Bijušais jūras kājnieks Pols Velans, kurš vairāk nekā piecus gadus pavadīja Krievijas cietumā saistībā ar apsūdzībām spiegošanā un šovasar atgriezās ASV vēsturiskā apmaiņā starp Vašingtonu un Maskavu, savā pirmajā televīzijas intervijā kopš atbrīvošanas deva mājienu, ka lēmums viņu arestēt. 2018. gadā nāca no Krievijas prezidenta Vladimira Putina.
Uz CBS ziņu vadītājas Mārgaretas Brennanas jautājumu, vai viņš uzskata, ka FSB (Federālais drošības dienests) viņu medī, Velans sacīja, ka “FSB pārvalda Krieviju”. Viņaprāt, tieši šai struktūrai pieder visa vara, jo īpaši tāpēc, ka Putins to savulaik vadīja.
“FSB pārvalda Krieviju. Jā, jā, mums tas ir skaidri jāsaprot. Tāpēc, kad FSB mani aizturēja, ne tikai pāris policistu ieraudzīja amerikāni un nolēma kādu sagrābt. Tas nāk no Putina,” viņš teica.
Velans sevi raksturoja kā “parastu puisi” un “tūristu”, kuru Krievija “reklamē” kā “brigades ģenerāli”. Viņš norādīja, ka dienējis jūras kājnieku korpusā, taču viņam nekad nav bijis nekāda sakara ar ASV izlūkdienestiem.
Aizturēšanas brīdī Velans bija amerikāņu auto detaļu ražotāja BorgWarner drošības dienesta vadītājs. Uzņēmums sākotnēji viņu atbalstīja, bet gadu pēc aresta atlaida no darba.
“Mani patiešām satrauca ne tik daudz darba zaudēšana, bet gan tas, ka BorgWarner turpināja nodarboties ar uzņēmējdarbību Krievijā, kamēr es tur atrados gūstā. Viņi atteicās sadarboties ar ASV valdību. Viņi atteicās sadarboties ar cilvēkiem, kuri mēģināja man palīdzēt,” sacīja bijušais jūras kājnieks.
Viņš piebilda, ka aizturēšanas brīdī viņš “tehniski atradās atvaļinājumā starp Ziemassvētkiem un Jauno gadu”, lai gan tie nebija “personīgi svētki, bet gan brīvais laiks”.
Velans sacīja, ka “krievi nepārtraukti mainīja noteikumus” un ka “izpirkuma summa nepārtraukti pieauga”, atsaucoties uz ieslodzīto apmaiņas procesu. “Ziniet, viņi sāka ar diezgan pieticīgu summu, un tad izpirkuma summa pārvērtās par karalisku izpirkuma maksu,” viņš teica.
Pēc Vilana teiktā, atrodoties Mordovijas kolonijā vairāku simtu kilometru attālumā no Maskavas, viņš caur “cietuma sakaru tīklu” spējis sazināties ar citu Krievijā notiesāto bijušo ASV jūras kājnieku Trevoru Rīdu. 2020. gada vasarā viņam tika piespriests deviņu gadu cietumsods par uzbrukumu policijai dzērumā, bet 2022. gada pavasarī viņš tika iemainīts pret krievu pilotu Konstantīnu Jarošenko. Tomēr šoruden Rīdam aizmuguriski tika piespriests 14,5 gadu cietumsods saistībā ar apsūdzībām algotnībā. Tika apgalvots, ka 2023. gada vasarā viņš pievienojās Ukrainas bruņotajiem spēkiem “savtīgu iemeslu dēļ”.
“Mēs nosūtījām viens otram piezīmes, tāpēc mēs sazinājāmies,” par Rīdu sacīja Vilans. “Un, ziniet, apziņa, ka viņš ir tur un dara to, ko viņš darīja, deva man spēku un palīdzēja man tikt cauri šim pārbaudījumam.”
Velans, starp citu, sacīja, ka pēc Krievijas un Ukrainas kara sākuma vismaz 450 cilvēki no viņa kolonijas brīvprātīgi pieteikušies doties uz fronti. Uz frontes līnijām nosūtītajiem ieslodzītajiem bija saikne. Bijušais jūras kājnieks no viņiem saņemto informāciju nodeva četru valstu valdībām, iespējams, ar to domājot ASV, Kanādu, Īriju un Lielbritāniju, kuru pilsonis viņš ir.
Vīrietis stāstīja, ka mijiedarbība ar ieslodzītajiem notikusi, izmantojot “nelegālās” mobilās ierīces. Pašam Velanam bija ”vienreizējais” tālrunis.
“Viņi [cietuma apsargi] skatījās uz citu pusi. Krievu cietumsargs pelna 300-400 $ mēnesī. Jūs iedodat viņam cigarešu paciņu, un viņš var darīt, ko vien vēlas,” ēterā sacīja Vilans. – Krievija ir korumpēta no augšas uz leju un no apakšas uz augšu. <…> Kamēr viņi ņem ķīlniekus augšā, cietuma apsargi zemāk ņem cigarešu paciņas, cigarešu kastes – tā ir valūta.
Šajā pašā intervijā Velans atcerējās, kā šovasar notika pati apmaiņa. Viņš sacīja, ka pavadījis piecas dienas vieninieku kamerā Lefortovas cietumā Maskavā, pirms tika nogādāts Ankarā, Turcijā un no turienes uz Endrjūsas gaisa spēku bāzi Merilendā. Bijušo jūras kājnieku, kā arī Wall Street Journal korespondentu Evanu Gerškoviču un Radio Liberty tatāru-baškīru dienesta žurnālisti Alsu Kurmaševu personīgi sveica prezidents Džo Baidens un viceprezidente Kamala Herisa.
Lai atgrieztos ASV, mums bija jāmet līkums cauri Turcijai, jo “eiropieši nelaida krievus iekšā”, sacīja Velans, piebilstot, ka “mēs atradāmies nelielā CIP lidmašīnā”. Sākotnēji viņš nesaprata, ka tiek nogādāts Endrjūsas gaisa spēku bāzē.
“Kad mēs tuvojāmies Anglijai, es redzēju Doveras Baltās klintis. Tātad, ziniet, nebija nekādu šaubu. <…> Es zināju, kur mēs atrodamies, un es zināju, ka, lai gan esmu Īrijas pilsonis, es esmu ES pilsonis, es zināju, ka tiklīdz būsim draudzīgā Lielbritānijas gaisa telpā, mēs lidosim uz Īriju, mēs drīz atrasties Kanādas gaisa telpā un pēc tam Amerikā,” viņš teica.