Neviens nešaubās par to, ka bēgļu problēma ir viena no pēdējā laika aktuālākajām visās valstīs, kuras robežojas ar Baltkrieviju un Krieviju. Tieši tāpēc bija interesanti uzzināt, kā tas viss izskatās no ”tās puses”. Ja par Baltkrievijā notiekošo šādas informācijas teju nav, izmantosim gana objektīvā Krievijas medijā Fontanka šodien publicētā raksta tulkojumu. Un, protams, noteikti apzinieties, ka raksta mērķis ir Krievijā atpspēkot mūspusē valdošo uzskatu pat to, ka bēgļu straumes uz Eiropu, ir mūsu kaimiņvalstu specdienestu organizētas.
Somijas varasiestāžu apgalvojums, ka Kremlis organizējis bēgļu reidus uz savām robežām, ir nopietna apsūdzība, kas prasa pierādījumus. Fontanka divas dienas viņus meklēja tērzētavās, kur simtiem arābu valodā runājošu cilvēku apspriež emigrāciju uz Somiju caur Krieviju.
Bēgļu skaits, kurus Somijas robeždienesti pie sevis oficiāli reģistrējuši kopš krīzes sākuma, ir nedaudz vairāk par 400 cilvēkiem. Tas ir par divām kārtām mazāk nekā to cilvēku skaits, kuri vēlas atkārtot šo ceļu, neskatoties uz to, ka tas ir kļuvis daudz garāks un grūtāks. Specializētajos čatos, kur arābu valodā runājoši jaunieši apspriež šādu pārmetienu stratēģiju un taktiku, ir tūkstošiem cilvēku un pat vairāk, kas paši meklē informāciju.
Pārliecinājies, ka bēgļi noteikti tiek nogādāti līdz robežai ar krievu automašīnām un pēc tam nodrošināti ar velosipēdiem, Fontankas korespondents vairākas dienas pavadīja, vērojot arābu saziņu čatos, mēģinot saprast, kā šī sistēma darbojas.
Pirmais, kas krīt acīs, ir tas, ka lielais vairums cilvēku ir neizpratnē un cenšas atrast vismaz kādus informācijas graudus par to, kas viņus sagaida ceļā uz Somiju un kā to atvieglot. Tūlīt ir vērts atzīmēt, ka šajās tērzēšanas sarunās sazinās cilvēki, kuriem ir sava veida finansiālais spilvens. Bez naudas neviens pat nemēģina. Obligāto izdevumu sarakstā ir Krievijas vīzas iegūšana, biļete uz Maskavu vai Minsku un pārsēšanās uz Sanktpēterburgu. Tas ir tūkstošiem eiro uz vienu cilvēku.
Krievijā nelegāli iekļūt nevar, īpaši ar lidmašīnu. Tā kā, ja Krievijas robežsargi saka, ka visi migranti, kas izbrauc uz Somiju, uzrāda pilnīgi legālus dokumentus, viņi nemelo. Cita lieta, ka daudziem sīriešiem, jemeniešiem un irākiešiem jau ir beidzies Krievijas vīzu termiņš. Standarta periods, uz kuru tās tiek piešķirtas, ir 30 dienas. Šajā laikā cilvēkam, kurš nerunā krieviski un neko nesaprot no migrācijas likumdošanas, nav viegli orientēties. Vīza, kas pārsniedz uzturēšanās laiku, ir administratīvais pārkāpums, īslaicīgās aizturēšanas centrs, tiesa, naudas sods un izraidīšana.
Fontanka jautāja kādam arābu juristam, kurš vienā no tērzētavas sarunām konsultē savus tautiešus, vai viņš saskata pazīmes, kas liecina par Krievijas varas iestāžu plānotu rīcību bēgļu nogādāšanai uz Somiju. “Gribu jums pastāstīt, ka Krievijas varas iestādes ir aizturējušas un atgriezušas viņus no Sanktpēterburgas nomalēm, kā arī arestējušas tos, kuriem nav derīgas vīzas, lai uzturētos Krievijas Federācijā, tostarp sievietes un bērnus,” bija atbilde.
Kas viņš ir, no kurienes viņš nāk un kāpēc viņš piedāvā savus pakalpojumus, nav zināms. Taču “pieredzējušu” cilvēku juridiskās konsultācijas forumos izskatās apmēram šādi: “Jūs iebraucat Somijā un lūdzat patvērumu. Pēc pirmā mēģinājuma jūs saņemsiet atteikumu. Iesniedziet apelāciju. Visticamāk, jums atkal tiks atteikts, taču jūs nokļūsiet valstī un nodzīvosiet tur vismaz gadu, līdz saņemsiet galīgo atteikumu. Šajā periodā jūs mēģināt atrisināt savu situāciju.”
