20. aprīlī Talsu novada muzejā norisinājās izglītojoša skolēnu konkursa “Talsiem 100” fināls, kurā sacentās Pūņu pamatskolas 8. klases komanda “Rada Pp” un 9. klases komanda “Pētnieki”, Talsu 2. vidusskolas 9.b klases komanda “Vēsturnieces” un 8.c klases komanda “Talsieši”, Stendes pamatskolas 9. klases komanda “DERKK” un Talsu novada Vakara un neklātienes vidusskolas 8.-9. klašu komanda “Talsu gudrīši”.
Finālā komandas prezentēja mūsdienu priekšmetus, kas nākotnē (2047. gadā), varētu tikt iekļauti izstādē par Talsu simtgades svinībām, lika vēsturisku fotogrāfiju puzli un noteica laiku un vietu, kur fotogrāfija uzņemta, kā arī veica dažādus uzdevumus jaunākajā vēstures izstādē “Talsu pilsētas galvas”.
Gan fināla uzdevumus, gan jau iepriekš divās kārtās veiktos uzdevumus vērtēja žūrija: Talsu novada muzeja direktore Mirdza Jonele, galvenā speciāliste vēstures jautājumos Inese Vempere, Talsu novada izglītības pārvaldes vadītāja vietniece Vineta Ozola, izglītības metodiķe Lienīte Krūzīte un vēstures skolotāju metodiskās apvienības vadītāja Antra Grūbe.
Skaistas māla krūzes no ciparnīcas “Tals’ keramik'”, koši tauriņi no SIA “Betolli”, tautiskas ādas aproces no IK “StoneHill”, unikāli veidoti koka svečturi no SIA “Demure”, cepures un krūzes ar Talsiem raksturīgo apdruku no SIA “EPIC Print”, “Rally Talsi” bezmaksas biļetes un suvenīrus, fotosesiju pie fotogrāfa Kaspara Poriņa, veselīgas un garšīgas zāļu tējas no “24 zālītes”, ābolu čipsi un ķirbju sukādes no lauku sētas “Kurzemnieki”, medus un augļu konfektes no SIA “Green Hive” jeb “Medus citās garšās”, Raimonda Tigula jaunākais mūzikas albūmi “Vaira. Saules dainas”, iespieddarbi no biedrības “Aleksandra Pelēča lasītava”, ekskursija un grāmatas “Talsu novada muzeja raksti II” no Talsu novada muzeja un par godu Talsu simtgadei izdotās grāmatas “Talsu namu stāsti” no Talsu novada pašvaldības – tik bagātīgas un skolēniem ļoti tīkamas bija Talsu novada uzņēmēju un atbalstītāju sarūpētās balvas. Turklāt šoreiz balvas skolēni konkursā nopelnīja ne tikai sev, bet arī skolotājam – konsultantam, kurš viņiem palīdzēja sagatavoties konkursam.
Kamēr žūrija vērtēja komandu paveikto, visi apmeklētāji varēja piedalīties konkursā “Labākais vēstures zinātājs”. Tika apbalvoti arī vidusskolēni, kuri piedalījās konkursā ar esejām par, viņuprāt, nozīmīgāko notikumu novadā kopš Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas 1990. gadā. Talsu novada muzeja atgriešanās Oktes barona Firksa pilsētas rezidencē, Talsu slimnīcas jaunās ēkas uzbūvēšana, Talsu pilsētas ģerboņa nedienas, Jauniešu diena, Talsu traģēdija, Lāpu gājiens un pieminekļa “Koklētājs” atklāšana, skolēnuprāt, bijuši nozīmīgākie notikumi. Ar eseju fragmentiem un skolēnu konkursa uzdevumiem iespējams iepazīties muzeja mājas lapā www.talsumuzejs.lv.
3. vietu konkursā ieguva Talsu novada Vakara un neklātienes vidusskolas komanda “Talsu gudrīši” (skolotāja Una Grīnberga), 2. vietu dalīja Pūņu pamatskolas komanda “Rada Pp” (skolotāja Antra Treide) un Stendes pamatskolas komanda “DERKK” (skolotāja Madara Meževiča), kā zinošākie un radošākie tika atzīti 1. vietas ieguvēji – Talsu 2. vidusskolas komanda “Vēsturnieces” (skolotāja Janīna Spalviņa).
Konkursu organizēja Talsu novada muzejs, sadarbībā ar Talsu novada izglītības pārvaldi un vēstures skolotāju metodisko apvienību.
Ieva Priede,
Talsu novada muzeja galvenā speciāliste izglītojošajā darbā