No 2018. līdz 2021. gadam Eiropas Savienība piešķīra lauksaimniecības subsīdijas aptuveni 3,3 miljardu eiro apmērā uzņēmumiem, kas pieder vairāk nekā desmitiem miljardieru, tostarp bijušajam Čehijas premjerministram Andrejam Babišam un Lielbritānijas uzņēmējam seram Džeimsam Daisonam. Par to raksta The Guardian.
Galvenie ieguvēji bija arī vācu gaļas magnāts Klemenss Tennis un plaša nekustamā īpašuma īpašnieks Dānijā Anderss Golčs Povlsens.
Kā atzīmē izdevums, subsīdijas tiek sadalītas pēc zemnieka īpašumā esošās zemes apjoma, nevis pēc atbalsta nepieciešamības, kas rada ievērojamus maksājumus lielajiem īpašniekiem. Tas veicina nevienlīdzību, norāda eksperti, jo lielākie zemes īpašnieki saņem vislielākās izmaksas, kamēr tūkstošiem mazo saimniecību tiek slēgtas. Šāda sistēma rada “paradoksālus stimulus”.
Leidenes Universitātes profesors Pols Bērenss, kurš pēta globālās pārmaiņas, uzskata, ka cilvēku veselības un vides uzlabošanai ir nepieciešama ātra pāreja uz veselīgākiem pārtikas produktiem, un subsīdijas var būt spēcīgs ekonomisks sviras tam. Viņš norādīja, ka, lai gan ES lauksaimniecības politikas caurskatāmība ir uzlabojusies, ievērojamam informācijas apjomam joprojām ir nepieciešama turpmāka izmeklēšana, lai saprastu, kur nonāk iedzīvotāju nodokļi.
Lielākā daļa no 17 miljardieriem, kuri saņēma subsīdijas, komentārus nesniedza. Uzņēmuma Dyson Farming pārstāvis sacīja, ka Daisonu ģimene ir ieguldījusi lielus līdzekļus lauksaimniecībā un nodokļu maksājumi ievērojami pārsniedz saņemtās subsīdijas.
Tomass Došs, sabiedrisko lietu direktors uzņēmumā Tennis, atbalstīja ideju par subsīdiju pārdali lauksaimniekiem, kuri darbojas ekoloģiski atbildīgi, norādot, ka šādi pasākumi nedrīkst izraisīt pārtikas trūkumu vai būtisku pārtikas cenu pieaugumu.