Šī ir visspēcīgākā globālās elites pulcēšanās, par kuru jūs nekad neesat dzirdējuši no tiem, kuri Latvijā pēdējā laikā vērš skatienus Ķīnas virzienā vai dodas neskaidras atdeves vizītēs uz Dubaiju: Maiami 36 stundu konference miljardieriem, vadītājiem un slavenībām ar noteiktu darba kārtību “pozitīvās ietekmes katalizēšanai”, kas ir kļuvusi par vienu no vissvarīgākajiem pasākumiem Saūda Arābijas milzīgo bagātību aktivitātēs.
Nākotnes investīciju iniciatīvas konference (FII) ir ar naftu bagātās karalistes mēģinājums iegūt respektablumu un sacensties ar Pasaules ekonomikas forumu Davosā globālās dienaskārtības noteikšanā. Maiami pasākums ir turpinājums Saūda Arābijas ikgadējai konferencei oktobrī, kas tiek dēvēta par Davosu tuksnesī.
Šonedēļ sanāksmē varēja vērot Volstrītas titānus, kuri kontrolē aptuveni 10 triljonus dolāru aktīvus – gandrīz divreiz vairāk nekā ASV valdība iztērē gada laikā – kopā ar karalistes biznesa eliti un slavenībām, tostarp Gvinetu Paltrovu un Robu Lovu.
Viesu sarakstā bija Stīvs Švarcmans, Blackstone izpilddirektors, kas pārvalda 880 miljardus ASV dolāru, privātā kapitāla ”behemots” Carlyle Group dibinātājs Deivids Rubensteins un Goldman Sachs, HSBC, State Street un Franklin Templeton vadītāji.
Pasākums notika ”The Faena”, izsmalcinātajā South Beach viesnīcā, kur numuri maksā vidēji 1000 USD par nakti.
Pie tējas, kafijas un ūdens – FII respektē musulmaņu valsts noteikto alkohola aizliegumu – sarunājās Džareds Kušners, bijušā prezidenta Trampa znots, kura 2 miljardu dolāru investīciju fonds gandrīz pilnībā ir Saūda Arābijas nauda, un Trampa bijušais finanšu sekretārs Stīvs Mnučins. kurš arī akumulējis naudu šajā reģionā.
Pati konference liecina par Saūda Arābijas kā starptautiskās varas brokera, valdnieka kroņprinča Mohammeda bin Salmana vadībā, kurš pasākumā nebija klāt, pieaugošo de facto uzticēšanos.
Šī bija otrā reize, kad pasākums notika ASV, un atšķirībā no pagājušā gada, kad biļetes bija bez maksas, apmeklētāji šonedēļ maksāja līdz pat 15 000 USD, lai tur atrastos.
Lai gan pasākums vēl nav piesaistījis tādu mediju uzmanību, kāda ir pievērsta Davosai un citiem globālās elites ikgadējā maršruta pieturvietām, piemēram, Aspen Ideas festivālam Kolorādo jūnijā vai Allen & Company mediju mākleru rekolekcijām Sun Valley, Aidaho, šī ir kārtējā Saūda Arābijas ”iestudētā luga” par prestižu.
Apmaiņā pret piedalīšanos pastāv iespēja izmantot skaidras naudas geizeru, kas ir valsts suverēnā ieguldījumu fonda – Valsts investīciju fonda jeb PIF – rīcībā.
It kā kādam būtu vajadzīgs atgādinājums par iesaistītās naudas milzīgo apmēru, notikuma pirmajās minūtēs Jasirs al Rumajans, Karalistes publiski tirgotās naftas kompānijas Aramco vadītājs, paziņoja par plāniem tērēt ASV papildu 70 miljardus dolāru sākot no 2025. gada, papildus investīcijām aptuveni 100 miljardu dolāru apmērā kopš 2017. gada.
“Dati un skaitļi, kuri nāca Aramco, bija pārsteidzoši,” par Saūda Arābijas investīciju plāniem sacīja kāds apmeklētājs.
“Saruna nebija par Saūda Arābijas demonstrēšanu investoriem, bet gan par “dienas kārtības noteikšanu”,” par notikumu sacīja cits avots.
Citi dalībnieki bija Dell Computers dibinātājs Maikls Dels, nekustamo īpašumu miljardieris Stīvens Ross, kura saistītie uzņēmumi veidoja Ņujorkas Hudson Yards attīstību, viesnīcu miljardieris Berijs Sternlihts un sporta investīciju izpilddirektors Gerijs Kardināls, kura uzņēmums Redbird Capital Partners ir Bostonas Red Sox īpašnieks.
Paltrova pēc vairāk nekā desmit gadiem no dzīvesveida zīmola Goop ir izveidojusi riska fondu un, iespējams, drīz meklēs kapitālu citam fondam.
Aktieris Robs Lovs bija vēl viens Holivudas vārds, kuru uzrunāja Saūda Arābijas bagātība.
Darba kārtībā nebija Izraēlas karš Gazā un spriedzes saasināšanās Persijas līcī sakarā ar hutu uzbrukumiem kuģošanai no Jemenas. Netika pieminēts arī Saūda Arābijas cilvēktiesību stāvoklis.