Pastāv uzskats, ka suņi ir jāsterilizē un jākastrē no 6 līdz 9 mēnešu vecumam, kad dzīvnieks jau ir sasniedzis dzimumbriedumu, bet vēl nav bijusi iespēja pāroties. Tomēr ir nepareizi sniegt universālus ieteikumus visiem suņiem, uzskata Kalifornijas Universitātes Veterinārmedicīnas skolas eksperti. Savā pētījumā viņi sniedza atjauninātus ieteikumus par optimālo laiku 40 šķirņu suņu sterilizācijai atkarībā no viņu dzimuma un vecuma. Par to raksta veterinārās zinātnes medijs Frontiers
Zinātnieki arī atklājuši, ka pārāk agra sterilizācija vai kastrēšana var kaitēt suņa veselībai ilgtermiņā.
Lai izstrādātu ieteikumus katras konkrētas šķirnes kastrācijai, veterinārārstu komanda 10 gadu laikā veica dažādus pētījumus. Starp citu, uz to viņus pamudināja pats pirmais darbs 2013. gadā, kas parādīja, ka agrīna kastrācija paaugstina zelta retrīveru locītavu slimību un noteiktu vēža veidu risku. Tad eksperti vienkārši nolēma pārbaudīt, vai starp šķirnēm nav atšķirības – un izrādījās, ka tā patiešām ir.
2020. gadā tika publicēts viņu jaunais pētījums ar ieteikumiem veikt operāciju, lai atņemtu spēju vairoties 35 šķirnēm. Šī pētījuma galvenais atklājums bija tāds, ka neaizsargātība pret locītavu slimībām ir saistīta ar suņa ķermeņa izmēru.
“Mazām šķirnēm šo problēmu nav, savukārt lielākajai daļai lielo šķirņu parasti ir locītavu problēmas.”, pauda Kalifornijas Universitātes Veterinārmedicīnas skolas profesore Linete Hārta
Izņēmums bija divas milzu šķirnes, vācu dogi un īru vilku suņi, kuriem netika konstatēts paaugstināts locītavu slimību risks, ja tos sterilizēja vai kastrēja jebkurā vecumā.
Pētnieki arī atklāja, ka mazākiem suņiem vēža līmenis bija zems neatkarīgi no tā, vai tie bija kastrēti vai nē. Tomēr Bostonas terjeri un Shih Tzu (šici) piedzīvoja ievērojamu vēža sastopamības pieaugumu, ja tie tika sterilizēti jebkurā vecumā.
Jauns pētījums
Savā jaunākajā analīzē eksperti koncentrējās uz vācu īsspalvainajiem pointeriem, mastifiem, ņūfaundlendiem, Rodēzijas ridžbekiem un Sibīrijas haskijiem — visām lielajām šķirnēm, kuru svars pārsniedz 20 kg. Izpētot vairāk nekā 1200 suņu medicīniskos dokumentus, viņi varēja salīdzināt dažādu vecumu kastrētu suņu saslimstību ar locītavu slimībām, piemēram, gūžas displāziju vai vēzi.
Rezultātā izrādījās, ka agrīna sterilizācija būtiski palielina gan vēža, gan locītavu slimību risku poinyeru šķirnrs suņiem (gan mātītēm, gan tēviņiem). Mastifu tēviņiem agrīna operācija palielina krustenisko saišu plīsuma un limfomas iespējamību. Ņūfaundlendu mātītēm, palielinās locītavu patoloģiju risks, var attīstīties tuklo šūnu audzēji; Bet Sibīrijas haskijiem netika konstatēta korelācija starp kastrācijas vecumu un slimību sastopamību.
Taču pētījuma autori neiesaka akli ievērot viņu ieteikumus, katram mājdzīvniekam ir jākonsultējas ar veterinārārstiem un jāņem vērā tā individuālie veselības rādītāji.