Dažādos interneta forumos tiek apspriestas fotogrāfijas, kurās redzami suņi un kaķi ar apaļām, mikipelei līdzīgām ausīm.
Daži saka, ka tas ir viltojums, kas izgatavots fotoattēlu redaktorā, citi saka, ka šī ir jauna bīstama tendence Ķīnas plastiskajā ķirurģijā, kas ir jāpārtrauc.
Kas ir Mikipeles ausis?
2016. gada vasarā Japānā kļuva populārs Cymera fotoattēlu redaktors. Lietotāji to atklāja kā rīku, kas ļauj tiem izveidot noapaļotas ausis dzīvniekiem, un sāka to izmantot savu mājdzīvnieku fotogrāfijās. Redzot efekta pieaugošo popularitāti, Cymera ievietoja apstrādes instrukcijas, mudinot lietotājus padarīt “jaukas peles ausis” par dzīvnieku. Izmantojot mirkļbirkas #Cymera un #MouseEars sociālajos tīklos. Joprojām varat atrast simtiem šādo pārveidotu suņu, kaķu, trušu un pat sesku fotoattēlu.
2018. gada pavasarī mediji sāka rakstīt par īstu suni ar “mikipeles” ausīm. Suns no Tokijas vārdā Goma (tulkojumā no japāņu valodas “sezams”) ir maltiešu-papiljonu maisījums, kam raksturīgas lielas, taisnas ausis un no tām karājas gari apmatojums, ko var apgriezt puslokā. Tieši viņa jaukā izskata un ausu formas dēļ Goma kļuva populārs: viņu iesauca par “suns Mikipele”, un viņa Instagram abonēja simti tūkstoši cilvēku .
Šķiet, ka Gomas vīrusu fotogrāfijas atgādināja visiem aizmirstu tendenci, un cilvēki atkal sāka publicēt apmācības par apstrādi un pašām fotogrāfijām.
2021. gada rudenī suņu rotaļlietu un kārumu uzņēmums BarkBox Facebook ievietoja fotogrāfijas ar korgiju ar apaļām ausīm, kas saņēma 800 komentāru: lietotāji apbrīnoja suni un rakstīja, ka vēlētos šādu mājdzīvnieku. Viņi sociālajos tīklos palaida mirkļbirku #corgimouseears. Jaunā ausu forma kļuva tik populāra, ka Ķīnā kucēni tika pārdoti ar piebildi “Mikipeles ausis”, ja tās bija apaļas, nevis trīsstūrveida vai nokarenas.
Kāds tam sakars ar operāciju?
2022. gadā Binhai rajona mazo dzīvnieku labturības centrs Tjandzjinā, Ķīnā, publicēja informāciju, ka “Mikipeles ausu” tendence ir radījusi jaunu “amorālu” pieprasījumu mājdzīvnieku tirgū. Pēc viņu domām, tika sāktas operācijas dzīvniekiem no audzētavām, lai palielinātu pārdošanas apjomu. Aizsardzības centrs aicināja apturēt šo tendenci un atteikties iegādāties šādus mājdzīvniekus.
Un 2023. gada decembrī Ķīnas mediji uzrakstīja par veterināro klīniku valsts dienvidrietumos, kas pārdod instrumentus, kas izgatavoti no ķirurģiskām skavām. Ar to palīdzību jūs pats varat izveidot saviem mājdzīvniekiem “Mikimpeles ausis”. Veterinārā klīnika pirms ķīniešu Jaunā gada izsludināja akciju: skavu iegādei ar īpašu cenu – 300 juaņas (apmēram 38 eiro). Dažas publikācijas apgalvo , ka knaibles interneta veikalos var iegādāties arī par 28 juaņām (apmēram 3,6 eiro). Taču veterināro ķirurģisko instrumentu tirdzniecībai nepieciešama licence, kuras daudziem pārdevējiem nav.
Pekinas ”Loving Care International Pet Medical Center” direktors Liu Yundong pastāstīja South ”China Morning Post”, ka procedūra, kas tiek veikta veterinārajās klīnikās, sastāv no diviem posmiem. Pirmajā posmā dzīvniekam tiek veikta anestēzija, pēc kuras tiek veikta operācija, kas ilgst aptuveni 30 minūtes. Otrajā posmā, kas var ilgt no 20 līdz 60 dienām, ausis tiek fiksētas vertikālā stāvoklī, lai tās iegūtu vēlamo formu un galu galā varētu stāvēt pašas. “Šāda veida iejaukšanās ir izplatīta galvenokārt audzētavās un reti tiek veikta veterinārajās klīnikās lielajās pilsētās,” saka Liu Yundong. “Kā veterinārārsti mēs esam apņēmušies nodrošināt dzīvnieku labturību un neatbalstām šādas darbības.”
Bieži vien rakstos, kuros raksta par šādām operācijām, izmanto Japānas suņa Goma attēlus vai dzīvniekus, kuru ausis ir rediģētas fotoattēlu redaktorā, tāpēc daži lietotāji šaubās par to autentiskumu. Bet ir arī fotogrāfijas, iespējams, uzņemtas veterinārajās klīnikās no operāciju galda.
Vai tas ir bīstami?
Li Yundong atzīmēja, ka ausu formas maiņas operācija ir sāpīga un riskanta: papildus tam, ka dzīvnieki var piedzīvot ciešanas, tai ir arī anestēzijas blakusparādības.
Apgriešana, tas ir, daļēja vai pilnīga ausu amputācija, lai iegūtu “estētisku” izskatu, Ķīnā ir atļauta, taču tā ir aizliegta daudzās valstīs, tostarp lielākajā daļā Eiropas valstu, Austrālijā un dažos ASV štatos. Dzīvnieku labturības organizācija PETA kupēšanu sauc par “sāpīgu un nevajadzīgu” procedūru: dzīvnieki izmanto ausis, lai paziņotu par savu stāvokli, neatkarīgi no tā, vai tā ir piesardzība, bailes vai agresija. Izņēmums ir operācijas medicīnisku iemeslu dēļ, ja ausis ir bojātas, inficētas vai ar iedzimtu patoloģiju.
Ausu apgriešana nav vienīgā ķirurģiskā procedūra, ko var veikt “estētisku” iemeslu dēļ. Piemēram, uzņēmums Neuticles ražo sēklinieku protēzes, kas, pēc viņu domām, palīdzēs suņiem, kaķiem, buļļiem un citiem mājdzīvniekiem atgūt “normālu dzīvi” un “vīrišķīgu izskatu”. Taču, tāpat kā Mikmauša ausu gadījumā, veterinārārsti operāciju uzskata par neētisku un dzīvniekiem bezjēdzīgu.