Ukrainas prezidents Volodimirs Ze;enskis intervijā britu telekanālam ITV News runāja par to, vai Ukraina spēs atgūt okupētās teritorijas, nosauca nosacījumus sarunām ar Putinu un dalījās ar prognozēm par iespējamām kara beigām 2025.gadā.
Zelenskis sacīja, ka trīs gadu pilna mēroga kara laikā Ukrainā pasaule nespēja nostādīt diktatoru Vladimiru Putinu viņa vietā nevis tāpēc, ka nebūtu spējīga, bet gan tāpēc, ka uz to netiecās.
“Mani pārsteidz tas, ka šo trīs gadu laikā visa pasaule nav spējusi apturēt Putinu. Tas ir, tā spēja viņu nobremzēt un neļaut viņam iznīcināt mūs. Taču pasaule nespēja viņu nostādīt savā vietā, sist pa rokām, kā saka. Un, godīgi sakot, tas mani pārsteidz. Tā nav nekompetence, tā ir nevēlēšanās,” sacīja prezidents.
Putins neapstāsies
Ukrainas prezidents Volodimirs Zeļenskis sacīja, ka Vladimira Putina galvenais mērķis ir atjaunot Padomju Savienību un paplašināt Krievijas impērijas ietekmi.
Viņš uzsvēra, ka, ja agresors netiks apturēts tagad, tā nākamais mērķis būs Eiropa.
“Viņš dzīvo citā dimensijā. Vai viņu interesē mūsu teritorijas? Nē. Viņu interesē mūsu pilnīga iznīcināšana, viņš vēlas mūs nogalināt. Tāpēc viņš ir jāaptur. Tas runā par to, kāpēc viņš dosies tālāk – uz Lietuvu, Latviju, Igauniju, Poliju. Pat Ungāriju. Viņa mērķis ir atgriezt Padomju Savienību un Krievijas impērijas ietekmi. Viņš neapstāsies,” uzsvēra Zelenskis.
Kāpēc krievi pieprasa vēlēšanas Ukrainā
Vēlēšanas kara laikā ir manipulācija, kuras mērķis ir atgriezt Ukrainu pie vecajiem Krievijai pakļautības modeļiem.
“Vēlēšanu tēmu cilā krievi. Un ir skaidrs, viņiem vajag savu cilvēku. Nu, tikai kāds savs cilvēks, un viņiem tas ir formāts, kādā Ukraina ir jau 30 gadus. Viņiem ir skaidrs, kad viņi var pārvaldīt Ukrainu institucionāli, neļaut tai attīstīties, neiet, piemēram, uz Eiropas Savienību. Un veidot spēcīgas ekonomiskās attiecības. Tas ir, neļaut Ukrainai ņemt visu no šejienes un izmantot.”
Viņaprāt, vēlēšanas kara laikā var atstāt nopietnas sekas uz armijas kaujas gatavību. Ja karastāvoklis tiks apturēts, Ukraina var zaudēt savus militāros spēkus, dodot Krievijai iespēju uz ofensīvu.
Vai Ukraina spēs atgūt Krimu un Donbasu
Zelenskis pauda pārliecību, ka Sevastopolē, Mariupolē un Doņeckā atkal plīvos Ukrainas karogs.
Zelenskis atzīmēja, ka ir svarīgi saprast, kurš konfliktā ir upuris un kurš agresors. Pēc viņa teiktā, pat valstis, kuras “galvenokārt pirms kara bija pilnībā Krievijas pusē” un kurām ir ciešas saites ar agresorvalsti, ir vienisprātis, ka Krimas aneksija un Austrumukrainas sagrābšana ir starptautisko tiesību pārkāpums.
“Neatkarīgi no tā, kādu spēcīgu aliansi Putins veido ar citiem, piemēram, Irānu, Ziemeļkoreju, neatkarīgi no tā, kādu ekonomisko aliansi viņš veido ar Ķīnu, ar dažām arābu valstīm, neatkarīgi no tā, kādas politiskās attiecības viņam ir, ar dažiem Latīņamerikas pārstāvjiem, tas viss ir balstīts uz lietām, kas ir izdevīgas šīm vai tām valstīm. Kamēr Putins var ietekmēt viņus ar šantāžu, ieročiem, uz laiku. Un tas saka, ka jūs varat veidot attiecības ilgtermiņā neturpinās gadu vai divus, tas var ilgt desmit gadus.”
Pēc Zelenska domām, kad Krievija vājināsies, viss atgriezīsies.
Zelenskis nosauc nosacījumus sarunām ar Putinu
Volodimirs Zelenskis sacīja, ka ir gatavs sākt sarunas par kara izbeigšanu, ja Ukraina saņems reālas atbalsta un drošības garantijas no ASV un Eiropas.
“Ja man būtu izpratne, ka Amerika un Eiropa mūs nepametīs un dos mums drošības garantijas, es būtu gatavs jebkura formāta sarunām,” sacīja Zelenskis.
Kāpēc Zelenskis ir pret kara iesaldēšanu frontes līnijā
Tajā pašā laikā viņš iestājās pret kara iesaldēšanu frontes līnijā .
Zelenskis sacīja, ka jau savas prezidentūras sākumā redzējis “iesaldētu konfliktu” Donbasā. Un, neskatoties uz pamieru, okupanti pastāvīgi atklāja uguni.
