Desmitiem uzņēmumu Zviedrijā un Norvēģijā atteikušies pārdot amerikāņu saldumu ražotāja Mondelez International produkciju, kam pieder zīmoli Oreo, Mars, Alpen Gold, Milka, Toblerone, Barny un citi.
Kā norāda aģentūra Reuters, boikots saistīts ar to, ka Mondeless pēc kara sākuma pret Ukrainu nepameta Krieviju. Līdz šim tai pievienojušās SAS un Norwegian Air, SJ dzelzceļa grupa, Strawberry viesnīcu tīkls, Elkiop mazumtirdzniecības tīkls, Fjord Line kuģniecības grupa, Norvēģijas Futbola asociācija un citi.
Tajā pašā laikā amerikāņu korporācijai ir spēcīga klātbūtne Norvēģijā un Zviedrijā, kur tai pieder vietējie saldumu ražotāji Freai un Marabou. Boikota dēļ Mondelezs vērsās pie Norvēģijas valdības, lai aizsargātu viņu biznesu.
Maijā Ukrainas varas iestādes pievienoja amerikāņu korporāciju “starptautisko kara sponsoru” sarakstam, lai turpinātu darbu Krievijā, kur uzņēmumam ir trīs rūpnīcas: Boļševik rūpnīca, ražotne Pokrovā un rūpnīca Veļikij Novgorodā.
2022.gadā Mondelez peļņa Krievijā sasniedza 339 miljonus dolāru, un tas Krievijas budžetā nodokļos samaksāja 61 miljonu dolāru, paziņoja Ukrainas varas iestādes.
Kā norāda aģentūra Reuters, dažu Skandināvijas uzņēmumu atteikšanos sadarboties ar Mondelez tieši noteica Ukrainas lēmums. Amerikāņu korporācija savukārt pavēstīja, ka mēģinās tikties ar Skandināvijas valstu varas iestādēm, lai precizētu savu nostāju.
“Mondelez International ievēro visus politiskos lēmumus un sankcijas un turpinās pārskatīt nepieciešamās darbības korekcijas, lai nodrošinātu pilnīgu atbilstību,” paziņoja uzņēmums.
Pēc Novaja Gazeta Europe datiem, 100 lielākās Rietumu kompānijas, kas palika Krievijā pēc iebrukuma Ukrainā, 2022.gadā palielinājušas savu tīro peļņu par 54%, līdz 1,1 triljonam rubļu. Mondelez Corporation pārtikas nozarē kopā ar PepsiCo ierindojās pirmajā desmitniekā.
Kopumā Rietumu kompānijas Krievijas budžetā samaksāja 288 miljardus rubļu. ienākuma nodoklis, kas ir aptuveni 1% no kopējiem federālā budžeta ieņēmumiem. Tajā pašā laikā visvairāk maksāja uzņēmumi no Francijas (55 miljardi rubļu), Lielbritānijas (47 miljardi) un ASV (40 miljardi).