Vīnes tāfelšpics jeb vācu valodā Tafelspitz, ir viens no slavenās austriešu virtuves populārajiem ēdieniem. Tā nosaukumā ietvertā norāde uz spici vai virsotni, norāda uz gaļas gabala formu, tāpēc tradicionāli tāfelšpicu gatavo tikai no teļa gaļas ciskas ķīļveida steika, kuru jānovāra, bet buljonu izmantosim dārzeņu gatavošanā.
Te gan jāpiebilst, ka savas tradīcijas ir arī ēdiena pasniegšanai, kurā obligāti jābūt zaļo pākšu pupiņu salātiem ar dillēm, sīpolu mērcei un mārrutkiem, tāpēc īsumā aprakstīsim arī visu recepti kopumā. Protams, lai gan visas sastāvdaļas ir viegli nopērkamas mūspuses veikalos, absolūti precīza receptes izpilde ne katram būs iespējama, tāpēc droši paeksperimentējiet ar sev pieejamo vai citādi aizvietojiet sastāvdaļas.
Pamatēdienam izmantosim 1 teļa vai liellopa ciskas ķīļveida steiku, 3 litrus ūdens, 1 lauru lapu, 3 melno piparu zirnīšus, 2 burkānus, 150 gramus selerijas saknes, 1 pētersīļa sakni, 1 pastinaka sakni, buntiņu zupas zaļumu, 4 – 6 kartupeļus un sāli.
Pupiņu salātus gatavosim no 200 gramiem saldētām pākšu pupiņām, 150 ml buljona, 100 gramiem krējuma (10-15%), 1 karotes miltiem, 1 karotes sviesta, diļļu zariņa, citrona sulas, šķipsniņas sodas, sāls un pipariem. Mārrutku piedevu gatavosim no 2 karotēm mārrutku, 1 karotes trekna saldā krējuma, 1 skābenākas garšas ābola un citrona sulas, bet maurloku mērcei vajadzēs 150 ml buljona, 10 gramus miltus, 10 gramus sviesta, maurloku buntiņa (tie nopērkami mūsu lielveikalos podiņā), sāls, pipariem un citrona sulas.
Gaļas gabalu liekam katliņā, pielejam ūdeni, lai tas gaļu nosegtu pilnībā, pievienojam lauru lapas, piparu zirnīšus, liekam uz uguns, kad sāk vārīties, samazinām uguni uz minimālo un novārām 2-4 stundas. Receptes aprakstā minētais buljons tik izmantots pēc gaļas novārīšanas, bet kamēr gaļa vārās, varam sagatavot pārējo nepieciešamo.
Savukārt, dārzeņu novārīšana atkarīga no tā, vai visu sagatavoto ēdīsiet, jo visas 3 minētās saknes varat pievienot tikai aromātam. Kad gaļa jau pietiekoši novārījusies, mazu daļu buljona atstājam, pievienojam tam sāli, lai gaļa tajā turpina vārīties līdz pilnai gatavībai, mazu daļu nolejam gan salātiem, gan mērcei, bet lielāko nolejam citā katliņā, kurā beram sagrieztus kartupeļus un burkānus, pievienojam saknes, sāli un zupas zaļumus.
Visus dārzeņus novārām līdz gatavībai, ēšanai paredzēto ar buljona mazumiņu liekam šķīvjos, pievienojam gabaliņos sagrieztu novārīto gaļu un pasniedzam galdā, blakus novietojot gan pupiņu salātus, gan ābolu mārrutkus, gan sīpolu mērci.
Iedvesmojies pats un iesaki draugiem!