“Es to negribētu. Jo cietīs vairākas mūsu pilsētas, kuras šodien nogriež šī kontaktlīnija. Vai arī daži reģioni. Es zinu, kas ir kontaktlīnija. Kad 2019.gadā kļuvu par prezidentu un atbraucu uz Donbasu, es redzēju šo kontaktlīniju. Es biju tajā ciemos. Viņi visu iznīcināja.”
“Mums ir žēl cilvēku, bet viņi to nedara.” – Zelenskis
Valsts prezidents atzīmēja, ka operācija Kurskā ir svarīga, lai novērstu Sumi un Harkivas okupāciju, veiktu preventīvu triecienu un izveidotu buferzonu Krievijas teritorijā.
“Puiši aizgāja, bija tāda operācija – ļoti spēcīga. Bija panākumi… Bija svarīgi parādīt visai pasaulei, ka viss, ko Putins saka, ir meli,” viņš teica.
“Krievijas armija tiek papildināta nevis ar profesionāliem karavīriem, bet ar lielu skaitu cilvēku, kurus viņi izmanto kā lielgabalu gaļu. Kurskā nepietika ar 60 tūkstošiem krievu, lai izspiestu mūsu cilvēkus, kuru bija daudz mazāk. Jo viņu cilvēki nav tik kaujas spējīgi. Un arī bija svarīgi parādīt pasaulei, ka Krievijas armija nav tik spēcīga, kā šķiet.”
Putins nevēlas, lai karš beidzas
Iesaldētais konflikts novedīs pie tā, ka Vladimirs Putins atgriezīsies ar savu agresiju. Tad neviens no Ukrainas sabiedrotajiem neieies vēsturē kā uzvarētājs.
”Es Donaldam Trampam teicu: ”Jūs redzēsiet, ja mums nebūs drošības garantiju, tad… mums jau bija iesaldēts konflikts. Mēs tam esam gājuši cauri. Kāpēc mums vajadzētu atkārtot šo negatīvo pieredzi ar Minskas līgumiem, ar “Normandijas” sanāksmēm?.. Iesaldēts konflikts novedīs pie tā, ka Putins atkal atgriezīsies ar savu agresiju. Kurš tad saņems balvu? Kurš tad ieies vēsturē kā uzvarētājs?.. Neviens. Un tā būs sakāve absolūti visiem,” sacīja Zelenskis.
Šāda politika var izraisīt arī Donalda Trampa sakāvi.
“Viņam nevajag tikai izbeigt karu, viņam ir jāpārliecinās, ka Putinam nav iespējas atgriezties ar karu pret mums. Manuprāt, tas ir vissvarīgākais. Un tā ir uzvara. Pie tā mums visiem ir jāstrādā. Jo es uzsveru, ka Putins nevēlas, lai karš beidzas. Un, ja kāds patiešām nevēlas, lai karš beidzas. Un, kad kāds patiešām nevēlas, lai karš beidzas, jūs nevarat iet viņa pusē”
Ukrainas prezidents uzsvēra, ka ir vajadzīga tāda vēsture un tādi līgumi un drošības garantijas, ka, lai kā Krievijas līderis vai tas, kurš Krievijā nāks pie varas pēc viņa, gribētu Ukrainu iznīcināt, viņam tas neizdosies.
Ko var uzskatīt par Krievijas sakāvi karā
Prezidents Volodimirs Zelenskis pastāstīja, ko viņš uzskatītu par Ukrainas uzvaru
“Grūti atbildēt. Mēs šodien cīnāmies par mieru. Es domāju, ka miers daudziem ukraiņiem ir uzvara. Tas, ka Putins nevarēja mūs sagūstīt, nozīmē, ka viņš jau ir zaudējis. Un tāpēc viņš nevēlas izbeigt karu. Jo, lai ko viņš teiktu, viņš skaidri saprot, ka, kamēr viņš nav okupējis Ukrainu, viņš ir zaudējis. Tāpēc ir svarīgi viņu apturēt.”
Vai karš beigsies 2025.gadā
Ir visas iespējas izbeigt karu 2025. gadā, tāpēc tas ir diezgan reāli.
“Protams, mēs to ļoti vēlamies. Un katru gadu mēs vēlamies, lai mūsu Rietumu partneriem būtu pietiekami daudz spēka, lai piespiestu Putinu izbeigt karu,” sacīja valsts vadītājs.
Šajā sakarā Zelenskis uzsvēra Trampa vēlmi drīz izbeigt šo karu.
“Tramps vēlas ātru kara beigas. Neatkarīgi no tā, vai tas būs ātri vai nē, mēs nezinām, kā tas izdosies, bet mēs zinām, ka mums ir jābūt stipriem. Viņš ir spēcīgs, bet mums ir jārīkojas izlēmīgi aliansē ar eiropiešiem,” sacīja prezidents.
Valsts vadītājs atzīmēja sankciju pastiprināšanas nozīmi. Pēc viņa teiktā, Krievijai vienmēr ir izdevies pielāgoties noteiktām sankcijām.
“Taisīt totālas sankcijas. Lai viņi mazāk pelna. Tad viņi var sabrukt. Visi to saprot, bet ne visi to dara,” atzīmēja Zeļenskis.
Kā otru būtisko faktoru kara izbeigšanai viņš nosauca drošības garantijas, lai “rīt vairs nebūtu mūsu teritorijas okupācijas”. Viņš arī uzsvēra atbalstu armijai un kara plosītajai Ukrainas ekonomikai.
“Šodien mēs nerunājam par taisnīgumu Ukrainai. Mēs runājam par karstās kara fāzes izbeigšanu,” viņš secināja.