Apmēram 40 miljoni cilvēku visā pasaulē var nomirt 25 gadu laikā no antibiotikām rezistentām superbaktērijām. Turklāt tas palielinās komplikāciju risku dažādu ķirurģisku operāciju, kā arī dzemdību laikā. Par to brīdina bijusī Anglijas galvenā sanitārā ārste Sallija Deivisa, raksta The Guardian
“Katru gadu mikrobu rezistences izplatības dēļ mirst aptuveni miljons cilvēku, un nākamajos 25 gados šis skaitlis pieaugs. Tas ir patiešām biedējoši,” viņa teica.
Pētījumi liecina, ka, sabiedrībai novecojot, arvien vairāk cilvēku cieš no hroniskām slimībām un ir neaizsargāti pret rezistenci pret antibiotikām. Uz šī fona ārsti mēģina izrakstīt antibiotikas tikai kā pēdējo līdzekli. Tomēr superbaktēriju evolūciju, kā norāda Guardian, ietekmē fakts, ka antibiotikas tiek izmantotas, lai ārstētu un veicinātu mājlopu augšanu.
“Baktērijas vairojas apmēram 20 minūtes. Tās bieži mutē, un, ja viņas to dara antibiotiku klātbūtnē, tad šī mutācija tās aizsargā, un šie celmi vairosies. Vissvarīgākais ir tas, ka viņas to var nodot visām baktērijām, ar kurām viņi nonāk saskarē, ”skaidroja Deiviss.
Turklāt Deivisa uzsvēra, ka šobrīd nepieciešams izstrādāt jaunas antibiotiku klases. Tādas, pēc viņas teiktā, nav parādījušies kopš 80. gadu beigām. Deivisa atzīmēja, ka farmācijas uzņēmumiem tās ražot vienkārši nav izdevīgi.
“Piemēram, asinsspiediena zāles, kas jālieto katru dienu, vai vēža zāles, kas jālieto mēnešiem ilgi, farmācijas uzņēmumiem nes daudz lielāku peļņu. Tāpēc viņiem nav stimula mēģināt izstrādāt jaunas antibiotikas. Tās ir īstas galvassāpes,” viņa teica.
Iepriekš zinātnieki, kas strādāja Globālās antimikrobiālās rezistences izpētes projektā, ziņoja , ka līdz 2050. gadam aptuveni 40 miljoni cilvēku mirs no antibiotikām rezistentu baktēriju dēļ