Pēc nesenās Lukašenko un Putina tikšanās ļoti satraucošs ir krievu fīrera izteikums par gatavību “lietot visnopietnāko ieroci”, lai aizsargātu “Tēvzemi no Brestas līdz Vladivostokai”. Kā arī otrā diktatora vārdi par Baltkrievijas lidmašīnu pāraprīkošanu, lai cita starpā varētu izmantot raķetes ar kodolgalviņām un Iskander-M raķešu kompleksu, kas var palaist arī raķetes ar kodolieročiem, nodošanu Baltkrievijai. Vai tas nozīmē, ka Baltkrievijā parādīsies kodolieroči? Uzklausīsim ekspertu viedokli.
“Ja Krievija nodos kodolieročus Baltkrievijai, tas būs tiešs kodolieroču neizplatīšanas līguma pārkāpums”
Jauno ideju centra vecākais pētnieks, bijušais diplomāts Pāvels Matsukevičs stāsta, ka pašreizējā Lukašenko un Putina tikšanās kopumā maz atšķiras no pagātnes, kas arī notika aci pret aci aiz slēgtām durvīm. Šis pēkšņums var būt nosacīts un pastāvēt tikai plašām masām, jo kontakti un vienošanās lielākoties ir slēgti. Apstākļi, kādos dzīvo Baltkrievijas un Krievijas vadība, tiek saukti par “dzīvošanu šodienai”, tāpēc tikšanās tiek organizēta šodien par rītdienu.
”Manuprāt, Lukašenko tika uzaicināta uz Sanktpēterburgu, lai ar viņa palīdzību izkustētos spēle, ko Krievija spēlē ar Rietumiem dažādos teātros – sankciju un militāro. Nedomāju, ka baltkrievu politiķis ir bandinieks šajā partijā, bet viņu apspēlē. Visus paziņojumus, kas izskanēja tikšanās laikā ar Putinu, es uzskatu par abpusēju gājienu, pareizāk sakot, paziņojumu par gājienu. Tā var būt Krievijas atbilde Lietuvai uz Kaļiņingradas “blokādi”, bet es domāju, ka jāskatās plašāk. Tā ir atbilde uz visu uzreiz – gan par iespējamo NATO stiprināšanu Austrumeiropā, gan Zviedrijas un Somijas iestāšanās plāniem aliansē, gan militārās palīdzības pastiprināšanai Ukrainai.
Bet galvenais jautājums ir, vai Krievija nodos kodolieročus Baltkrievijai, kā to vēlētos Lukašenka?
”Tas diktators, kurš nesapņo par kodolieročiem, ir slikts. Lukašenko nekad neslēpa nožēlu par šādu ieroču izvešanu no Baltkrievijas un nesen dalījās savos sapņos. Tagad pats Putins ir iedvesmojis Baltkrievijas politiķi, runājot par lidmašīnu modernizāciju un Iskanderu nodrošināšanu,” skaidro Matsukevičs. – Bet kodolieroču nodošana Baltkrievijai būs kodolieroču neizplatīšanas līguma pārkāpums – viens no galvenajiem mūsdienu pasaules kārtības starptautiskajiem dokumentiem. Tai ir piesaistītas gandrīz visas pasaules valstis, izņemot tikai dažas.
No Kremļa kontroles, protams, nekas nepazudīs, bet nedomāju, ka Putins tik ļoti uzticas Lukašenko. Domāju, ka kodolieroči Baltkrievijā var nonākt tikai Krievijas militārās klātbūtnes stiprināšanas formātā. Apmēram kā amerikāņi uzturas ES. Protams, visi šie varianti Baltkrievijai ir viens par otru sliktāki. Mūsu valsts jau daudzus gadus ir popularizējusi ideju par no kodolieročiem brīvu zonu Centrāleiropā un Austrumeiropā, un galu galā pietuvojas tam, lai kļūtu par kodoldraudu. Lukašenko tas it kā ir aizsardzības veids, Baltkrievijai tā ir jauna bēda, jo šādi ieroči mūs padarīs par pirmo profilaktiskā trieciena mērķi”.
