Lai kā arī skaitītu, skaitļi ir skarbi: ukraiņu upuru skaits ir no 600 līdz 1000 dienā. Viens prezidenta padomnieks Oleksijs Arestovičs šonedēļ laikrakstam Guardian sacīja, ka katru dienu tiek nogalināti 150 un ievainoti 800 ; cits, Mihailo Podoļaks, BBC sacīja, ka katru dienu tiek nogalināti 100 līdz 200 Ukrainas karavīri.
Tas simbolizē ārkārtēju cilvēku dzīvību un spēju zaudējumus aizstāvjiem, kuri bija iesaistīti austrumu pilsētas Sevjerodoņeckas aizsardzībā, kas šonedēļ izvērtās zaudētā cīņā. Tomēr pilsēta neapšaubāmi bija arī vieta, no kuras Ukraina būtu varējusi atkāpties uz aizsargājamāko Lisičansku pāri Siverski Doņecas upei, tāda veida aizsardzības situācijā, kurā Ukrainai ir veicies daudz labāk.
Milzīgais skaits – vairāk nekā 20 000 upuru mēnesī – rada jautājumus par to, kādā stāvoklī būs Ukrainas armija, ja karš ievilksies rudenī. Tas pats, protams, attiecas arī uz krieviem. Bet iebrucēji jau kontrolē lielus Ukrainas apgabalus, un viņi var apturēt cīņu ar teritoriālo pārsvaru.
Apsveriet skaitļus kontekstā. Saskaņā ar Starptautiskā stratēģisko pētījumu institūta datiem Ukrainas armijā bija 125 000 cilvēku, un papildus bija 102 000 teritoriālās aizsardzības dienestā. Analītiķu aptuvenās aplēses liecina, ka kopš kara sākuma kopējais skaits varētu būt dubultojies līdz iespaidīgiem 500 000.
Kijevas spēki ir tālu no sabrukuma punkta. Taču vairākus mēnešus ilgušais lielu upuru skaits ievērojami iedragās tās kaujas spēkus, pat ļaujot dažiem ievainotajiem atgūties. Tikmēr Ukrainas spēki jau tiek atstumti Donbasa artilērijas uzlidojumos, kas ir tik intensīvi, ka tas, iespējams, atstās sekas uz daudziem no tiem, kas to izdzīvos. Morāle noteikti ir problēma krieviem, taču tagad tiek ziņots par dezertēšanu arī no Ukrainas puses.
Tik aktuāla ir situācija, ka ārzemnieki ar kaujas pieredzi, kuri iztur pārbaudījumus, lai iekļūtu starptautiskajā leģionā, varētu būt frontē mazāk nekā mēneša laikā pēc Ukrainas robežas šķērsošanas. Taču arī tagad atklāti apspriestais augstais upuru skaits var atturēt dienestā pieņemtos darbiniekus nākotnē.
Rietumu amatpersonas labprātāk neapspriež kara ietekmi uz aizstāvjiem, tā vietā savās instruktāžās akcentē problēmas, kas saistītas ar krieviem. Šonedēļ viena no šīm amatpersonām teica, ka viņu aplēses liecina, ka iebrucēji ir zaudējuši “15 000 līdz 20 000 bojāgājušo” no iebrukuma spēkiem, kas bija 150 000 vai vairāk. Tomēr, neskatoties uz to, Maskavas armija joprojām nav zaudējusi savas uzbrukuma spējas.
Taču viņi izvēlējās nesniegt līdzīgus aprēķinus par Ukrainu, kas var radīt šķebinošu iespaidu, ka krieviem klājas sliktāk. Faktiski, ja artilērijas pārspēks ir 10 vai 15 pret vienu pēc ukraiņu domām, var gadīties, ka iebrucēju upuru skaits šobrīd ir daudz zemāks, jo viņi spēj no lielāka attāluma nogalināt aizsargus, kuri nevar tos aizsniegt.
Ukrainas pusē munīcijas noteikti trūkst, to viņi paši atzīst. Ukrainas militārā izlūkdienesta vadītāja vietnieks Vadims Skibitskis ir paziņojis, ka Ukraina izmanto 5000 līdz 6000 artilērijas šāviņu dienā un ir “gandrīz iztērējusi” savus padomju 152 mm standarta šāviņu krājumus. Tagad tas paļaujas uz NATO standarta 155 mm haubicēm, bet nav skaidrs, cik to ir.
Komandieri laikrakstam Guardian stāstījuši, ka Ukraina cīnās par dažu pamata aprīkojumu, piemēram, šifrētu radioaparātu (kur darbojas mobilie tālruņi, tā vietā nav nekas neparasts paļauties uz drošo lietotni Signal) vai moderniem tēmēkļiem un optikas veidiem, kurus parasti izmanto rietumu militāristi.
Ukrainai netrūkst drosmes un apņēmības. Rietumu atbalsts joprojām ir spēkā, kā liecina Apvienotās Karalistes paziņojums, ka šonedēļ tiks piegādātas dažas, iespējams, trīs vai vairākas raķešu palaišanas iekārtas, lai gan Kijeva gandrīz nekavējoties paziņoja, ka vēlas daudzkārt vairāk. Taču tieši Krievijas spēki ir atraduši veidu, kā virzīties uz priekšu Donbasā, liekot uzdot jautājumu, vai trīs mēnešus ilgajā karā šis ir vēl viens pagrieziena punkts.