Zemāk attēlā varat redzēt precīzu gaidāmā notikuma grafiku. Spēcīgā magnētiskā vētra, kas klasificēta kā 4. līmenis (G4) skalā no 1 līdz 5, un sasniegs Zemi ceturtdienas, 10.oktobra vakarpusē un, var arī traucēt sakarus, elektrotīklu un satelītu darbību, norāda eksperti.
Koronālās masas izmešana ir lieli jonizētas gāzes mākoņi, ko sauc par plazmu un magnētiskajiem laukiem, kas izplūst no Saules ārējās atmosfēras. Ja šie uzliesmojumi ir vērsti uz Zemi, tie var izraisīt ģeomagnētiskas vētras vai lielus Zemes magnētiskā lauka traucējumus.
Vēsturiski G4 vētras ir izplatītas Saules cikla laikā, bet G5 jeb ekstrēmas ģeomagnētiskās vētras, piemēram, šī gada 10. maijā notikušās, ir neticami retas. Daži zinātnieki pieļauj, ka šodienas vētrai arī ir 25% iespēja kļūt par G5 līmeņa vētru.
Tomēr NOAA (ASV Nacionālā okeānu un atmosfēras administrācija) zinātnieki teica, ka viņi netic, ka šīs nedēļas vētra pārspēs maijā notikušo. Pirms tam pēdējā G5 vētra, kas skāra Zemi, bija 2003. gadā, kā rezultātā Zviedrijā tika pārtraukta elektroenerģijas padeve un tika bojāti strāvas transformatori Dienvidāfrikā.
Maija ģeomagnētiskās vētras laikā traktoru kompānija John Deere ziņoja, ka daži klienti, kuri precīzajā lauksaimniecībā paļaujas uz GPS, piedzīvoja traucējumus. Taču lielākoties elektrotīkla un satelītu operatori uzturēja satelītus kārtībā, tie pareizi tika izvietoti orbītā un pārvaldīja intensīvu ģeomagnētisko strāvu uzkrāšanos tīkla sistēmās.
Otrdienas koronālās masas izmešanas ātrums pārsteidza NOAA zinātniekus, jo tas ir līdz šim ātrākais, kāds izmērīts šajā saules ciklā. Bet tas nenozīmē, ka Saules aktivitātes maksimums notiek tieši tagad. Iepriekšējie saules cikli ir parādījuši, ka dažas no lielākajām vētrām var notikt ar aizkavējumiem.
“Šobrīd mēs atrodamies saules maksimuma vidū; mēs vienkārši nezinām, vai vēl esam sasnieguši virsotni,” saka zinātnieki. ”Tas tiks precizēts vēlāk, un tas varētu notikt kaut kad šogad vai pat nākamā gada sākumā. Secinājums ir tāds, ka mēs joprojām esam spējīgi sadzīvot ar Saules cikla aktivitātēm gan šogad, gan sekojošo nākamajā gadā un pat 2026. gada sākumā”.