“Iespējams, Krievija vēlēsies iegūt dubultās pogas tiesības”
Taču politologs Valērijs Karbaļevičs uzskata, ka Lukašenko pašreizējā vizīte pie Putina bijusi noslēpumaināka nekā iepriekšējās.
”Tika pieņemts, ka Putinam vajadzēja ierasties Grodņā. Un tad viņš mainīja savus plānus un, nosacīti runājot, izsauca Lukašenko. Tas izvērtās dīvaina trīs dienu vizītē. Pēc dažu mediju teiktā, sākumā šķita, ka Maskavas reģionā notiek kaut kāda neformāla komunikācija. Krievijas puse to neapstiprināja, bet arī nenoliedza.. Un nav skaidrs, vai tur bija tikšanās vai nebija. Ja būtu, tad kāpēc braukt uz Pēterburgu? Tas ir, šajā visā ir daudz noslēpumu. Kāds ir ”sausais atlikums” (vismaz tas, ko uzzinājām no izteikumiem publiskajā telpā)?
Es domāju, ka galvenais jautājums bija par Baltkrievijas dalību Krievijas atbildē Lietuvai. Iespējams, ka galvenais šajās sarunās bija krīze attiecībā uz Maskavu un Viļņu. Man šķiet, ka šīs vizītes galvenais publiskais rezultāts ir Krievijas un Baltkrievijas kodolšantāža pret savām Rietumu kaimiņvalstīm un NATO.
Cik reāla ir kodolieroču izvietošana Baltkrievijā? Valērijs Karbaļevičs uzskata, ka Krievijas rīcību šajā situācijā prognozēt ir ārkārtīgi grūti.
Taču šai problēmai ir vairāki aspekti. No politiķu teiktā Sanktpēterburgā izriet, ka Krievija šos ieročus nodod Baltkrievijai un faktiski uz Baltkrievijas nesējiem, kas ir daļa no mūsu valsts bruņotajiem spēkiem. Līdz ar to tieši Baltkrievijas bruņoto spēku komandieris ir tas, kurš izlems, vai lietot šos ieročus vai ne. Tas ir, Baltkrievija kļūst par kodolvalsti. Tas pārkāpj kodolieroču neizplatīšanas režīmu, kas nevar radīt sajūsmu starp citām kodolvalstīm. Ieskaitot, teiksim, to pašu Ķīnu. Nu atkal runa bija tikai par iespēju, nevis par obligāto pārsūtīšanu. Tas ir, pēc papildu aprīkojuma lidmašīna varēs pārvadāt kodolieročus. Būs vai nē, nav skaidrs. Tas pats attiecas uz Iskander-M kompleksu raķetēm. Var būt gan parastā kaujas lādiņa, gan kodolgalviņa.
”Atkal, kuru Iskanderi tie būs, baltkrievu, kas pieder mūsu bruņotajiem spēkiem? Vai krievu? Jo Putins neskaidri pateica “nodot”. Ko nozīmē “nodošana”? Nav ļoti skaidrs. Iespējams, Krievija vēlēsies iegūt dubultpogas tiesības: lai izmantotu šos kodolieročus, nepieciešams divu virspavēlnieku – gan Krievijas, gan Baltkrievijas – lēmums.
Vai Putins tādējādi mudina Baltkrieviju piedalīties karā? Karbalēvičs skaidro, ka šobrīd šo pieņēmumu nav iespējams ne atspēkot, ne apstiprināt, jo pēc tikšanās publiskajā telpā parādījies pārāk maz informācijas.
”Daži Krievijas Telegram kanāli ziņoja, ka it kā bijis smags strīds, smaga diskusija, ka Putins mudina Baltkrieviju aktīvi piedalīties. Bet tās ir tikai hipotēzes”, viņš skaidro.