No 22. novembra līdz 5. decembrim Latvijā jau trešo gadu viesosies Teravādas budistu mūks Džons (John Paramai) no Taizemes, lai piedāvātu bezmaksas meditācijas un apzinātības prakses sesijas visā Latvijā, tostarp vadītu 5 lekcijas un meditācijas sesijas Kurzemē: Tukumā, Talsos, Liepājā, Kuldīgā.
Tukumā un Talsos mūks viesosies 27. novembrī ar sesiju “Kā savienot pienākumu veikšanu ar dzīves baudīšanu” (pulksten 14.00 biedrībā “Ligzda” Tukumā) un “Meditācija miera atrašanai sevī” (pulksten 18.00 Talsu novada muzejā). Savukārt 3. decembrī mūks viesosies Liepājas Raiņa 6. vidusskolā ar sesiju “Elpošanas tehnika prāta nomierināšanai” pulksten 14.00 un pulksten 18.00 vadīs sesiju “Kā atklāt savu dzīves misiju?” Interesantu cilvēku klubā. 4. decembrī mūks viesosies Kuldīgas Jauniešu mājā ar meditācijas sesiju un lekciju “Kā sabalansēt dzīvi un nepārdegt?”.
Sesijām vēlams pieteikties pa telefonu (26111319, 27422525), epastiski (agnija@wpifoundation.org) vai aizpildot reģistrācijas anketu: Kā savienot pienākumu veikšanu ar dzīves baudīšanu (Tukums), Meditācija miera atrašanai sevī (Talsi), Kā atklāt savu dzīves misiju? (Liepāja), Kā sabalansēt dzīvi un nepārdegt? (Kuldīga)
Sesijas tiek organizētas par dažādām tēmām, izzinot aktuālas mūsdienu problēmas, piemēram, stresa menedžments, apzinātības prakse, sabalansēta dzīve, karma, intuīcija, dzīves misijas atrašana un citas tēmas. Tāpat arī katrā sesijā mūks iepazīstinās ar meditācijas tehnikām, kas ļauj iepazīt meditāciju kā līdzekli prāta attīrīšanai un dzīves uzlabošanai.
Mūka vizītes laikā meditācijas sesijas un lekcijas notiks arī Rīgā, Dobelē, Salā, Jēkabpilī, Matīšos un Lādezerā, kā arī mūks mācīs meditāciju retrītā atpūtas kompleksā Niedras Bikstu pagastā un piedalīsies Digital Freedom Festivālā Rīgā.
Sesijas ir bezmaksas (par ziedojumiem mūka vizītes izmaksu nosegšanai), kā arī tiks nodrošināts tulkojums no angļu uz latviešu valodu.
Godājamais John Paramai Dhanissaro ir Teravādas budistu mūks, kas dzimis Bangkokā 1979. gadā. Mūks ir ieguvis bakalaura un maģistra grādu datorzinātnē Chulalongkorn Universitātē un Āzijas Tehnoloģiju Institūtā. 2003. gadā viņš nolēma papildināt savas zināšanas Norvēģijas Zinātnes un Tehnoloģiju Universitātē Trondheimā, kur ieguva doktora grādu telemātikā. Doktorantūras laikā viņš attīstīja interesi par meditāciju un 2008. gadā kļuva par Teravādas budistu mūku Taizemē. Drīz pēc tam mūks Džons tika uzaicināts pievienoties Peace Revolution projektam kā meditācijas instruktors. Kopš tā laika viņš dalās meditācijas mākslā ar cilvēkiem no visas pasaules retrītos, darbnīcās un citās miera veicināšanas aktivitātēs. Mūks Džons ir attīstījis un programmējis Peace Revolution platformu, tai skaitā unikālo 42 dienu pašattīstības (self-development) programmu, kas ļauj apgūt meditāciju internetā un ko izmantojuši vairāk nekā 50 tūkstoši cilvēku 260 pasaules valstīs. Mūks ir arī viens no skolojošajiem mūkiem Facebook grupā Mind Stories.
Mūks Džons par šī gada meditācijas tūri: “Katrā sesijā cilvēkiem būs iespēja pieredzēt 4 lietas: pirmkārt, tā ir iespēja satikt mūku un uzdot mūkam jautājumus par mūka dzīvi. Otrkārt, tā ir iespēja iemācīties, kā meditēt ar tradicionālu un orģinālu meditācijas metodi. Pat ja, kāds jau meditē, šī ir iespēja izmēģināt ko jaunu. Treškārt, šī ir iespēja uzdot jautājumus mūkam par meditācijas pieredzi, piemēram, par šķēršļiem, kas rodas meditējot. Ceturtkārt, tā ir iespēja iemācīties ko jaunu no gudrības, kurā es dalīšos un kas var palīdzēt ieraudzīt pasauli citādāk. Šī filozofija ir ļoti vienkārša un ļaus attīrīt prātu no nevajadzīgajām lietām un dzīvot laimīgāku dzīvi. Katrā sesijā būs cita tēma, tā nebūs vienmēr viena un tā pati pieredze.”
Ik reizi mūka vizītes Latvijā ir augsti novērtētas no sabiedrības puses, valsts iestādēm un privātā sektora. Līdz šim mūka Džona sesijas kopā pulcējušas 1400 cilvēku divu iepriekšējo gadu laikā. Mūks ir viesojies Rīgā, Jaunpilī, Ogrē, Cēsīs, Lielvārdē, Liepupē, Zaļeniekos un citās Latvijas vietās un vadījis meditācijas sesijas Latvijas Nacionālajā Bibliotēkā, Gētes Institūtā, Draugiem Group, BITE, Laimas šokolādes muzejā, kā arī bijis vizītēs Latvijas Republikas Saeimā, televīzijā Rīga TV24 un citviet. 2017. gadā meditācijas skolotājs Džons tika ielūgts uzstāties Digital Freedom Festivālā Rīgā, kā arī sniedza komentāru paneļdiskusijā Yoga, Language, Consciousness Latvijas Universitātē.
Mūka vizīti Latvijā organizē Peace Revolution Latvia sadarbībā ar Make Room Europe un vietējiem partneriem. Tūres sadarbības partneri Kurzemē ir biedrība “Ligzda”, Talsu novada muzejs, Liepājas Raiņa 6. vidusskola, Interesantu cilvēku klubs un Kuldīgas jauniešu māja.
Peace Revolution ir zināmākais organizācijas World Peace Initiative Foundation projekts. Lai arī projekts radies Taizemē, pateicoties aktīviem miera aģentiem, tas izplatījies pa visu pasauli. Projekta mērķis ir veicināt miera kultūru pasaulē ar meditācijas un apzinātības praksi, ticot, ka mieram vispirms jāsākas sevī, tikai tad tajā var dalīties ar citiem. Lai to darītu, visur pasaulē tiek rīkotas dažādas aktivitātes, piemēram, retrīti, semināri, lekcijas un citi miera veicināšanas pasākumi, kur projekta skolotāji Teravādas budistu mūki, kā arī sertificēti meditācijas treneri ļauj apgūt meditāciju un apzinātības praksi un dalās savā dzīves pieredzē.
Agnija Kazuša,
meditācijas tūres koordinatore