Viļakas novada Susāju pagasta Svilpovas sādžā esošais kultūrvēstures muzejs „Vēršukalns” ir Latgalē atpazīstams tūrisma objekts, kur apmeklētājiem iespējams apskatīt vietējās apkaimes amatnieku un rokdarbnieču darinājumus. Tā pat „Vēršukalns” izslavēts ar tā vadītāja Alda Pušpura viesmīlību, tieši tāpēc raidījums „Pi myusim Latgolā” aizvadītajā sestdienā viesojās, lai noskaidrotu, ko vēl Alda Pušpura pārziņā iespējams izbaudīt kultūrvēstures muzejā „Vēršukalns”.
„Vēršukalna” muzeju var saukt par dzīvu un atvērtu vietu, kur notiek gan Viļakas novadā un Susāju pagastā rīkotie svētki, gan arī pasākumi, kas tiek pakārtoti apmeklētāju vēlmēm. Te var izbaudīt dabu, vietējo iedzīvotāju krāšņos austos deķus, košos rakstos adītos cimdus, dažādos izšuvumus un izslavēto Alda Pušpura gatavoto zupu, kā arī tur pat svaigi cepto baltmaizi. Tomēr, tās nav vienīgās vērtības, kas baudāmas Viļakas novada „Vēršukalnā”.
Pateicoties Alda Pušpura radiniekam Albertam Pušpuram, „Vēršukalnā” top bibliotēka ar unikālu literatūras krājumu latviešu valodā, kur sastopami ne tikai latviešu autoru vārdi, bet arī pasaules klasiķi. Aldis Pušpurs pastāstīja, ka grāmatas kā dāvinājumu „Vēršukalna” muzejam no Kanādas atsūtījusi Montreālas latviešu sabiedriskā organizācija, īpaši uzsverot burtu „r”, kas nezināmu iemeslu dēļ nosaukumā latviešu valodā tiek izlaists. Izrādās, ka grāmatas Kanādas latvieši dāvinājuši saviem bērniem un radiniekiem, lai, esot svešumā, saglabātu latvisko apziņu.
Topošās bibliotēkas krājumā ir vairāk nekā 1000 grāmatu vienību, tomēr jāpiebilst, ka daudzas grāmatas uz „Vēršukalnu” atceļojušas vairākos eksemplāros, tāpēc kopējais grāmatu skaits ir daudz lielāks. Aldis Pušpurs uzsvēra, ka Montreālas latviešu interese par grāmatu krājuma saglabāšanu nebeidzās vien ar tā nogādāšanu Latvijā. Montreālas latviešu sabiedriskā organizācija finansiāli atbalstījusi arī plauktu iegādi, kuros „Vēršukalnā” grāmatas tiek glabātas.
Kā atklāja Viļakas novada kultūrvēstures muzeja „”Vēršukalns” vadītājs Aldis Pušpurs, bibliotēka vēl nav oficiāli atklāta, bet lasītāji jau ir ieinteresēti.
Ja vēlies sīkāk uzzināt, kādu autoru darbi pieejami „Vēršukalnā”, klausies 29. augusta raidījumā „Pi myusim Latgolā”, sekojot zemāk norādītajām saitēm:
http://www.pimyusimlatgola.lv/pi-myusim-latgola/
http://latgale.lv/lv/files/download?id=3272
http://www.lakuga.lv/2015/08/28/klausis-raidejumus-pi-myusim-latgola-25/
Klausies producentu grupas „Lietišķā Latgale” veidoto raidījumu „Pi myusim Latgolā” katru nedēļu.
“Kuļturys skreine – Pi myusim Latgolā”:
radio “Ef-Ei” – ceturtdienās plkst. 18.30 (atkārtojums piektdienās plkst. 12.30),
“Latgales Radio” – ceturtdienās plkst. 18.05 (atkārtojums piektdienās plkst. 11.05).
“Vārojom, vaicojom i viertejom – Pi myusim Latgolā”:
“Divu Krastu radio” – piektdienās plkst. 15.30 (atkārtojums pirmdienās plkst. 10.30),
“Latgales Radio” – piektdienās plkst. 16.30 (atkārtojums sestdienās plkst. 11.00).
“Eimom gostūs – Pi myusim Latgolā”:
radio “Ef-Ei” – sestdienās plkst. 16.00 (atkārtojums svētdienās plkst. 18.00),
“Latgales Radio” – sestdienās plkst. 14.00 (atkārtojums svētdienās plkst. 11.00).
Visus raidījumus jebkurā laikā var noklausīties internetā pimyusimlatgola.lv, lakuga.lv, latgale.lv.
Informāciju sagatavoja:
Producentu grupa “Lietišķā Latgale”