Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins paziņoja, ka ir pret kodolieroču izmantošanu Eiropā. Tiekoties ar Vācijas kancleru Olafu Šolcu Pekinā, Ķīnas līderis aicināja starptautisko sabiedrību “noraidīt kodolieroču izmantošanas draudus” un iebilda pret kodolkaru, lai novērstu “krīzi Eirāzijas kontinentā”, ziņo Bloomberg, atsaucoties uz Ķīnas valsts pārvaldīto ziņu aģentūru Xinhua.
Sji Dzjiņpins runāja arī par nepieciešamību sadarboties, lai nodrošinātu pārtikas un enerģijas piegāžu stabilitāti.
Pirms kara sākuma Ukrainā Sji kopā ar Vladimiru Putinu paziņoja par Ķīnas un Krievijas “neierobežotajām partnerattiecībām”. Taču tagad Ķīnas līderis, kurš tikko tika pārvēlēts uz trešo termiņu Komunistiskās partijas kongresā, pārkāpjot pusgadsimta tradīciju, pirmo reizi skaidri izteicās par trim galvenajiem starptautiskās dienaskārtības jautājumiem, kurus Putins aktīvi izmanto. konfrontācijā ar Ukrainu un Rietumiem – kodolenerģija, enerģētika un pārtika. Un viņš par to pastāstīja Vācijas kancleram un valstij, kas visvairāk cieta no Krievijas izvērstā gāzes kara.
Sji paziņojums iepriecinās Eiropas politiķus, kuri cer, ka Ķīna izmantos savu “Krievijas drauga” stāvokli, lai pārliecinātu Maskavu pārtraukt draudēt pasaulei ar kodolieročiem, saka Džozefs Gregorijs Mahonijs, Šanhajas Austrumķīnas parastās universitātes politisko pētījumu profesors:
”Sji izteikumi ir nepārprotami, vērsti gan pret kodolieroču pielietošanu, gan to izmantošanu. Daži tos interpretē kā ļoti svarīgu vēstījumu”.
Putins saistībā ar karu Ukrainā vairākkārt norādījis, ka Krievija var izmantot kodolieročus. Piemēram, paziņojot par mobilizāciju 21. septembrī pēc tam, kad Ukrainas karaspēks negaidītā pretuzbrukumā atbrīvoja Harkivas apgabalu, fīrers televīzijas uzrunā sacīja, ka Krievija izmantos visas metodes, tostarp kodolieročus teritoriālās integritātes apdraudējuma gadījumā: “Tas ir nav blefs.”
“Tiem, kas mēģina mūs šantažēt ar kodolieročiem, jāzina, ka vēja roze var pagriezties viņu virzienā,” piebilda Putins. Un 30. septembrī dokumentu parakstīšanas ceremonijā par okupēto teritoriju ienākšanu Krievijā viņš atkal runāja par šo tēmu, apsūdzot ASV, ka tās ir pirmās, kas izmantoja kodolieročus un rada precedentu.
Bijušais Krievijas prezidents un tagad Drošības padomes priekšsēdētāja vietnieks Dmitrijs Medvedevs runā vēl skarbāk. Tieši šodien viņš Telegram ierakstīja, ka Krievijai “ir iespēja visus ienaidniekus nosūtīt ugunīgā ellē”, lai gan viņš noteica, ka tas nav mērķis. Pēc četru Ukrainas reģionu aneksijas Medvedevs sacīja, ka Krievija apturēs jebkādu iejaukšanos tajos, tostarp ar kodolieroču palīdzību.
Valsts televīzijas kanālu propagandisti ar to pašu vairākkārt draudējuši Rietumiem. Piemēram, televīzijas kanāla ”Krievija-1” raidījuma ”Vesti Nedeli” vadītājs Dmitrijs Kiseļevs maijā sacīja, ka ar raķeti ”Sarmat” vien pietiek, lai Lielbritāniju noslaucītu no zemes virsas. “Tas ir tikai viens starts, Boris,” viņš sacīja toreizējam premjerministram Borisam Džonsonam. – ”Anglijas nav. Vienreiz un uz visiem laikiem”.
Krievijas armijas vadība oktobra vidū apsprieda iespēju Ukrainā izmantot taktiskos kodolieročus grūtību apstākļos anektēto teritoriju noturēšanā, nesen ziņoja laikraksts The New York Times, atsaucoties uz amatpersonām, kas pārzina šo lietu.
Turklāt Krievija izvērš enerģētikas karu, par divām trešdaļām pārtraucot gāzes piegādi ES un raidot raķetes un Irānas bezpilota kamikadze lidaparātus uz spēkstacijām Ukrainā, kur jau ir bojāti 40% enerģētikas infrastruktūras.
Un Krievijas flotes īstenotā Ukrainas ostu blokāde kara sākumā izraisīja milzīgu graudu cenu lēcienu un bada draudus daudzās nabadzīgās un jaunattīstības valstīs. Jūras pārvadājumi no Ukrainas atsākušies kopš augusta, bet pēdējā nedēļā Krievija ir mēģinājusi izstāties no graudu darījuma. Tiesa, Turcija, ANO un Ukraina bija apņēmības pilnas turpināt lauksaimniecības produktu eksportu, tāpēc Krievija atsāka savu dalību tajā.