Aktīvi tiek apspriests arī jautājums – vai ir jēga pēc Krievijas robežas šķērsošanas izmest pasi un ierasties pie somiem bez dokumentiem. Sīrieši ir neizpratnē – kāda jēga, ja jums ir juridiski dokumenti? Taču atbilde visu noliek savās vietās – šis solis ir aktuāls marokāņiem, kuriem valstī nav kara, un tāpēc viņiem patvērums noteikti tiks atteikts. Citādi pastāv iespēja pateikt, ka arī tu esi sīrietis, tikko pazaudēji pasi. Tālāk, varētu pieņemt, ka Somijas mediji runās par to, kā Krievijas robežsargi laiž pāri robežai bez jebkādiem dokumentiem.
Sūdzības pret Krievijas policiju tagad masveidā nāk no Kostamukšas apkārtnes, kur somi atstājuši atvērtu Vartius kontrolpunktu, kas šobrīd atrodas vistuvāk Sanktpēterburgai.
“Mans brāli, krievi ir sliktā garastāvoklī. Viņi neļāva man iet pie viņiem,” saka viens no tiem, kas “mēģināja”.
“Īsi sakot, bēgļi ir slogs abām valstīm,” vērīgi raksta kāds cits.
“Jauniešus, kuri vakar pārbrauca, krievi atveda no Salli apkaimes, un viņi atradās mašīnā,” tā ir atskaite par nākamo darba kontrolpunktu aiz Kostamukšas.
“Līdz šim neesmu dzirdējis, ka kāds ar Krievijas vīzu, kuram beidzies derīguma termiņš, šķērsotu robežu no Krievijas punkta uz Somijas punktu. Lielākajai daļai robežšķērsotāju Krievijas vīzu derīguma termiņš vēl nav beidzies. Lūdzu, ņemiet vērā, ka Vartius punktā par Krievijas vīzas pārkāpšanu tika arestēti četrdesmit cilvēki,” atzīmē viens no tērzētavas dalībniekiem.
“Pēc visiem šiem neskaitāmajiem incidentiem, kas notiek ar cilvēkiem, kuriem vīzas ir pārsniegušas uzturēšanās atļauju (šobrīd es zinu apmēram deviņus cilvēkus), es būtu muļķis, ja riskētu, jo uz ceļa jūs neizbēgami tiksiet apturēti un pieķerti, atšķirībā no tā, kā bija pirmās divas dienas, kad patruļu nebija daudz,” stāsta cits.
Viens no galvenajiem tērzēšanas terminiem ir “مهرب”, “Mukharib”. Google tulkotājs to draudīgi tulko kā “cilvēku tirgotājs”. Kāds mums pazīstams sīrietis paskaidro: mēs runājam par starpnieku, kas palīdz bēgļiem nokļūt Eiropā. Par šādiem cilvēkiem viņi runā naidīgi, sola, ka noteikti jūs maldinās, atņems jūsu naudu un nesniegs pakalpojumu. Bet visi vēlas sazināties ar viņiem un runāt par viņu pieredzi.
“Puiši, pirmais jautājums ir, kāpēc Somijā ieradās tik maz cilvēku, tas ir, pirms nedēļas, pēc oficiālajiem datiem, tika ielaisti aptuveni 250 cilvēki. Es zinu, ka katrs “muharibs” nosūtīja apmēram 6-7 mašīnas dienā, tas ir, apmēram 25 cilvēki un vairāk, un jūs zināt, cik daudz ir kontrabandistu un starpnieku, katru nedēļu no Minskas izbrauca ap 100 cilvēku. “Kur pazuduši pārējie cilvēki?” jautā viens no tērzētavas dalībniekiem. “Es pazīstu daudzus cilvēkus, kuri devās kopā ar muharibiem, un es arī devos 15. datumā. Vienā dienā kopā ar mums brauca piecas automašīnas, bet divas automašīnas apturēja policija, un tajās atradušās personas tagad atrodas apcietinājumā Krievijā.
“Puiši, mēs esam no Karēlijas, Sanktpēterburgā, no Sallas robežpunkta. Ja kāds atrodas uz tā paša ceļa, apgriezieties un dodieties atpakaļ. Tie, kas tur stāv, nav parastie policisti – FSB. Es esmu ēģiptietis, un mums bija divi sīrieši, kuriem bija beidzies vīzu termiņš. Viņi mums burtiski teica: nesabojājiet attiecības starp abām valstīm,” sēro nelaimīgais bēglis.
Citiem vārdiem sakot, apgalvot, ka Krievijas varas iestādes apzināti ved bēgļus uz robežu, lai “destabilizētu” Somiju, var tikai pieņemot, ka visas tērzētavas sarunas ar tūkstošiem abonentu un desmitiem tūkstošu ziņojumu ir viltotas kāda viltīga un ļoti smagi strādājoša Krievijas izlūkdienesta darbinieka puses.
