Apsverot potenciālo dzīves partneri, sievietes un viņu vecāki, kas novērtē partneri, bieži vien verbāli lielāku nozīmi piešķir intelektam, nevis fiziskajai pievilcībai. Tomēr, runājot par izvēli, vairumā gadījumu priekšroka tiek dota pievilcīgākam vīrietim, pat ja viņš ir mazāk inteliģents. Pie šāda secinājuma nonāca amerikāņu psihologi, lasāms žurnālā Evolutionary Psychological Science publicētajā pētījumā
Daudzās kultūrās ir ierasta prakse, ka tēvi un mātes piedalās savas meitas partnera izvēlē. Vecāki bieži vien augstu vērtē īpašības, kas ir svarīgas ilgtermiņa stabilitātei, piemēram, intelektu un spēju nodrošināt materiāli.
Daudzas sievietes, tāpat kā viņu tuvinieki, uzskata, ka vīrietim intelekts ir svarīgāks par labu izskatu. Tomēr saskaņā ar evolūcijas teoriju pievilcība norāda uz partnera ģenētiskajām priekšrocībām, savukārt augstais intelekts norāda uz labu potenciālu resursu iegūšanai un ieguldījumiem pēcnācējos. Tāpēc sievietes, izvēloties partneri, var vairāk pievērsties izvēlētā izskatam nekā vecāki, atklājuši zinātnieki.
Lielākajā daļā iepriekšējo zinātnisko rakstu, kuros aprakstītas šīs tendences, autori paļāvās uz aptaujas datiem par ideāla partnera īpašībām. Psihologu grupa no Austrumkonektikutas štata universitātes (ASV) nolēma iedziļināties tēmā un, izmantojot eksperimentu, pārbaudīt, vai norādītās preferences sakrīt ar vecāku un meitu faktiskajām izvēlēm.
Pētījumā piedalījās 201 sieviete vecumā no 18 līdz 33 gadiem un 187 viņu vecāki, galvenokārt mātes. Brīvprātīgie tika pieņemti darbā no universitātes kopienas un sociālajiem medijiem.
Pirmajā posmā dalībniekiem abās grupās tika lūgts izmantot skalu, lai novērtētu potenciālā partnera īpašību nozīmi (sev vai savai meitai), piemēram, intelektu, pievilcību, godīgumu un citas.
Pēc tam meitām un vecākiem tika parādītas divu vīriešu fotogrāfijas, no kuriem viens bija pievilcīgāks par otru. Fotoattēlam bija pievienots viņu intelekta līmeņa apraksts. Tādējādi dalībnieki apsvēra potenciālos partnerus ar šādām kombinācijām: augsta pievilcība/augsts intelekts; augsta pievilcība/zems intelekts; zema pievilcība/augsts intelekts; zema pievilcība/zems intelekts.
Vispirms subjekti vienkārši novērtēja, cik pievilcīgi, inteliģenti un iekārojami kā attiecību partneri viņi uzskatīja attēlotos vīriešus. Pēc tam viņiem tika parādītas fotogrāfijas ar pretējām īpašībām un lūgts izvēlēties labāko partnera kandidātu sev vai savai meitai, paskaidrojot savu lēmumu.
Aptaujas rezultāti krasi atšķīrās no dalībnieku faktiskajām izvēlēm. Lielākā daļa meitu (72,6%) un vecāku (59,6%) deva priekšroku pievilcīgākiem vīriešiem neatkarīgi no viņu intelekta, lai gan sākotnēji abu grupu dalībnieki kā svarīgāku iezīmi norādīja intelektu. Tas nozīmē, ka pievilcība ietekmē partnera izvēli vairāk, nekā cilvēki nojauš.
73,8% gadījumu meitu un vecāku izvēle sakrita, īpaši, ja potenciālais partneris apvienoja pievilcību un intelektu. Saskaroties ar kompromisa izvēli, meitas deva priekšroku pievilcīgākiem, bet mazāk inteliģentiem vīriešiem. Vecāki gan biežāk izvēlējās gudrākus, bet mazāk skaistus. Proti, viņiem svarīgāka šķita stabilitāte un spēja nodrošināt resursus, savukārt meitas akcentēja ģenētiskās priekšrocības (pievilcību).
Jāatzīmē, ka pētījuma rezultāti ir jāinterpretē piesardzīgi, jo tie ir ievērojami ierobežoti. Eksperiments bija tikai hipotētiska izvēle, nevis faktisks iepazīšanās vai laulības lēmums, tāpēc reālās dzīves tendences var atšķirties.