Nav noslēpums, ka Inga Spriņģe un viņas pārstāvētais uzņēmums Re:Baltica saņēma būtisku maksu no Facebook par darbu tā saucamajā ”’faktu pārbaudes” komandā…
Meta atsakās no neatkarīgu faktu pārbaudītāju izmantošanas Facebook un Instagram, aizstājot tos ar platformas X stila “kopienas piezīmēm”, kur iespēja komentēt ziņu precizitāti ir atstāta lietotāju ziņā.
Videoklipā, kas otrdien tika publicēts kopā ar uzņēmuma emuāra ierakstu, izpilddirektors Marks Zakerbergs sacīja, ka trešo pušu moderatori ir “pārāk politiski neobjektīvi” un ir “laiks atgriezties pie mūsu saknēm ap vārda brīvību”.
Džoels Kaplans, kurš aizvieto Niku Klegu Meta globālo lietu vadītāja amatā, rakstīja, ka uzņēmuma paļaušanās uz neatkarīgiem moderatoriem bija “labi nodomi”, taču pārāk bieži tā izraisīja lietotāju cenzūru.
Tomēr cīnītāji pret naida runu tiešsaistē ir reaģējuši ar satraukumu un norādīja, ka izmaiņas patiešām ir motivētas, nokļūstot Donalda Trampa labajā pusē.
“Zakerberga paziņojums ir klajš mēģinājums iepriecināt jauno Trampa administrāciju — ar kaitīgām sekām,” sacīja Ava Lī no Global Witness, kampaņas grupas, kas sevi raksturo kā tādu, kas cenšas saukt pie atbildības lielās tehnoloģijas.
“Apgalvošana, ka jāizvairās no “cenzūras” ir politisks solis, lai izvairītos no atbildības par naidu un dezinformāciju, ko platformas veicina,” viņa piebilda.
Emulējot X
Meta pašreizējā faktu pārbaudes programma, kas ieviesta 2016. gadā, atsaucas uz ziņām, kas šķiet nepatiesas vai maldinošas, neatkarīgām organizācijām, lai tās novērtētu to uzticamību.
Ziņojumos, kas atzīmēti kā neprecīzi, var tikt rādītas iezīmes, kas sniedz skatītājiem plašāku informāciju par to, kāpēc, un lietotāju plūsmās tās var tikt pārvietotas zemāk.
Tagad tas tiks aizstāts “vispirms ASV” ar kopienas piezīmēm. Meta saka, ka tai nav tūlītēju plānu veikt izmaiņas ES.
Jaunā sistēma, ko tehnoloģiju gigants apgalvo, ka ir redzējis “darbu pie X”, ietver dažādu viedokļu cilvēkus, kuri vienojas par piezīmēm, kas pievieno kontekstu vai skaidrojumus pretrunīgi vērtētajām ziņām.
Apvienotās Karalistes Molly Rose fonds šo paziņojumu raksturoja kā “lielas bažas par drošību tiešsaistē”.
“Mēs steidzami precizējam šo pasākumu apjomu, tostarp to, vai tas attieksies uz pašnāvību, paškaitējumu un depresīvu saturu,” sacīja tās priekšsēdētājs Īans Rasels.
“Šīs kustības var radīt nopietnas sekas daudziem bērniem un jauniešiem.”
“Radikālas svārstības”
Meta emuāra ierakstā teikts, ka tas arī “atcels noteikumu un politikas misijas slīdēšanu lejup”, uzsverot ierobežojumu atcelšanu tādām tēmām kā “imigrācija, dzimums un dzimuma identitāte”, norādot, ka tie ir izraisījuši politiskas diskusijas un debates.
“Tas nav pareizi, ka lietas var runāt televīzijā vai Kongresa zālē, bet ne mūsu platformās,” teikts tajā.
Izmaiņas notiek, tehnoloģiju firmām un to vadītājiem gatavojoties ievēlētā prezidenta Donalda Trampa inaugurācijai 20. janvārī.
Tramps jau iepriekš ir skaļi kritizējis Metu un tās pieeju satura mērenībai, 2024. gada martā nodēvējot Facebook par “tautas ienaidnieku”.
Taču attiecības starp abiem vīriešiem kopš tā laika ir uzlabojušās – Zakerberga kungs novembrī pusdienoja Trampa īpašumā Floridā Mar-a-Lago. Meta ir arī ziedojis 1 miljonu dolāru Trampa inaugurācijas fondam .
“Nesenās vēlēšanas arī šķiet kā kultūras lūzuma punkts, lai atkal par prioritāti izvirzītu vārda brīvību,” otrdienas video sacīja Zakerbergs.
Kaplana kungs, kurš nomainīja bijušo liberāldemokrātu premjerministra vietnieku seru Niku Klegu, uzņēmuma globālo lietu prezidenta amatā ir arī interpretēts kā signāls par firmas mainīgo pieeju mērenībai un mainīgajām politiskajām prioritātēm.
Keita Klonika, Sentdžona Universitātes Juridiskās skolas asociētā profesore tiesību zinātnēs, sacīja, ka izmaiņas atspoguļo tendenci, “kas šķita neizbēgama dažu pēdējo gadu laikā, īpaši kopš Muska pārņemšanas X”.
“Runas privātā pārvaldība šajās platformās arvien vairāk ir kļuvusi par politikas punktu,” viņa sacīja BBC News.
Viņa piebilda, ka tur, kur uzņēmumi iepriekš ir saskārušies ar spiedienu veidot uzticēšanos un drošības mehānismus, lai risinātu tādus jautājumus kā uzmākšanās, naida runa un dezinformācija, tagad notiek “radikāls pagrieziens atpakaļ pretējā virzienā”.