Trīsdesmit četras apsūdzības, 12 zvērinātie, viens bieži satraukts tiesnesis un liecinieku parāde. Pēc gandrīz piecām nedēļām gan apsūdzības, gan aizstāvības teiktais paliks Donalda Trampa vēsturē kā ”klusēšanas naudas lieta”.
Noslēguma runas sāksies šodien, un tad žūrija sāks apspriedes. Pēc tam ikviens var minēt, kad viņi atgriezīsies un ko lems.
Taču, ja viņš tiktu atzīts par vainīgu kaut vienā apsūdzībā – tikai viens no nedaudzajiem iespējamajiem iznākumiem – Trampa kungs kļūtu par pirmo bijušo ASV prezidentu, kuram ir notiesājošs kriminālsods, un par pirmo lielākās partijas kandidātu, kas kandidētu uz Balto namu kā noziedznieks.
Apskatīsim dažus galvenos jautājumus, kas jāņem vērā, ja tiek pasludināts vainīgā spriedums.
Kas notiek ar vainīgo spriedumu?
Trampa kungs visu tiesas procesu ir bijis brīvs pret drošības naudu. Ja spriedums būs vainīgs, viņš, iespējams, joprojām varēs pamest tiesu kā brīvs, līdz tiesnesis Huans Merčens ieplānos notiesāšanas sēdi.
Tiesnesim, nosakot sodu, jāņem vērā vairāki faktori, tostarp Trampa kunga vecums (77), iepriekšējās sodāmības neesamība un, iespējams, tiesas rīkojumu pārkāpumi.
Sods var ietvert naudas sodu, probācijas laiku vai uzraudzību, vai, iespējams, cietumsodu.
Trampa kungs gandrīz noteikti pārsūdzēs vainīgā spriedumu, un process varētu ilgt mēnešus vai pat ilgāk.
Pēc tam viņa juridiskā komanda saskarsies ar Apelācijas nodaļu Manhetenā un, iespējams, Apelāciju tiesu.
Tas viss nozīmē, ka ir maz ticams, ka Tramps tiesu pametīs saslēgts roku dzelžos, un tiek sagaidīts, ka viņš paliks brīvībā pret drošības naudu, kamēr viņš iesniegs apelāciju.
Kāds būtu apelācijas pamats?
Viens no iemesliem varētu būt pierādījumi par pieaugušo filmu zvaigzni Stormiju Danielsu, kuras iespējamā intīmā tikšanās ar Trampa kungu ir lietas pamatā.
“Detalizācijas līmenis, ko sniedza Danielsas kundze, patiešām nav nepieciešams stāsta izstāstīšanai,” sacīja Ņujorkas Juridiskās skolas profesore Anna Kominska.
“No vienas puses, viņas detalizētās liecības padara viņu uzticamu, un kā prokurors jūs vēlaties sniegt pietiekami daudz informācijas, lai žūrija noticētu viņas teiktajam. No otras puses, ir līnija, kurā tas var kļūt nebūtisks un aizspriedumains.”
Trampa kunga aizstāvības komanda Danielsas kundzes liecības laikā divas reizes pieprasīja tiesas pārtraukšanu (mistral), bet tiesnesis šos ierosinājumus noraidīja.
Vai Tramps varētu nonākt cietumā?
Ir iespējams, lai arī ļoti maz ticams, ka Trampa kungs vainīga sprieduma gadījumā izcietīs laiku aiz restēm.
Viņam izvirzītās 34 apsūdzības ir E klases noziegumi Ņujorkā, kas ir zemākais līmenis štatā. Par katru apsūdzību paredzētais maksimālais sods ir četri gadi.
Ir vairāki iemesli, kāpēc tiesnesis Merčens varētu izvēlēties mazāku sodu, tostarp Trampa kunga vecums, viņa iepriekšējās sodāmības neesamība un fakts, ka apsūdzības ir saistītas ar nevardarbīgu noziegumu.
Iespējams arī, ka tiesnesis izvērtētu lietas bezprecedenta raksturu, iespējams, izvēlētos izvairīties no bijušā prezidenta un pašreizējā kandidāta sēdināšanas aiz restēm.
Ir arī jautājums par praktiskumu. Trampa kungam, tāpat kā visiem bijušajiem prezidentiem, ir tiesības uz slepenā dienesta mūža aizsardzību. Tas nozīmē, ka dažiem aģentiem viņš cietumā būtu jāaizsargā.
Pat ja tā būtu, visticamāk, būtu ārkārtīgi grūti vadīt cietumu sistēmu ar bijušo prezidentu kā ieslodzīto. Būtu milzīgs drošības risks un dārgi viņu apsargāt.
“Cietumu sistēmām rūp divas lietas: iestādes drošība un izmaksu samazināšana,” sacīja cietumu konsultāciju uzņēmuma White Collar Advice direktors Džastins Papernijs.
Ar Trampa kungu “tā būtu dīvaina izrāde… neviens uzraugs to nepieļautu”, viņš sacīja.
Vai viņš joprojām varētu kandidēt uz prezidenta amatu?
Jā. ASV konstitūcijā ir noteiktas salīdzinoši nelielas atbilstības prasības prezidenta kandidātiem: viņiem jābūt vismaz 35 gadus veciem, “dabiski dzimušam” ASV pilsonim un nodzīvojušam ASV vismaz 14 gadus. Nav noteikumu, kas bloķētu kandidātus ar sodāmību.
Taču vainīgs spriedums joprojām var ietekmēt novembrī gaidāmās prezidenta vēlēšanas. Bloomberg un Morning Consult šī gada sākumā veiktā aptauja atklāja, ka 53% vēlētāju svarīgākajos štatos atteiktos balsot par republikāni, ja viņš tiktu notiesāts.
Cita, Quinnipiac universitātes, šomēnes veiktā aptauja liecina, ka 6% Trampa vēlētāju, visticamāk, nebalsotu par viņu, un tas ir tik saspringtās sacensībās.
Vai viņš varētu sevi apžēlot?
Nē. Prezidenti var apžēlot tos, kuri ir izdarījuši federālos pārkāpumus. ”Klusēšanas naudas” lieta Ņujorkā ir štata lieta, kas nozīmē, ka Trampa kungs nebūtu apžēlojams, ja viņš atkal kļūtu par prezidentu.
Tas pats attiecas uz Trampa kunga lietu Džordžijā, kur viņš ir apsūdzēts par noziedzīgu sazvērestību, lai atceltu prezidenta Džo Baidena nelielo sakāvi štatā 2020. gada vēlēšanu laikā. Šobrīd šī lieta tiek izskatīta apelācijas kārtībā.
Apžēlošanas pilnvaras nav skaidras attiecībā uz divām Trampa kunga federālajām lietām – viena ir saistīta ar iespējamu nepareizu darbu ar slepeniem dokumentiem un otra par sazvērestību, lai atceltu 2020. gada vēlēšanas.
Pirmajā gadījumā Trampa iecelts tiesnesis Floridā uz nenoteiktu laiku atlika tiesas prāvu, sakot, ka datuma noteikšana pirms jautājumu par pierādījumiem atrisināšanas būtu “neapdomīga”. Arī otrā neatrisinātā federālā lieta tika aizkavēta, kamēr tiek izskatīta Trampa kunga apelācija.
Nekas no minētā, visticamāk, nenotiks pirms novembrī gaidāmajām vēlēšanām, taču, pat ja notiks, konstitucionālie eksperti nav vienisprātis par to, vai prezidenta apžēlošanas pilnvaras ietver viņu pašu. Trampa kungs varētu būt pirmais, kas to mēģinātu.