Runājot par augu mēslošanu, lielākā daļa cilvēku zina par slāpekļa, kālija un fosfora mēslošanas līdzekļiem . Un ne tikai zina, bet parasti arī izmanto. Un kurš elements būtu tikpat svarīgs un varētu papildināt šo trijnieku? Sērs!
Salīdzinoši maz tiek runāts par tā priekšrocībām kā mēslojumu, taču būtība ir tāda, ka sērs ir nepieciešams arī veiksmīgai augu attīstībai. Un sēra rezerves augsnē ir ierobežotas. Tātad, kad un kā sērs tiek izmantots mēslošanai? Un kad to izmanto dezinfekcijai?
Kam augiem vajadzīgs sērs?
Sērs ir galvenais olbaltumvielu sintēzes elements. Bez tā augi nevar ražot galvenās aminoskābes – cistīnu, cisteīnu un metionīnu. Sērs ir nepieciešams arī augu fotosintēzei, elpošanai, slāpekļa un oglekļa metabolismam, hlorofila ražošanai, vitamīnu un enzīmu veidošanai. Turklāt tas uzlabo barības vielu asimilāciju augos.
Pākšaugiem sērs ir nepieciešams no gaisa iegūtā slāpekļa fiksēšanai. Šis elements piešķir specifisku smaržu ķiplokiem, sinepēm vai sīpoliem .
Sērs ir īpaši svarīgs eļļas augu sēklām, pākšaugiem, lopbarības kultūrām un dažiem dārzeņiem un ziediem. To izmanto arī augsnes paskābināšanai, ja augsne ir pārāk sārmaina vai tiek plānots stādīt skābi mīlošus augus (piemēram, rododendrus vai mellenes).
Sērs nodrošina augu veselīgu attīstību un augšanu, augi kļūst izturīgāki pret slimībām un grauzējiem, palielinās raža, ziedi veido skaistākus ziedus.
Par sēra trūkumu liecina gaiši plankumi uz jaunām lapām. Lapu malas saritinās un iegūst laivas formu. Augi sāk kļūt nabagāki, tiem vairāk uzbrūk kaitēkļi.
Kurās augsnēs sēra deficīts ir visvairāk?
Sēra trūkums, visticamāk, ir vieglās, smilšainās augsnēs. It īpaši, ja ir lietains periods, kurā sērs viegli izskalojas no šādas augsnes.
Arī jebkura veida augsnē sāk trūkt sēra, kad valda zema temperatūra un īpaši sausi periodi.
Paradoksāli, jo vairāk dārzs vai apstrādātie lauki atrodas tālāk no industriālām teritorijām, jo ilgāk sērs saglabāsies šādā augsnē. Kopumā pēdējos gados, samazinoties piesārņojumam, samazinās arī sēra daudzums augsnē, tāpēc arvien vairāk nepieciešama papildu mēslošana ar to.
Sērs: kā un kad mēslot?
Sērs, atšķirībā no, piemēram, slāpekļa, nav gaistoša vai šķīstoša viela (piemēram, kālija nitrāts), tāpēc tas jāievieto tieši augsnē: sēra granulas vienmērīgi izkaisa pa augsni un ierok. Mitrums ir nepieciešams labākai sēra uzsūkšanai, tāpēc pēc mēslošanas ir nepieciešams apūdeņot vai ieplānot mēslojumu pirms lietus.
Ja mērķis ir paskābināt augsni, pirms stādīšanas jāiestrādā sērs. Vispirms lauks tiek mēslots ar sēru, pēc tam tiek stādīti augi, kuriem patīk skāba augsne. Arī gadījumā, ja augsne ir pārāk sārmaina un to nepieciešams nedaudz paskābināt. Sērs maina augsnes pH par 1-1,5 daļām.
Parastā sēra mēslošanas norma ir 2-3 g uz kvadrātmetru. Smagās, humusa vai māla augsnēs normu var palielināt.
Sēru var izmantot no auga veģetācijas sākuma līdz ziedēšanas sākumam. Starp citu, tas ir lielisks papildu mēslojums rozēm, kas mudina tās ražot lielākus, skaistākus ziedus.
Vēlāk, augšanas sezonā, augus papildina ar sēru, ja vien nav tā trūkuma pazīmju. Bieži vien šis mikroelements ir iekļauts citu mēslošanas līdzekļu sastāvā, tāpēc, mēslojot, piemēram, ar magnija sulfātu, augi tiek mēsloti gan ar magniju, gan ar sēru. Tas var būt arī slāpekļa vai potaša mēslošanas līdzekļu sastāvdaļa.
Sērs dezinfekcijai
Sēru izmanto arī siltumnīcu , pagrabu, dārzeņu novietņu un līdzīgu telpu dezinfekcijai. Siltumnīcas dezinficē ar sēru pirms stādu stādīšanas, uzglabāšanas telpas un pagrabus – pirms dārzeņu novākšanas un uzglabāšanas.
Dezinfekcijas laikā sēra dedzināšana izdala sēra dioksīdu, kas ir indīgs patogēniem un kaitēkļiem.
Pirms dezinfekcijas telpām jābūt labi noslēgtām. Tā nedrīkst saturēt pārtiku, dzīvniekus vai cilvēkus. Pēc tam sēra granulas ievieto nedegošā traukā un aizdedzina. Pēc sēra aizdedzināšanas telpas nekavējoties jāatstāj. Sērs kūst un kūp vairākas stundas. Tobrīd telpās ieeja nekādā gadījumā nav atļauta. Pēc dezinfekcijas telpas ļoti labi vēdina 1-2 dienas.
Arvien biežāk pasaulē sērs tiek nosaukts kā ceturtais svarīgākais elements augiem, ar kuru tie papildus jāapgādā ar mēslojumu. Iespējams, nākotnē parādīsies ne tikai NPK (slāpeklis + fosfors + kālijs), bet arī NPKS (+ sērs) mēslošanas līdzekļi.