Pagājušais mēnesis izrādījās karstākais jūnijs visā meteoroloģisko novērojumu periodā. Taču 2024. gads kopumā pārspēj temperatūras rekordus jau no pirmajām dienām un beigu beigās var izrādīties karstākais gads vēsturē, vēsta Reuters, atsaucoties uz ES klimata pārmaiņu uzraudzības dienesta (C3S) ikmēneša ziņojumu.
Katrs mēnesis kopš 2023. gada jūnija ir bijis karstākais uz planētas, salīdzinot ar attiecīgo mēnesi iepriekšējos gados, teikts ziņojumā.
Un jaunākie dati liecina, ka 2024. gads pat varētu pārspēt 2023. gadu kā rekordliels karstākais gads. Iemesli ir cilvēku izraisītās klimata pārmaiņas un dabas parādība El Niño, kas šogad izraisīja rekordaugstu temperatūru, sacīja zinātnieki.
“Iespējamība, ka 2024. gads pārsniegs 2023. gadu, jo tas ir karstākais gads kopš ierakstu sākšanas 1800. gadu vidū, ir aptuveni 95%,” sacīja Bērklija Zemes zinātnieks Ziks Hausfaters.
Londonas Imperiālās koledžas Grantham institūta klimata zinātniece Frīderike Oto apstiprināja, ka pastāv “liela varbūtība”, ka 2024. gads būs karstākais gads.
“El Niño ir dabiska parādība, kas nāk un iet. Mēs nevaram apturēt El Niño, bet mēs varam pārtraukt naftas, gāzes un ogļu dedzināšanu,” viņa sacīja.
Par El Ninjo sauc ūdens virsmas slāņa temperatūras svārstības Klusā okeāna ekvatoriālajā daļā, kam ir jūtama ietekme uz klimatu. Ūdens sasilšana šajā apgabalā izraisa arī vidējās temperatūras paaugstināšanos visā pasaulē.
Šis efekts pēdējos mēnešos ir vājinājies, un vēlāk šogad ir sagaidāms, ka šīs parādības vēsāks līdzinieks La Niña ieņems galveno vietu.
Tomēr galvenais klimata pārmaiņu cēlonis joprojām ir siltumnīcefekta gāzu emisijas no fosilā kurināmā sadedzināšanas.
Neskatoties uz deklarētajiem nodomiem apturēt globālo sasilšanu, valstis visā pasaulē līdz šim nav spējušas sadarboties, lai samazinātu šīs emisijas, izraisot pastāvīgu temperatūras celšanos gadu desmitiem ilgi.
Tiek atzīmēts, ka 2024. gadā mainītais klimats jau ir izraisījis katastrofālas sekas visā pasaulē. Vairāk nekā 1000 cilvēku gāja bojā ārkārtēja karstuma laikā Saūda Arābijā jūnijā Hadža laikā . Par karstuma izraisītiem nāves gadījumiem ziņots arī Indijā, kuru skāra nepieredzēti ilgs karstuma vilnis, un Grieķijā
12 mēnešos, kas beidzās jūnijā, pasaules vidējā temperatūra bija augstākā reģistrētā jebkurā šādā laika posmā – par 1,64 grādiem pēc Celsija virs vidējā līmeņa pirms rūpnieciskā laikmeta, paziņoja C3S