Ir žēl, ja uz sava iecienītā siera atrodam pavisam necilo pelējumu. Bet ir ļoti vienkārši veidi, kā palīdzēt saglabāt siera normālu stāvokli. Un tie ir ļoti lēti. Kas ir šie maģiskie līdzekļi?
Siers ir diezgan dārgs produkts. Tāpēc žēl, ja tas ilgstoši uzglabājot sacietē vai sapelē. Un, ja dažiem siera veidiem pelējums ir neatņemama sastāvdaļa, tad citiem sieriem zilie plankumi ir zīme, ka produkts vairs nav derīgs patēriņam. Pat ja skartā daļa ir nogriezta, nebūtu ieteicams ēst atlikušo sieru.
Pēc ārstu domām, sēnīte, kas nokļūst sierā, to inficē pilnībā, nevis daļēji. Dažās vietās tās augšana ir vienkārši koncentrētāka, kas izpaužas ar raksturīgajiem pleķiem.
Bet kā mēs varam to novērst? Varat izmantot visvienkāršākās metodes, kas ir pieejamas ikvienam.
Parasto galda etiķi var atrast gandrīz jebkurā pārtikas preču veikalā. Tas ir lēts un iedarbojas nevainojami. Nebaidieties, ka tas ietekmēs sieru. Arī Londonas restoratore Patrīcija Mihelsone ieteica izmēģināt šo metodi. Viņa atzina, ka vienmēr sieru divās kārtās ietin cepampapīrā un liek traukā, kura apakšā ir etiķī iemērkta lupatiņa.
Viņas kolēģis Vienna Watts iesaka uzklāt nedaudz etiķa tieši uz siera, izmantojot marli, raksta Huffpost.
Kas notiks, ja ēdat sapelējušu sieru?
Dažādiem pelējuma veidiem ir atšķirīga ietekme uz organismu. Daži patiešām nerada draudus, savukārt citi var izraisīt galvassāpes, sliktu dūšu, alerģiskas reakcijas, smagu saindēšanos un kuņģa darbības traucējumus. Ar aci noteikt, kāda veida pelējums ir “iesēdies” sierā, ir gandrīz neiespējami.
Kā izvēlēties “pareizo” sieru?
Vispirms jāpievērš uzmanība sieram tā pirkšanas brīdī un sākt ar marķējuma izpēti. Tādā veidā mēs sapratīsim, kas tieši mums ir priekšā: siers vai tā sauktais siera produkts . Pēdējais atšķiras no pirmā ar to, ka piena tauku daļas vietā tiek izmantots aizstājējs – bezpiena tauki.
Cik ilgi siers uzglabājas?
Siera derīguma termiņš ir atkarīgs no šķirnes.
– fermentētais, cietais, puscietais, sālījumā – 15 dienas;
– kausētais – 10 dienas;
– mīkstais – līdz 5 dienām.
Ja esat jau atvēris iepakojumu, tad, visticamāk, termiņš būs ierobežots līdz piecām dienām. Un tas attiecas uz jebkuru iepakojumu – vai tā būtu siera galva, gabals vai šķēle. Sieru nedrīkst uzglabāt noliktavā ilgāk par diviem mēnešiem. Uzglabāšanas apstākļiem jābūt tuvu ražošanas apstākļiem, temperatūrai +2… +8 C, mitrumam – 80–87%.