Svētdien, 2.novembrī, uz visiem laikiem tiks slēgts Ļeņina muzejs, kas Tamperē darbojas kopš 1946. gada, un šodien muzejs pēdējo dienu vērs vaļā savas durvis.
Gandrīz 80 gadu ilgās vēstures laikā muzejs ir piedzīvojis izmaiņas no Ļeņina personīgās pielūgsmes un Austrumu politikas pusoficiālā protokola uz zinātkāres objektu, kas pat baudījis kulta reputāciju.
Tamperes muzejs gadu desmitiem bija vienīgais Ļeņina muzejs Rietumvalstīs.
Muzejs atrodas Tamperes strādnieku nama vecajā deju zālē, kur 1905. gada pavasarī slepenā tikšanās reizē satikās Ļeņins un Staļins, kuri bija Padomju Savienības dibinātāju vidū.
Muzejs tika dibināts pēc Suomi-Neuvostoliitto biedrības iniciatīvas un kļuva par daļu no YYA (Somijas un Padomju Savienības 1948. gada līguma) laikmeta pompozākā protokola.
Padomju vadītājiem, kas apmeklēja Somiju, bija jāierodas muzeja goda vizītē, tāpat kā parastajām padomju tūristu grupām, kurām, protams, būtu pietiekami daudz Ļeņina muzeju, ko apmeklēt savā valstī. Muzeju apmeklēja arī Somijas prezidents Urho Kekonens
Muzejā ar nelielu lepnumu tiek uzskatīts, ka šai tikšanās reizei bija sekas, kas mainīja pasaules vēsturi.
”Jā, mēs sākam no tā, ka Padomju Savienība ir Tamperes izgudrojums. Tas nav labākais Tamperes izgudrojums, taču tas noteikti ir slavenākais”, smejas muzeja direktors Kalle Kallio.
Vēl viens labi zināms Tamperes izgudrojums ir melnā desa (Mustamakkara jeb somu asinsdesas veids).
”Par melno desu stāsta, ka tad, kad Ļeņins un Staļins satikās tepat Tamperē, viņi devās uz Laukontori (tirgus laukums Tamperes centrā) ēst melno desu. Vismaz, ja ticam rakstniekam Veikko Huovistam, un kāpēc gan nē, Ļeņins bija paziņojis, ka tauta ar tādu desu ir pelnījusi neatkarību”.
Muzejs tika pilnībā atjaunots
Somijas-Krievijas biedrība 2013. gadā atteicās no muzeja īpašumtiesībām un muzejs kļuva par daļu no Strādnieku muzeja Wersta, kas arī darbojas Tamperē. Jaunais īpašnieks izstādi gandrīz pilnībā atjaunoja.
”Toreiz veicām padziļinātas apmeklētāju aptaujas, un tās liecināja, ka muzeja apmeklētāji vēlas vairāk informācijas par VDK, cietumu nometnēm, disidentiem un padomju ikdienu, kā arī padomju humoru. Pēc tam mēs pēc kā mēs muzeju atjaunojām. Patiesībā mēs jau toreiz varējām atteikties no Ļeņina muzeja nosaukuma”, saka Kallio.
Muzejā, cita starpā, ir izstādīts Gulaga cietuma nometnes miniatūrs makets, NKVD virsnieka nāvessoda ādas jaka, padomju hokeja izlases ekipējums, vesela 80. gadu padomju-igauņu ģimenes dzīvojamā istaba un, protams, viens no starptautiski pazīstamākajiem padomju izgudrojumiem – datorspēle Tetris.
Nākamā gada februāra vidū šajās pašās telpās darbu sāks jauns Austrumu attiecību muzejs Nootti, kas aplūko Somijas un tās austrumu kaimiņvalstu attiecības plašākā rakursā nekā līdzšinējais.
”Jūs nevarat saprast Somijas vēsturi no 20. gadsimta, ja nesaprotat Padomju Savienības vēsturi. Mēs arī šodien redzam, ka Krievijā notiekošais turpina ietekmēt mūsu dzīvi. Tas ietekmē mūsu finanses un mūsu noskaņojumu”.