Tas, ka Ukraina ar bezpilota lidaparātu palīdzību uzbrūk Krievijas teritorijai, nav nekāds jaunums, taču tagad redzama cita ukraiņu stratēģija. Vācu nedijs Tagesspiegel raksta par to, kā Ukraina spēj veikttriecienus tik dziļi Krievijā.
“Kopš gada sākuma esam redzējuši, ka Ukraina cenšas sasniegt rezultātus un ar bezpilota lidaparātiem virzās uz Sanktpēterburgu un Maskavu… Vienam triecienam var būt postoša ietekme uz Krieviju,” sacīja Austrijas armijas pulkvedis Markuss Reisners.
Līdz šim šādas stratēģijas izmaiņas šķita neiedomājamas viena iemesla dēļ: Ukraina vēl nav saņēmusi no saviem Rietumu sabiedrotajiem ieroču sistēmas, kas šādus uzbrukumus padarītu iespējamus. Tagad situācija var mainīties.
Pagājušā gada beigās Kijiva paziņoja par nodomu uzsākt liela attāluma bezpilota lidaparātu masveida ražošanu. Ja šie centieni jau ir sasnieguši savu mērķi, tas vēlreiz pierāda, cik inovatīvā Ukrainas ekonomika spēj dot rezultātus laika deficīta apstākļos.
Pagājušajā nedēļā Ukrainas stratēģiskās rūpniecības ministrs Oleksandrs Kamišins, atrodoties Davosā, saistībā ar uzbrukumiem objektiem Ļeņingradas apgabalā sacīja: “Šī lieta aizlidoja tieši 1250 kilometrus un trāpīja mērķī.” Pēc viņa teiktā, drons projektēts un būvēts Ukrainā un maksā 350 dolārus gabalā.
Tādējādi uzbrukumiem varēja izmantot divus bezpilota lidaparātu modeļus, kuri abi nesen nonāca Ukrainas armijas arsenālā: AQ-400 Scythe (attēlā) un UJ-26 Beaver.
Saskaņā ar franču militārā eksperta Stefans Odrāns teikto, AQ-400 Scythe daudzējādā ziņā ir pretējs Rietumu valstu dārgajām izstrādnēm. Tas iztiek bez stikla šķiedras un sarežģītām vadības sistēmām. Tā vietā drons ir aprīkots ar ķerras riteņiem, vienkāršu motoru un GPS navigatoru. Saskaņā ar dažiem ziņojumiem drons ir pārklāts ar saplāksni no mēbeļu rūpnīcas. Pēc Odrāna teiktā, tam ir divi 122 mm artilērijas šāviņi kā ieroči, “jo Ukrainai tie joprojām ir noliktavā”.
UJ-26 Beaver modeli varētu izmantot arī liela attāluma uzbrukumiem. Arī šī sistēma tika izstrādāta un montēta Ukrainā. Saskaņā ar dažiem avotiem šī drona dizains ir nedaudz sarežģītāks un sastāv no stiklplasta elementiem.
Tomēr neviens no modeļiem nav tik lēts, kā apgalvo ministrs Kamišins. AQ-400 ar ķerras riteņiem un mēbeļu saplāksni cena svārstās no 14 000 līdz 28 000 USD atkarībā no konfigurācijas. Saskaņā ar portāla Globaldencecorp datiem, UJ-26 Beaver izmaksas ir aptuveni 100 000 USD.
Arī bezpilota lidaparātu lidojuma diapazons, kas, pēc ukraiņu avotu ziņām, abiem modeļiem nepārsniedz 1000 kilometrus, ir nepietiekams Kamišina deklarētajam 1250 kilometru garajam maršrutam. Bet var pieņemt, ka daži abu veidu dronu modeļi tika pārveidoti, lai lidotu lielākos attālumos.
Trešais Ukrainas ieroču industrijas jaunais virziens ir UJ-25, kas, pateicoties tā reaktīvai dzinējspēkam, spēj sasniegt ātrumu līdz 800 kilometriem stundā, kas ievērojami apgrūtina pretgaisa aizsardzības sistēmu pārtveršanu. Tomēr norādīts, ka tā diapazons ir tikai 800 kilometri, kas nozīmē, ka tas nevarētu sasniegt Krievijas Baltijas jūras krasta pilsētas, bet varētu sasniegt Maskavu.