Šveice ir tuvu tam, lai lauztu gadsimtiem ilgo neitralitātes tradīciju un nosūtītu uz Ukrainu Šveicē ražotus ieročus, raksta Reuters.
Aģentūra norāda, ka valsts valdība arvien vairāk aicina pārtraukt ieroču piegādes Kijevai aizliegumu. Parlamentā vēl nav vienprātības šajā jautājumā, lai gan vismaz divas parlamenta drošības komitejas ieteikušas attiecīgi mīkstināt noteikumus.
“Mēs vēlamies būt neitrāli, taču esam daļa no Rietumu pasaules,” aģentūrai sacīja Šveices centriski labējās Brīvo demokrātu partijas līderis Tjerī Burkarta, kurš iestājas par ieroču nodošanu Kijevai. “Mums nevajadzētu izmantot veto, kas novedīs pie tā, ka citi nevarēs palīdzēt Ukrainai. Ja mēs to darīsim, mēs tādā veidā palīdzēsim Krievijai, un tā nav neitrāla nostāja.
Burkarta nesen ierosināja likumprojektu, kas ļautu Šveicei reeksportēt Šveices ieročus uz valstīm ar tādām pašām demokrātiskām vērtībām kā Šveice.
Pēc viņa teiktā, citas Eiropas valstis, kas atbalsta Ukrainu, neizprot Šveices nostāju. Valstij ir jādara savs darbs, lai aizsargātu Eiropas drošību un stabilitāti, viņš piebilda.
Tomēr dažas partijas parlamentā ir stingri nostājas, ka valstij ir jāpaliek neitrālai. Piemēram, kreisā spārna Zaļā partija un daļa no galēji labējās Šveices Tautas partijas (SVP) turpina iebilst pret ieroču piegādi Kijevai. Zaļo deputāte Mariona Šletere sacīja, ka ieroču piegādes atļaušana Ukrainai ir “slidena nogāze” un nav savienojama ar Šveices neitralitāti.
Tajā pašā laikā vairāk nekā puse Šveices pilsoņu (55%) iestājas par ieroču reeksporta un to piegādes Ukrainai aizlieguma atcelšanu, aģentūra Reuters citē jaunākā socioloģiskā pētījuma datus. Pirms kara atbalsta līmenis šādam lēmumam būtu bijis daudz zemāks, norāda socioloģiskās kompānijas GFS-Bern vadītājs Lūkass Golders.
“Ja mēs šo jautājumu būtu uzdevuši pirms kara, atbalsta līmenis, iespējams, būtu mazāks par 25%. Agrāk neitralitātes noraidīšana bija tabu tēma,” viņš skaidroja.
Saskaņā ar Šveices neitralitāti, kas datēta ar 1815. gadu un ir nostiprināta 1907. gada līgumā, Šveice nevar tieši vai netieši nosūtīt ieročus kaujiniekiem.
Tomēr valdība ir pakļauta ārvalstu spiedienam. Berne pēdējo mēnešu laikā ir atteikusies ļaut Vācijai un Dānijai piegādāt Ukrainai Šveices bruņutehnikas un pretgaisa aizsardzības sistēmas.