Šveicē uzsāktā trīs gadus ilga zinātniskā eksperimenta ietvaros ar nosaukumu “Zuri Can – Responsible Consumption” 2100 cilvēku liela kontroles grupa marihuānu varēs lietot īpašos apstākļos, taču pavisam legāli, raksta Deutsche Welle.
Projekta mērķis ir izpētīt dažādus kaņepju regulētās piegādes un patēriņa modeļus. Kā preses konferencē skaidroja Cīrihes pilsētas domes pārstāvji, viņi par savu uzdevumu saskata gan kontroles pār produkta kvalitāti iedibināšanu, gan risku minimizēšanu aktīvajiem marihuānas lietotājiem.
Eksperimenta pretinieki runā par tā nesavlaicīgumu un smago narkotiku atkarības formu pieaugumu pilsētnieku vidū. Turklāt ir zināms, ka marihuānas lietošana ir plaši izplatīta pusaudžu un jauniešu vidū. Saskaņā ar pašreizējo statistiku, katrs desmitais Šveices jaunietis vecumā no 15 līdz 24 gadiem smēķējis zāli vismaz vienu reizi. Šādi skaitļi valstij nodrošina vietu antilīderu grupā Eiropā.
Ko nosaka Šveices likumi?
Kaņepes satur aptuveni 400 ķīmisku savienojumu. Tetrahidrokanabinolam (THC) ir psihoaktīvs, tas ir, apreibinošs efekts, kura saturu regulē Šveices Narkotisko vielu likums. Citām aktīvajām vielām (kanabinoīdiem) nav šādas iedarbības un attiecīgi uz tām likums neattiecas.
Ir arī dažādi kaņepju produkti ar zemu THC, kas arī ir atbrīvoti no likuma, jo tie satur mazāk nekā vienu procentu THC. Piemēram, tie ietver apstrādātus produktus: ekstraktus eļļu vai pastu veidā, uztura bagātinātājus, e-šķidrumus, aromātiskās eļļas, košļājamās gumijas un ādas kopšanas līdzekļus.
Tomēr ir aizliegta neatļauta rīcība ar kaņepēm vai no kaņepēm iegūtiem produktiem, kuru vidējais kopējais THC saturs ir vismaz 1,0 procenti.
Kas var piedalīties projektā?
Nosacījumi dalībai projektā un jo īpaši kaņepju nodrošināšana ir aprakstīti maksimāli skaidri. Tā eksperimentā drīkst piedalīties tikai pieaugušie Cīrihes iedzīvotāji ar pozitīvu narkotiku testu, tas ir, kuri regulāri lieto kaņepes. Galu galā pētījuma mērķis nav popularizēt marihuānu, bet gan kontrolēt produkta kvalitāti un patēriņu tiem, kuri jau ir aktīvi patērētāji, un to vidū. Sievietēm reproduktīvā vecumā ir jāiesniedz negatīvs grūtniecības tests. Projektā aizliegts piedalīties atsevišķu profesiju pārstāvjiem: piemēram, šoferiem un pilotiem.
Pašlaik grupā ir 1200 dalībnieku, no kuriem 80 procenti ir vīrieši vecumā no 25 līdz 35 gadiem. Lai saņemtu uzņemšanu projektā, viņiem ir jāreģistrējas, jāiziet intervija un personīgi jāiesniedz dokumentu pakete. Pēc tam pie pirmā pirkuma dalībniekiem tiks izsniegta speciāla reģistrācijas karte. Dienā atļauts lietot ne vairāk kā 10 g kaņepju.
Projekts paredz arī subjektu personas datu aizsardzību: visa saņemtā informācija tiek šifrēta un anonimizēta, un pētnieku grupa galu galā saņem tikai kodu sarakstu bez vārdiem un uzvārdiem.
Šveices kvalitāte it visā?
“Zinātnisko” kaņepju ražošanai administrācija izmantoja divus vietējos ražotājus ar ekskluzīvu atļauju audzēt marihuānu, kas satur THC. Cīrihē deviņas aptiekas, seši tā sauktie sociālie klubi (Social Club) un pilsētas Narkotisko vielu informācijas centrs, kas vielu uzglabā seifos, kļuvušas par marihuānas izplatīšanas vietām.
“Valsts hašiša” izmaksas tiek pielīdzinātas cenām melnajā tirgū un, atkarībā no preces, svārstās no 7,20 līdz 9,60 frankiem (aptuveni 7,5 līdz 10,04 eiro).
Cīrihes iezīme ir “sociālie klubi” – bezpeļņas asociācijas, kurām pētījuma ietvaros ir dota atļauja iegādāties kaņepes un pārdot tās tālāk saviem biedriem. Biedrību biedri ar šo vielu var dalīties arī kluba telpās. Tas uzsver sociālās mijiedarbības un droša patēriņa attīstību.
Kā ir Vācijā?
Vācijas federālā valdība plāno ne vēlāk kā līdz gada beigām daļēji legalizēt kaņepju patēriņu. Galvenais uzdevums ir iegrožot melno tirgu un apkarot narkotiku noziedzību, jo kopš 2011.gada šajā jomā likumpārkāpumu skaits valstī pastāvīgi pieaug. Likumdevēji vēlas apturēt šo tendenci: legalizēt hašišu, piedāvāt kontrolētus, pārbaudītus produktus un tādējādi aizsargāt jauniešus.
Piemēram, personām, kas vecākas par 21 gadu, būs atļauts uzglabāt 25 gramus marihuānas. Tāpat kā Šveicē, produktu izplatīšanai tiks izveidoti sociālie klubi (Cannabis-Social-Clubs). Viņiem tiks dota atļauja piegādāt saviem biedriem pašu audzētus kaņepju produktus.