Ja domājāt, ka tie ir ķiploki un sīpoli, tie ne vienmēr būs galvenais sliktas elpas vaininieki, tāpēc aplūkosim, ko par to saka ārsti.
Stāvokli, kad cilvēkam ir slikta elpa, sauc par halitozi. Tā nav slimība, bet tikai simptoms.
”Tas nav jautājums par pikantu eksotisku ēdienu vai sīpolu un ķiploku ēšanu,” uzsver gastroenterologi.
Ir vairāki halitozes veidi. Piemēram, ir pseidohalitoze – tas ir tad, kad par smaku sūdzas tikai pacients, un apkārtējie neko nepamana. Fizioloģiskā halitoze rodas no sliktas mutes un deguna higiēnas, un gastroezofageālā halitoze rodas no gremošanas orgānu patoloģijas (bet šādi gadījumi ir tikai 0,5%).
Kā skaidro ārsti, visbiežāk cilvēki saskaras ar patoloģisku mutes dobuma halitozi. To izraisa smaganu un zobu slimības. Mūsu mutes dobumā “dzīvo” aptuveni 500 dažādu baktēriju, kas tās var izraisīt.
Ir daudz iemeslu, kas izraisa halitozi. Tās ir smēķēšana, alkohola lietošana, sistēmiskas (piemēram, cukura diabēts) un citas iekšējo orgānu slimības, kā arī slikta mutes higiēna. Un cilvēkiem pat ir “zivju smakas sindroms” – tas ir trimetilaminūrijas nosaukums, iedzimta slimība. Tā ir smarža, kas nāk ne tikai no mutes, bet ir jūtama pat uz ādas, jo organisms nespēj noārdīt trimetilamīnu, kas nāk no pārtikas.
Kā atbrīvoties no sliktas elpas
“Recepte” būs atkarīga no cēloņa, kas izraisa halitozi.
Pacientiem var ieteikt atmest smēķēšanu un alkohola lietošanu, ārstēt pamatslimību, uzlabot mutes higiēnu, novērst zobu problēmas un lietot probiotikas.
Turklāt ārsti iesaka maskēt nepatīkamo smaku ar košļājamo gumiju vai izmantot īpašus aerosolus. Bet, ja “aromātu” no mutes nejūt neviens, izņemot jūs, tad jums jādodas pie psihoterapeita – tikai šāds speciālists var novērst šo problēmu.