Ir daudz iemeslu sliktai elpai, taču, ja problēma saglabājas, jums jāveic medicīniskā pārbaude.
Slikta elpa dažkārt var būt ne tikai traucēklis, bet arī iespējams nopietnas slimības simptoms. Kā raksta Daily Mail, piemēram, šķebinoši salda smarža var liecināt par iespējamu 1. tipa cukura diabēta klātbūtni.
Diabēts
Kā precizē publikācija, smaku izraisa diabētiskā ketoacidoze. Šādā stāvoklī organisms nespēj izmantot cukuru enerģijas iegūšanai – nepietiekamas insulīna ražošanas dēļ, kas palīdz šūnām to pārstrādāt, un sāk dedzināt taukus. Rezultātā tas ražo ķīmiskas vielas, ko sauc par ketoniem, kam ir raksturīga bumbieru pilienu smarža un kas izdalās ar elpu un sviedriem.
Diabētisko ketoacidozi raksturo slāpes, pastiprināta urinēšana un sausa āda. Turklāt sākas galvassāpes, letarģija, aizkaitināmība, miegainība un letarģija.
Saskaņā ar labdarības organizācijas Juvenile Diabetes Research Foundation (JDRF) datiem, aptuveni katram ceturtajam cilvēkam ar 1. tipa diabētu, šo stāvokli, kas parasti sākas bērnībā vai agrīnā pieaugušā vecumā, diagnosticē tikai tad, ja pacientam jau ir attīstījusies diabētiskā ketoacidoze.
Smaganu slimības
Slikta elpa (medicīniski saukta par halitozi ) kādā brīdī skar līdz pat 30% cilvēku, un tai ir vairāki iespējamie cēloņi, tostarp ne tikai pikanti vai stipri smaržojoši ēdieni, bet arī smaganu slimības (kas ļauj baktērijām vairoties mutē un sabojāt jūsu elpu), smēķēšana un aizlikts deguns.
Nieres
Zivju smaka no mutes (un arī sviedru) var liecināt par sliktu nieru darbību. Šo smaku izraisa ķīmiska viela, ko sauc par trimetilamīnu. Šī viela uzkrājas, kad nieres nespēj iztīrīt atkritumus no asinīm.
Kuņģa-zarnu trakta slimība
Skābu elpu var izraisīt arī skābes reflukss. Skābes reflukss attiecas uz pārtikas atteci no kuņģa uz augšējo gremošanas sistēmu. Šajā gadījumā kuņģa skābe noplūst atpakaļ barības vadā.
Aknas
Saldenā, nedaudz “appelējušā” smarža bieži rodas pacientiem ar smagu aknu cirozi, aknu rētu veidošanos, kas saistīta ar pārmērīgu alkohola lietošanu.
Kopumā, atzīmēja LOR ķirurgs Adam Frosh, ir daudz iemeslu sliktai elpai, taču, ja tā ir hroniska, pastāvīga problēma, tad jums patiešām vajadzētu pārbaudīties: vispirms pie zobārsta un pēc tam pie LOR speciālista.
Viņš piebilda, ka alerģijas, kā arī citas slimības, kas izraisa aizliktu degunu, var izraisīt arī sliktu elpu, jo šajā gadījumā elpošana notiek caur muti. Sausa mute liek baktērijām to vēl vairāk kolonizēt, veidojot savienojumus, kas kļūst koncentrētāki, un “potenciāli smirdošās pārtikas daļiņas netiek izskalotas kā parasti”, norādīja eksperts.
Tas ir saistīts ar tādu problēmu kā ozena (deguna gļotādas slimība) parādīšanos. Tas izraisa nepatīkamu smaku, kas nāk no deguna, parasti deguna vai deguna blakusdobumu sēnīšu vai bakteriālas infekcijas rezultātā, kas var izraisīt sliktu elpu.
Ģenētika
Rakstā norādīts, ka dažiem cilvēkiem ģenētiski var būt lielāka nosliece uz halitozi. Zinātnieki ir noskaidrojuši, ka tiem, kuriem ir SELENBP1 gēna mutācijas, biežāk rodas slikta elpa. Saskaņā ar ziņojumu, kas 2017. gadā publicēts žurnālā Nature Genetics, šim gēnam var būt nozīme sēra savienojumu sadalīšanā: gēna defekta dēļ tie uzkrājas. Tomēr šī gēna mutācija skar tikai 3% iedzīvotāju, un ne visi no viņiem izjutīs sliktu elpu.
Kā cīnīties par svaigu elpu
Atbrīvošanās no sliktas elpas parasti ietver regulāru mutes skalošanas līdzekļa izmantošanu vai problēmas pamatcēloņa, piemēram, smaganu infekcijas, ārstēšanu.
Bet ir arī citas metodes. Tādējādi zinātnieki no Ohaio štata universitātes atklāja, ka tīrs jogurts, ko ēd uzreiz pēc ķiploku saturošas maltītes, efektīvi aiztur smaku izraisošās molekulas, noslēdzot tās organismā un neļaujot tām izkļūt caur elpu.
Fakts ir tāds, ka jogurts satur daudz tauku un olbaltumvielu. Izrādās, ka tie labi notur ķiploku smakas barības vadā un nepiesārņo elpu.