Multipakalpojumu uzņēmums “Tele2” pēdējo divu mēnešu laikā bloķējis vairāk nekā 100 000 krāpniecisku zvanu. “Tele2” ieviestā aizsardzības sistēma automātiski bloķē zvanus no ārvalstīm, kuros izmantoti viltoti mobilā telefona numuri, tādējādi pasargājot mobilo sakaru pakalpojumu lietotājus no iespējamiem krāpšanas gadījumiem.
“Krāpnieku stratēģija būtībā nemainās – viņi joprojām izmanto cilvēku steigu, neuzmanību un emocijas. Mainās tikai sarunu vai tekstu saturs jeb scenārijs, kas tiek pielāgots aktualitātēm un notikumiem sabiedrībā, sezonālajām tendencēm,” stāsta “Tele2” drošības nodaļas vadītājs Aleksandrs Bogdanovs. “Krāpnieki šobrīd ir ļoti advancēti – viņi ir apmācīti un izmanto augsta līmeņa tehnoloģijas, tādēļ nekādā gadījumā nevajadzētu ar viņiem iesaistīties sarunā. Ja sarunas laikā izskan aicinājums nosaukt bankas konta numuru, pieejas datus, veikt maksājumu vai apstiprināt darbību attālināti ar Smart-ID, saruna nekavējoties jāpārtrauc. Krāpnieki bieži mēdz pēc brīža zvanīt arī atkārtoti, uzdodoties par bankas darbiniekiem vai drošības speciālistiem, lai pārliecinātu jūs veikt kādu darbību attālināti. Arī šādus zvanus visdrošāk ir ignorēt. Ja rodas šaubas, vienmēr sazinieties ar savu banku vai iestādi, kuras vārdā, iespējams, zvanīts.”
Saskaņā ar Finanšu nozares asociācijas datiem, 2025. gada pirmajos sešos mēnešos īstenoti kopumā 3279 krāpšanas gadījumi un no cilvēkiem izkrāpti 5 359 478 eiro. Jūnijā ir izdevies izkrāpt vairāk nekā vienu miljonu eiro. Visvairāk ir telefonkrāpnieku upuru – jūnijā šādi izkrāpti vairāk nekā 708 000 eiro. Cilvēki visbiežāk uzķērušies uz svešvalodā runājošām un raudošām mātēm vai radiem, kas lūdz palīdzību ārkārtas situācijā.
Kā atzīmē “Tele2”, krāpnieki allaž meklēs jaunus veidus, kā apiet aizsardzības sistēmu, un cīņa ar krāpniecību norisināsies nepārtraukti, jo arī pasaulē šobrīd nav tehnoloģiju, kas pilnībā ļautu novērst krāpniecības mēģinājumus pa telefonu vai interneta vidē. Piemēram, “Tele2” drošības pakalpojums “Interneta drošība” vien aizvadītajā mēnesī bloķēja vairāk nekā 8 miljonus krāpniecības mēģinājumu.
Krāpniecības metode ar telefona zvaniem (angļu valodā – spoofing) darbojas tā, ka noziedznieki izmanto viltotu tālruņa numuru, lai radītu iespaidu, ka viņu zvani vai īsziņas nāk no uzticama avota. Lai gan izskatās, ka zvans tiek veikts no Latvijas numura, patiesībā to bieži iniciē krāpnieki no ārvalstīm.