Fontanka mēģināja pārbaudīt, vai šis ceļš ar muharibiem joprojām darbojas. Tērzētavas dalībnieku diskusijās parādījās skaitlis 2000–3000 eiro. Lūk, cik it kā izmaksā ar šādu starpnieku palīdzību nokļūt Somijā. Caur pieredzi izdevās noskaidrot, ka runa ir par “pakešu” servisu: ielūgums no Krievijas (to dara tūrisma aģentūras viesnīcas rezervācijai), lidmašīnas biļete uz Minsku vai Maskavu, ceļš uz Sanktpēterburgu. un izkāpšana tuvāk robežai. Turklāt šajā skaitlī acīmredzot nebija iekļauts velosipēds, kas Viborgas apkārtnē bija jāiegādājas atsevišķi no furgoniem un bija derīgs tikai tik ilgi, kamēr ir atvērti trīs Sanktpēterburgai tuvākie kontrolpunkti.
Pēc tam, kad somi tos slēdza, ceļš līdz robežai kļuva krietni dārgāks. Turklāt ir kļuvis pamatīgi auksts, un tagad līdz robežai piegādā maksimums 30 km – tālāk paši. Nu, plus mašīnas reāli apstādina pie ieejām un pārbauda dokumentus; Tie, kuriem beidzies vīzas termiņš, nevar ceļot tālāk.
Nebija viegli sazināties ar “mūsu” “muharibu”. Spriežot pēc tālruņa numura, viņa SIM karte ir poļu valodā. Profila fotoattēlā redzams vecs melns Opel ar Eiropas Savienības numura zīmēm. Viņš nerunā ne angliski, ne krieviski; viņš acīmredzami lieto arābu valodu, tāpat kā mēs, izmantojot Google tulkotāju. Sarunai turpinoties, kļuva skaidrs, ka viņš patiesībā ir turks.
Sarunas sākumā runājām par 700 eiro uz cilvēku. Vai 2800 četriem – pilnā mašīnā. Par šo naudu viņš solīja mūs aizvest līdz Sallas kontrolpunktam. Tas ir ļoti tālu – no Murmanskas šosejas jānogriežas pie Kandalakšas, un tad vēl 170 km pa, maigi izsakoties, ne pārāk labu ceļu uz rietumiem. Šis ir tālākais no darbību turpinājošajiem kontrolpunktiem uz robežas ar Somiju, “mežonīgākais” un vēl nav atnesis bēdīgas ziņas par bēgļu pagriešanu.
Sarunai turpinoties, cena noslīdēja līdz 450 eiro no cilvēka. Tomēr, neskatoties uz Eiropas skaitļiem, viņš plāno izsēdināt bēgļus Krievijas teritorijā, un viņš nesaka, cik tālu no robežas: “Atkarībā no situācijas.” Var pieņemt, ka runa ir par Kuolojärvi ciema apkaimi Murmanskas apgabalā, kur 10 kilometrus pirms kontrolpunkta atrodas robežpunkts. Tikai minūtīti, šobrīd ir -21°C. Atbildot uz lūgumu par papildus naudu braukt uz pašu kontrolpunktu – jo baidāmies, ka viņš mūs izsēdinās dziļā mežā un mēs tur nosalsim līdz nāvei, “muharibs” ”ielīda pudelē”, sakot, ka mums vajadzētu uzticēties viņa morālajām īpašībām un vispār Mēs viņu apvainojam ar šādām aizdomām. Īsāk sakot, mēs nepiekritām.
Galu galā, mums nekādi neizdevās atrast pēdas no viena centra koordinētas garantētas bēgļu piegādes uz Somijas robežu sistēmu. Ja tāds ir, tad tas darbojas ļoti slikti, nedodot nekādas garantijas mērķa sasniegšanai. Pēc vairāku dienu saziņas ar arābu ceļotājiem nav parādījušies nekādi pierādījumi, ka Krievijas varas iestādes it kā apzināti stumtu bēgļus uz Somiju. Taču jāatzīst, ka bizness, kas apkalpo bēgļus, patiešām ir, un tā apgrozījums ir ievērojams.
Kāds paziņa no Sīrijas redakcijai stāstīja, ka cilvēki no Magribas valstīm patiesībā okupē Eiropas Savienības robežas – ne tikai Somijas robežas.
“Mūsu alga Sīrijā ir vidēji 150–200 tūkstoši mārciņu (apmēram 70 eiro). Lai uzturētu ģimeni, vajag pusotru līdz divus miljonus, tas ir, desmit reizes vairāk. Tāpēc jaunieši bēg uz Eiropu, lai tur strādātu un pelnītu,” stāsta vīrietis. Viņš arī neuzskata, ka Krievijas varasiestādes apzināti “dzen” viņa tautiešus uz Somiju: “Manu draugu sešas stundas turēja Maskavas lidostā, lai pārbaudītu, vai viņš bēg uz Eiropu vai vienkārši dodas apciemot Krieviju.