Starptautisko stabilitāti ir ietekmējis karš Ukrainā un pieaugošā konfrontācija starp lielvarām, vājinot bruņojuma kontroli un padarot diplomātiju mazāk efektīvu.
Globālā drošība 2022. gadā ir ievērojami pasliktinājusies, salīdzinot ar situāciju pirms desmit gadiem. Šādu secinājumu savā ikgadējā ziņojumā, kas publicēts pirmdien, 12.jūnijā, izdarījuši Stokholmas Starptautiskā miera pētniecības institūta (SIPRI) eksperti. Analītiķi fiksē, ka pasaulē ir kļuvuši biežāki kari, pieauguši militārie izdevumi un saasinājusies pārtikas nodrošinājuma problēma. Turklāt miljoniem cilvēku ir skāris karstums, sausums un plūdi, ko izraisījušas klimata pārmaiņas, kā rezultātā ir nodarīti lieli cilvēku un ekonomiskie zaudējumi.
Eksperti atsevišķi izceļ Ukrainā notiekošo karu, kas izraisīja “pastiprinātu konfrontāciju starp lielvalstīm, kas vājināja bruņojuma kontroli un padarīja diplomātiju mazāk efektīvu”, teikts dokumentā.
SIPRI – par Krievijas karu pret Ukrainu
Kopš pilna mēroga kara uzsākšanas Ukrainā Krievijas spēki ir sistemātiski uzbrukuši civiliem mērķiem, izraisot plašus postījumus pilsētās un saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas savāktajiem pierādījumiem ir pastrādājuši daudzus kara noziegumus . Šajā sakarā SIPRI eksperti izceļ kasešu munīcijas, pretkājnieku mīnu un sprādzienbīstamu ieroču izmantošanu apdzīvotās vietās ar plašu iedarbības laukumu, kas izraisīja lielu skaitu civiliedzīvotāju upuru.
Līdz 2022. gada beigām situācija izskatījās pēc strupceļa: nevienai no pusēm nebija skaidra ceļa uz uzvaru, kā arī nebija skaidra ceļa uz mieru sarunu ceļā. Analītiķi atzīmē, ka Krievijas un Ukrainas pozīcijas joprojām ir tālu viena no otras.
Viena no notiekošā kara sekām bija bada problēmas saasināšanās pasaulē. SIPRI atgādina, ka gan Krievija, gan Ukraina ir lielas pamata pārtikas produktu ražotājas un eksportētājas. Kara un pret Krievijas Federāciju vērsto sankciju rezultātā strauji kritās lauksaimniecības produktu ražošana un tirdzniecība, kas izraisīja būtisku pārtikas cenu lēcienu pasaulē. Ņemot vērā, ka tas viss notika uz pandēmijas fona, kļūst acīmredzama tendence, ka pasaulē pastāvīgi pieaug bads, kas turpinās jau kopš 2017. gada.