Sadarbībā ar Latvijas Dabas muzeju no 21. – 23. septembrim Talsu novada muzejs piedāvā apskatīt sēņu izstādi.
Piektdien, 21.septembrī, plkst.11.00 notiks izstādes atklāšana, kā arī visu dienu būs iespējams parādīt savas sēnes un konsultēties ar Latvijas Dabas muzeja Botānikas nodaļas vadītāju, mikoloģi Initu Dānieli. Izstādes atklāšanas laikā ieeja bez maksas. Laipni aicināti skolotāji ar saviem skolēniem, kuriem mācību programmā ir tēma par sēnēm.
Vasaras ilgstošais sausums ir ietekmējis šī gada rudens sēņu ražu. Latvijas Dabas muzeja mikoloģe Inita Dāniele iesaka šogad doties uz vietām, kur zināms, ka bijis lietus un kur ir ēnaināks un mitrāks.
Mēs esam iecienījuši cepurīšu sēnes, bet tā ir tikai ļoti maza daļiņa no milzīgās sēņu valsts. Sēņu pasaulē ietilpst gan lielas, gaļīgas sēnes, gan mikroskopiski raugi. Speciālisti domā, ka visā pasaulē ir ap 1,5 miljoni sugu, bet tikai 5% ir dokumentāli fiksētas.
Šoreiz izstādē būs acīm redzamās sēnes – gan ēdamās, gan indīgās. Jebkurš sēņu cienītājs zina, cik svarīgi ir labi pazīt sēnes un „neiekrist” uz indīgajām. Uzturā lietojamo sēņu sugu skaits ir neliels – ap 50 sugām. Parasti sēņotāji lasa gailenes, bērzlapes, baravikas, apšubekas, bet latvieši ir ļoti konservatīvi un baidās iepazīt jaunas ēdamās sēņu sugas. Tomēr nedrīkstam aizmirst, ka ar sēnēm eksperimentēt nedrīkst! Jo indīgu sēņu lietošana uzturā var izraisīt gremošanas traucējumus, smagus aknu bojājumus un nāvi. Izstādē kopā ar speciālisti varēsiet noskaidrot, kuras tad var droši lasīt un kurām pat labāk nepieskarties.
Ja, sēņojot no 20. -21. septembrim, jums ir izdevies atrast kādu īpašu sēni (pat nezinot tās nosaukumu), priecāsimies, ka atgādāsiet to uz muzeju.
Linda Smilga-Šimpermane,
Talsu novada muzeja
galvenā speciāliste dabas jautājumos