Ukrainas bruņoto spēku Starptautiskajā leģionā, kas cīnās pret Krievijas okupantiem, ir vairāki simti bijušo karavīru no Kolumbijas. Šai Dienvidamerikas valstij ir otrā lielākā armija reģionā, un tā ir vienīgā ar ievērojamu pieredzi reālās kaujās. Par to raksta The New York Times.
Saskaņā ar publikāciju, brīvprātīgo karaspēku, kas karo frontē Ukrainā, var iedalīt divās galvenajās kategorijās. Pirmajā kategorijā ietilpst pilsoņi no bagātām Eiropas valstīm, kuri pievienojās Ukrainas bruņotajiem spēkiem savas morālās pārliecības vai aizvainojuma dēļ pret Krieviju. Otrā kategorija sastāv no kaujiniekiem, kuri nāk no mazāk pārtikušām valstīm un iesaistījās šajā karā galvenokārt finansiālu apsvērumu dēļ.
“Es atļaušos teikt, ka neviens kolumbietis nav devies uz turieni, lai aizstāvētu demokrātiju. Es neticu, ka viņi pirms kara pat dzirdējuši par Ukrainu. Tas viss ir saistīts ar ekonomiskiem motīviem,” žurnālistiem teica bijušais Kolumbijas armijas snaiperis Kristians Peress, kurš arī apsver iespēju karot Ukrainā.
Avots atzīmē, ka kolumbiešu dalība Krievijas un Ukrainas karā nemaz nepārsteidz. Pēc gadu desmitiem ilgas pastāvīgās cīņas pret marksistiskajiem nemierniekiem un paramilitārajiem narkotiku karteļiem Kolumbijai beidzot piederēja, iespējams, visspēcīgākā armija Dienvidamerikā. Ņemot vērā, ka ASV ir palīdzējušas apmācīt Kolumbijas militārpersonas, tie ir patiesi kvalificēti karavīri.
Ukrainas un Kolumbijas oficiālie pārstāvji neatklāj precīzu Kolumbijas pilsoņu skaitu Ukrainas Bruņoto spēku rindās. Viņi tikai uzsver, ka tie ir brīvprātīgie, kuri vairs nav tieši saistīti ar Kolumbijas armiju. Pēc sarunām ar vairākiem šādiem karavīriem New York Times žurnālisti nonāca pie secinājuma, ka Ukrainas pusē patiešām dienē “simtiem Kolumbijas brīvprātīgo”.
Visiem šiem brīvprātīgajiem ir līdzīgs stāsts par to, kā viņi nokļuva frontē. Uz Ukrainas robežas viņi ieradās pašu spēkiem un izteica gatavību izmantot savu militāro pieredzi, lai cīnītos Ukrainas pusē. Pēc tam viņi tika nosūtīti uz militāro bāzi Ternopilā, kur ar viņiem tika veikta intervija, medicīniskā pārbaude un pieņemšana dienestā.
Starptautiskā leģiona kaujinieku alga ir tāda pati kā citiem karavīriem, kas cīnās par Ukrainu – tas ir, aptuveni 3000 dolāru, kas ir ļoti augsts rādītājs Kolumbijai.
Tiesa, pilna mēroga Krievijas un Ukrainas karš, pēc pašu kolumbiešu domām, nebūt nav līdzīgs tam, kā viņi cīnījās ar nemierniekiem un narkotiku karteļiem džungļos.
“Tiem, kas vēlas šeit ierasties, vispirms par to vajadzētu padomāt. Kolumbija ir bērnu spēle, salīdzinot ar to, kas ir šeit. Kad raķete pirmo reizi eksplodēs pie jums, tad jūs redzēsiet velnu klātienē,” sacīja. Kolumbijas brīvprātīgais.