NOAA (ASV Nacionālā okeānu un atmosfēras administrācija) trešdien izsludināja trauksmi par spēcīgu ģeomagnētisko vētru pēc tam, kad nedēļas sākumā tika konstatēts saules uzliesmojums.
Šī gada kārtējā neparasti spēcīgu saules vētru sērija, kas skāra Zemi, radīja satriecošas debesis, pilnas ar rozā, purpursarkanām, zaļām un zilām krāsām, un ziemeļblāzma šonedēļ bija redzama tālāk uz dienvidiem nekā parasti.
“Tā atkal bija diezgan plaša izrāde,” sacīja Šons Dāls, NOAA Kosmosa laikapstākļu prognozēšanas centra kosmosa laika prognozētājs. Viņš sacīja, ka centrs ir saņēmis ziņojumus par ziemeļblāzmas novērojumiem līdz pat Ņūmeksikas dienvidiem. “Šis ir bijis brīnišķīgs gads.”
Nav tūlītēju ziņu par strāvas un sakaru traucējumiem
NOAA trešdien izsludināja trauksmi par spēcīgu ģeomagnētisko vētru pēc tam, kad nedēļas sākumā tika konstatēts saules uzliesmojums. Šāda vētra palielina polārblāzmas (Latvijā to biežāk dēvē par ziemeļblāzmu) iespējamību un var īslaicīgi traucēt strāvas un radio signālus.
NOAA sestdienas jeb nakts uz svētdienu, 13.oktobri, prognozes liecina, ka aktivitāte joprojām ir augsta, taču izredzes uz vēl vienu nakts šovu ir nieecīgākas (tabulā redzat ģeomagnētisko aktivitāti, kura no ceturtdienas 9 ballēm, šobrīd jau samazinājusies līdz 4)
Kas izraisa ziemeļblāzmu?
Saule uz Zemi sūta vairāk nekā siltumu un gaismu – tā sūta enerģiju un lādētas daļiņas, kas pazīstamas kā saules vējš. Bet dažreiz šis saules vējš kļūst par vētru. Saules ārējā atmosfēra laiku pa laikam “izrauj” milzīgus enerģijas uzplūdus, ko sauc par koronālās masas izmešanu. Saskaņā ar NOAA datiem tie rada saules vētras, kas pazīstamas arī kā ģeomagnētiskās vētras.
Zemes magnētiskais lauks mūs pasargā no lielas tā daļas, bet daļiņas var pārvietoties pa magnētiskā lauka līnijām gar ziemeļu un dienvidu polu un nonākt Zemes atmosfērā.
Kad daļiņas mijiedarbojas ar gāzēm mūsu atmosfērā, tās var radīt gaismu – zilu un purpursarkanu no slāpekļa, zaļu un sarkanu no skābekļa.
Dāls teica, ka šī vētra radīja īpaši dinamisku displeju, kad tā skāra Zemes atmosfēru, jo vētras magnētisma orientācija labi sakrīt ar Zemi. “Mēs saglabājām labus sakarus,” viņš teica.
Kāpēc pēdējā laikā ir bijis tik daudz saules vētru?
Saules aktivitāte palielinās un samazinās ciklā, kas ilgst aptuveni 11 gadus, saka astronomi. Šķiet, ka Saule ir tuvu šī cikla maksimumam, ko sauc par Saules maksimumu.
Maijā Saule izšāva savu lielāko uzliesmojumu gandrīz divās desmitgadēs. Tas notika dažas dienas pēc tam, kad spēcīgas Saules vētras satrieca Zemi un izraisīja polārblāzmas neierastās vietās visā ziemeļu puslodē.
Visticamāk, to būs vēl vairāk. Dāls teica, ka mēs paliekam Saules maksimuma “varā”, un tā, visticamāk, nesāks mazināties līdz 2026. gada sākumam.
“Mums ir vēl vairāk pieredzes no tā, ko piedzīvojām pagājušajās naktīs,” viņš teica.
Kā vislabāk var redzēt ziemeļblāzmu?
NOAA iesaka tiem, kas cer ieraudzīt ziemeļblāzmu, izvairīties no pilsētas gaismas.
Labākais skatīšanās laiks parasti ir stundu vai divas pirms vai pēc pusnakts, un NOAA saka, ka vislabākie periodi ir pavasara un rudens ekvinokcijas laikā, jo saules vējš mijiedarbojas ar Zemes magnētisko lauku.