Ukrainas prezidenta Volodimira Zeļenska un viņa biroja vadītāja Andrija Jermaka angļu valodas zināšanu jautājums tika analizēts vācu medija Frankfurter Allgemeine Zeitung rakstā.
Raksts publicēts 29.oktobrī un atsaucās uz informāciju, kas saņemta no anonīmiem avotiem, kas iesaistīti NATO sarunās. Avoti runāja par Rietumu partneru šaubām: viņi pieļāva, ka Ukrainas politiķi nav precīzi sapratuši, ko viņiem saka. Tajā pašā laikā abi atsakās izmantot tulkus, atzīmēja žurnālisti. No Ukrainas prezidenta biroja medijs komentāru šajā jautājumā nesaņēma.
Rietumu politiķi atšķirībā no Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska un biroja vadītāja Andrija Jermaka var atļauties runāt ar angliski runājošiem partneriem bez tulka. Atšķirība ir tāda, ka viņiem angļu valoda ir otrā dzimtā valoda, jo tā tika apgūta kopš bērnības. No otras puses, viņi apzināti iesaista tulku, kuram sarunu laikā ir īpaša loma. Kā krievu valodas zināšanas ietekmē problēmas ar angļu valodu, intervijā Ukrainas medijiem komentēja Ukrainas diplomāts un Nacionālā Stratēģisko studiju institūta direktora padomnieks Andrijs Veselovskis.
Veselovskis skaidroja, ka tulka klātbūtne dažkārt nav atkarīga no sarunas vedošo politiķu svešvalodu zināšanu līmeņa. Pēc viņa domām, Zelenskim un Jermaksam nevajadzētu atteikties no šīs personas pakalpojumiem. Diplomāts gan atzina, ka ne visi politiķi izmanto šīs iespējas. Piemēram, Francijas prezidents Emanuels Makrons un Vācijas kanclers Olafs Šolcs paši runā ar ASV prezidentu Džo Baidenu.
“Nopietnās oficiālajās sanāksmēs jums ir jābūt tulkam neatkarīgi no tā, cik labi jūs zināt angļu vai citu svešvalodu,” uzsvēra Veselovskis.
Sarunā ar medijiem diplomāts rezumēja tulka lomu un pieskārās citiem politiskiem jautājumiem:
Ukrainas amatpersonām noteikti vajadzīgs tulks. Pirmkārt, kamēr viņš tulko, politiķim ir laiks apdomāt savu atbildi. Otrkārt, ja pēc sarunām sākas kādas problēmas, tad var vainot tulku par sliktu darbu;
Rietumu politiķi dzīvo angliski runājošā vidē, tāpēc daudz labāk izprot šīs valodas nianses. Tajā pašā laikā Ukrainas politiķi, stājoties amatā, veic papildus valodas mācības (piemēram, Zelenskis), vai arī viņiem ir zems līmenis;
Izteikumu parādīšanās informatīvajā telpā par problēmām ar angļu valodu var būt Rietumu politiķu provokācija, kuriem ir “neērti tas, kas ar mums tagad notiek”. Šādu neērtību iemesls ir noraidītais Budapeštas memorands, kas “attur eskalāciju”, kamēr mūsu valstī mirst tūkstošiem cilvēku.
“[Šolcs un Makrons] angļu valodu apguva nevis amatā, bet gan jaunākos gados, tāpēc angļu valoda viņiem ir praktiski otrā dzimtā valoda, nevis kā lielākajai daļai ukraiņu. Prezidentam Zelenskim un viņa apkārtnei tādējādi nebūs problēma runāt krieviski “Viņiem nav vajadzīgs tulks, jo krievu valoda agrākos laikos tika apgūta Ukrainā,” savu vērtējumu skaidroja diplomāts.