40 gadus vecā Anna Andresa no Kanādas uzstādīja jaunu nacionālo pauerliftinga nacionālo rekordu, paceļot kopējo svaru (pietupiens, spiešana guļus un stieņa pacelšana) 597,5 kilogramus. Tas ir par 200 kg vairāk, nekā spēja pārvarēt viņas tuvākā konkurente Sudžana Džila. Bet sakarā ar to, ka Andresa ir transpersona, tas izraisīja Starptautiskā sieviešu sporta konsorcija pārstāvju sašutumu, vēsta Fox News.
Andresa uzrādīja savus rezultātus sacensībās, kas notika Kanādas Pauerliftinga savienības paspārnē. Papildus valsts rekordam sportiste uzstādīja neoficiālu sieviešu pasaules rekordu. Bet daudzi dalībnieki, kuri iepriekš bija pieteikušies šiem konkursiem, atsauca savas kandidatūras, uzzinot, ka būs jācīnās ar Andresu.
Tas izraisīja vēl vienu diskusiju vilni Kanādā: transpersonu sportistu dalības tēma ir aktuāla kopš 2023. gada februāra, kad Kanādas Pauerliftinga savienība publicēja savu “trans-iekļaujošo politiku”. Pēc organizācijas domām, tas ir balstīts uz Kanādas Sporta ētikas centra ieteikumiem.
Tādējādi šobrīd valstī spēkā esošie noteikumi ļauj sieviešu kategorijā piedalīties jebkurai personai, kas sevi identificē kā sievieti. Dažas sportistes ir sākušas baidīties, ka transsievietēm, kuras ir pārdzīvojušas vīriešu pubertāti, var būt ievērojamas fiziskas priekšrocības salīdzinājumā ar konkurentēm, kuras ir dzimušas sievietes.
Pēc kārtējā rekorda pret Andresu, kurš pēdējo četru gadu laikā jau ir uzvarējusi astoņās no deviņām sacensībām, iestājās aktīviste un bijusī peldētāja Railija Geinsa. Viņa kļuva par sieviešu tiesību aizstāvi sportā pēc tam, kad viņa pati zaudēja sacensībās transpersonu sportistei Leai Tomasai, kura iepriekš trīs gadus bija startējusi vīriešu kategorijā. Aktīviste kritizēja Kanādas premjerministru Džastinu Trudo, kura vainas dēļ šāda sporta politika kļuva iespējama. Geinsa vērsa arī uzmanību uz Andresas vārdiem, ka viņas konkurentes pauerliftingā ir vājas, nodēvējot to par “nicinājumu pret sievietēm”.
Kāpēc sievietes pauerliftingā ir tik vājas? Ne salīdzinot ar mani. Mēs visi zinām, ka esmu trans-ķēms, tāpēc šķiet, ka maniem rezultātiem nav nozīmes,” 2023. gada februārī pasmīnēja Andress. – Es runāju par citām sieviešu pauerliftinga sacensību dalībniecēm. Es tiešām nesaprotu, kāpēc viņas ir tik vājas.
Kanādā pieņemto izmaiņu dēļ jau vairākus mēnešus regulāri notiek protesti “sieviešu sporta glābšanai”. Piemēram, 2023. gada aprīlī pauerlifteris Avi Silverbergs piedalījās sacensībās kā sieviete, lai izrādītu pretestību jaunajiem noteikumiem. Rezultātā viņš par vairāk nekā 40 kilogramiem laboja iepriekšējo Annas Andresas rekordu. Pēc tam sportiste Silverbergu nodēvēja par “gļēvuli un fanātiķi”, kā arī piebilda, ka viņa pāreju veikusi pirms vairāk nekā 20 gadiem, tāpēc jaunie noteikumi nav viņas problēma.
”Ja puisis var vienkārši ierasties uz sieviešu turnīru un uzstādīt rekordu, vai tas nav netaisnības pierādījums? – toreiz atbildēja slavenais kultūrists Gregs Doucette
Līdzīgas diskusijas šogad dzirdamas arī ASV. 2023. gada martā Minesotas tiesa lēma par labu transpersonu sportistei Džeisijai Kūperei , kurai bija atļauts startēt sieviešu sacensībās. Tiesa norādīja, ka politika nepieļaut transpersonu pauerlifterus ir pretrunā Minesotas cilvēktiesību likumam, jo tā ir “separācija un segregācija”.
Tēmu par transpersonu dalību sportā politiķi visā pasaulē ir skāruši dažādos laikos. Piemēram, 2021. gada decembrī Krievijas prezidents Vladimirs Putins bija sašutis par to, ka Tokijas olimpiskajās spēlēs startēja transpersona, un iepriekš bijušais ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka “meitenes un sievietes jūt, ka ir spiestas sacensties ar bioloģiskiem vīriešiem, un tas ir kaitīgi sieviešu sportam.
Pastāv arī uzskats , ka sporta disciplīnas principā būtu jāpārtrauc dalīt pēc dzimuma: sieviešu sports ir mazāk populārs un “marginalizēts” salīdzinājumā ar vīriešiem, tāpēc it kā ir dīvaini aizstāvēt savu dalību tajā. Tikmēr zinātnieki ierosina izstrādāt jaunus kritērijus konkurentu iedalīšanai kategorijās: piemēram, to darīt pēc auguma, svara, skābekļa patēriņa, sirds izmēra utt.