Urbja serdeņa diametrs ir 10 centimetri, tā garums ir 2,8 kilometri, un tā ir īsta sensācija. Starptautiskai pētnieku grupai, ko vada Brēmerhāfenes Alfrēda Vegenera institūts (AWI), ir izdevies iegūt līdz šim vecāko ledu – tam ir vairāk nekā 1,2 miljoni gadu!
ES finansētā projekta “Beyond EPICA – Oldest Ice” urbšana attiecas uz Antarktikas pamatiežiem zem biezas ledus segas. 1,2 miljonus gadu ilga klimata vēsture, kas sastingusi vienā garā kociņā – rekords. Pēdējais ledus kodols no 2004. gada bija 800 000 gadu vecs. “Vēsturisks brīdis klimata un vides zinātnei,” saka projekta koordinators profesors Karlo Barbante no Ca’ Foscari universitātes Venēcijā.
Pēc kodola analīzes zinātnieki var izdarīt secinājumus par to, kā un kādos intervālos, piemēram, mainījās siltais un ledus laikmets. Šie intervāli palēninājās apmēram pirms miljona gadu. Kāpēc tas notika, ir viens no lielākajiem noslēpumiem klimata zinātnē, ko pētnieki vēlas atrisināt.
Kampaņas vadītājs un glaciologs Frenks Vilhelms no Alfrēda Vegenera institūta: “Ledus laikmeta ciklu biežuma izpratne ir svarīga ne tikai planētas pagātnes vēsturē, bet arī mūsu nākotnei.”
Tiek ņemti arī iežu paraugi. Analīzes tiks izmantotas, lai noskaidrotu, kad Antarktīda šajā reģionā pēdējo reizi bija brīva no ledus.
Ko pētnieki jau zina: 13 000 gadu klimata rekordi tiek saglabāti vienā ledus metrā. Pēdējos 210 un līdz ar to vecākos kodola metrus veido ļoti vecs ledus, kas ir stipri deformēts, iespējams, sajaucies vai sasalis. Zinātnieki vēlas noskaidrot, no kurienes tas sākotnēji nācis.
Komandas strādāja 200 dienas Little Dome C urbšanas nometnē, kas atrodas plakankalnē Antarktīdas centrālajā daļā 3200 metru augstumā virs jūras līmeņa. Pat vasarā tur ir mīnus 35 grādi pēc Celsija un ziemā ir līdz mīnus 70 grādiem.
Vērtīgais ledus uz Eiropu tiek transportēts ar ledlauža “Laura Bassi” klāja – speciāli izstrādātos kravas konteineros, jo kravas vienmēr jāuzglabā mīnus 50 grādu temperatūrā.