Miera samita laikā Šveicē 80 valstis un četras organizācijas parakstīja noslēguma komunikē. Dokumenta teksts publicēts Ukrainas prezidenta mājaslapā
Saūda Arābija, Taizeme, Indija, Meksika, Dienvidāfrika, Brazīlija un AAE galīgo komunikē neparakstīja. Krievija uz pasākumu netika uzaicināta.
Paziņojumā presei Ukrainas prezidenta mājaslapā uzsvērts, ka “Krievijas Federācijas notiekošais karš pret Ukrainu turpina radīt liela mēroga cilvēku ciešanas un postījumus, kā arī radīt riskus un krīzes ar globālām sekām pasaulei”.
Samita laikā notika “auglīga, visaptveroša un konstruktīva dažādu viedokļu apmaiņa”.
“Jo īpaši mēs vēlreiz apliecinām savu apņemšanos atturēties no spēka draudiem vai izmantošanas pret jebkuras valsts teritoriālo integritāti vai politisko neatkarību, visu valstu suverenitātes, neatkarības un teritoriālās integritātes principiem, tostarp Ukrainas, to starptautiski atzītajās robežās, tostarp teritoriālajos ūdeņos, un strīdu risināšanas miermīlīgiem līdzekļiem pēc starptautisko tiesību principiem,” teikts paziņojumā presei.
Pēc samita rezultātiem tā dalībnieki izstrādāja kopīgu viedokli par vairākiem jautājumiem:
Jebkurai kodolenerģijas un kodoliekārtu izmantošanai jābūt drošai, drošai un videi nekaitīgai. Zaporižjas atomelektrostacijai saskaņā ar SAEA principiem jābūt pilnīgā Ukrainas kontrolē. Jebkādi kodolieroču draudi vai izmantošana ir nepieņemami Ukrainas kara kontekstā.
Pārtikas nodrošinājumu nevar izmantot kā ieroci. Ukrainas lauksaimniecības produkti ir droši un brīvi jāpiegādā ieinteresētajām trešajām valstīm. Ir jāatjauno Ukrainas piekļuve ostām Melnajā un Azovas jūrā.
Visi karagūstekņi ir jāatbrīvo ar pilnu apmaiņu. Visi deportētie un nelegāli pārvietotie ukraiņu bērni un visi citi nelegāli aizturētie civiliedzīvotāji ir jāatgriež Ukrainā.
“Mēs uzskatām, ka miera panākšanai ir nepieciešama visu pušu iesaistīšanās un dialogs. Tāpēc nolēmām turpmāk veikt konkrētus pasākumus minētajās jomās, pēc tam iesaistot visu pušu pārstāvjus,” teikts gala dokumentā.
Atgādinām, ka Miera samits Šveicē notiek 15.-16.jūnijā. Tās dalībnieki apspriež Ukrainas “miera formulu”. Uz sanāksmi tika uzaicināti 92 valstu pārstāvji.