūnija vidū parādījās konkrētāks brīdinājums par Ukrainas plāniem “Junakovkas-Sudžas virzienā ar mērķi pārņemt kontroli pār Sudžu”, kas faktiski notika augustā. Tāpat tika prognozēts, ka Ukraina mēģinās sagraut tiltu pār Seimas upi, lai traucētu Krievijas apgādes līnijas reģionā, kas arī notika vēlāk. Jūnija dokumentā sūdzējās, ka frontē izvietotās krievu vienības “vidēji ir tikai 60-70% nokomplektētas un lielākoties sastāv no slikti apmācītām rezervēm”.
Sākoties ukraiņu uzbrukumam 6. augustā, daudzi Krievijas karavīri pameta savas pozīcijas, un nedēļas laikā Ukraina bija pārņēmusi pilnu kontroli pār Sudžu. “Viņi aizbēga, pat neevakuējot un neiznīcinot savus dokumentus,” sacīja speciālo operāciju vienības dalībnieks, kurš izņēma lietas.
Maskavas haotiskās atkāpšanās laikā Ukrainas karaspēks sagūstīja simtiem Krievijas karavīru, no kuriem daudzi bija obligātā dienesta karavīri, kuri parasti nav sagaidāmi kaujās. Viena no dokumentos minētajiem otrās rotas iesauktajiem vecāki augustā ierakstīja asaru pilnu videoziņu, identificējot viņu kā savu 22 gadus veco dēlu Vadimu Kopilovu, sakot, ka viņš ir notverts netālu no Sudžas, un aicinot Krievijas varasiestādes viņu apmainīt.
Dokumenti sniedz ieskatu Krievijas taktikā pēdējā gada laikā, vienā gadījumā norādot uz nepieciešamību izveidot mānekļu tranšejas un pozīcijas, lai sajauktu Ukrainas novērošanas bezpilota lidaparātus. “Jāizveido un periodiski jāpārvieto tanku, bruņumašīnu un artilērijas iekārtu modeļi, kā arī karavīru manekeni,” teikts vienā no pavēlēm.
Vienību komandieriem ir dots norādījums nodrošināt, lai karavīri katru dienu tiktu pakļauti Krievijas valsts medijiem, lai saglabātu savu “psiholoģisko stāvokli”