Esam pārliecināti, ka Latvijā arī šodien daudzi ar smīnu uzklausīs ikvienu, kurš atgādinās, ka 1.decembris tiek uzskatīts par ziemas sākumu. Tāpēc, kā jau bieži to uzsveram savos laika ziņu apskatos, Latvijai atkal ir paveicies, jo kartē redzamie pelēcīgie plankumi norāda, ka Grenlandē 1.decembris iesākas ar mīnus 60, bet Kanādā un Krievijas ziemeļaustrumos ar mīnus 40 grādiem.
Jaunākās laikapstākļu karšu analīzes no tā sauktās datorsimulācijas, kas parāda gaisa masu sadalījumu Arktikas reģionā, liecina, ka šajās un turpmākajās dienās stratosfēras polārajā virpulī būs ievērojama aktivitāte. Virs Arktikas tiek reģistrēts zems atmosfēras spiediens, kas nozīmē, ka polārais virpulis ir aktīvs un tā aktivitāte tuvākajā periodā palielināsies, kas nozīmē, ka aukstuma viļņiem ir iespējas pakļaut vairākus reģionus, īpaši Ameriku un Ziemeļāziju.
Arktikas svārstības (The Arctic Oscillation) tuvākajā periodā virzās uz neitrālu vai nedaudz pozitīvu modeli
Arktikas svārstību indekss norāda, ka vērtības, visticamāk, virzīsies uz neitrālu vai nedaudz pozitīvu fāzi, kā rezultātā samazināsies atmosfēras spiediens virs Arktikas virpuļa. Šīs izmaiņas var izraisīt aukstu gaisa masu uzkrāšanos ziemeļu rajonos, kas liecina par būtiskām laikapstākļu sistēmas izmaiņām.
Eksperti norāda, ka Arktikas svārstību koeficients ir indikators atmosfēras spiediena izmaiņu novērošanai virs polārā loka, un šī koeficienta izmaiņas ietekmē laika apstākļus ziemeļu puslodē.
Ja Arktikas svārstību koeficients ir pozitīvs, spiediens Arktikā samazinās un spiediens palielinās citos reģionos, savukārt, ja tas ir negatīvs, spiediens palielinās Arktikā un samazinās centrālajos reģionos.
Polārā virpuļa darbības dēļ milzīgas polārās gaisa masas steidzas uz Ziemeļameriku, un laiks ir ļoti auksts
Lielās aktivitātes rezultātā polārajā virpulī ļoti aukstas un lielas gaisa masas steidzas tieši no Ziemeļpola Ziemeļamerikas kontinenta un Kanādas virzienā, izraisot ļoti aukstu ziemas laiku, jo atsevišķos rajonos temperatūra pazeminās līdz aptuveni 40-45 grādiem pēc Celsija zem nulles, kas nozīmē spēcīgu stipra aukstuma vilni ar plašu snigšanu vairākos štatos, īpaši ziemeļaustrumu.
Polārais virpulis sūta aukstus vējus uz citiem ziemeļu puslodes apgabaliem
Polārais virpulis virza arī ļoti aukstas gaisa masas uz Ziemeļeiropu, nesot sev līdzi sniega vētras, ko pavada stiprs vējš un spēcīga snigšana, kas uzkrāsies un kavēs sabiedriskās dzīves aspektus, temperatūrai strauji noslīdot zem nulles grādiem. Tas ir saistīts ar pieaugošo stratosfēras polārā virpuļa struktūru un tā lielāku kohēziju.
Meteorologi uzrauga iespēju, ka Azoru salu augstspiediena sistēmas paplašināšanās rezultātā no Ziemeļeiropas uz tās dienvidiem varētu plūst ļoti auksta polārā gaisa masa. Ja laikapstākļi saglabāsies stabili, Dienvideiropas valstis, īpaši Spānija, Francija un apkārtējās valstis, tiks pakļautas spēcīgam aukstuma vilnim, ko pavadīs negatīva temperatūra un spēcīga snigšana.
Attiecībā uz Latviju, pašreizējās prognozes liecina, ka vismaz tuvākajās 2 nedēļās būtisks gaisa temperatūras kritums nav gaidāms, tomēr aukstais gaiss (mīnus 10-20) tobrīd būs jau sasniedzis Norvēģijas un Somijas dienvidu reģionus.