Saule sasniegusi savu maksimumu – aktivitātes maksimumu 11 gadu cikla ietvaros, liecina NASA un ASV Nacionālās okeānu un atmosfēras pārvaldes (NOAA) dati.
Nākamajos mēnešos ir gaidāms saules uzliesmojumu un magnētisko vētru pieaugums, kas varētu ietekmēt tehnoloģijas uz Zemes un kosmosa misijām.
Saules maksimums ir periods, kad zvaigznes magnētiskie poli mainās vietām un uz tās virsmas parādās daudz plankumu. Šie plankumi ir aukstāki, tumšāki apgabali, kas veidojas magnētisko lauku uzkrāšanās dēļ. Kad magnētiskās līnijas šajos saules plankumos mainās un pārtrūkst, tās var izraisīt spēcīgus uzliesmojumus un koronālās masas izmešanu (CME) — milzīgus saules plazmas mākoņus, kas izšaujas kosmosā.
“Saules maksimuma laikā palielinās saules plankumu skaits un līdz ar to arī Saules aktivitātes līmenis,” sacīja NASA galvenās mītnes Vašingtonā Kosmosa laikapstākļu programmas direktors Džeimijs Feivorss. “Šis aktivitātes pieaugums sniedz aizraujošu iespēju uzzināt vairāk par mūsu tuvējo zvaigzni, taču tam ir arī reāla ietekme uz Zemi un visu mūsu Saules sistēmu.”
Saules aktivitātes palielināšanās jau ir sākusi ietekmēt Zemi. Tādējādi šā gada maijā notika viena no spēcīgākajām magnētiskajām vētrām pēdējo 20 gadu laikā, ko izraisīja saules uzliesmojumu un plazmas emisiju pārpilnība. Tas noveda pie polārblāzmas, kas bija viena no spilgtākajām pēdējo 500 gadu laikā. Taču šādi notikumi var negatīvi ietekmēt tehnoloģijas, piemēram, traucēt satelītu, sakaru sistēmu, navigācijas darbību, kā arī izraisīt traucējumus elektrotīklos.
Neskatoties uz pieaugošo aktivitāti, pašreizējais Saules cikls (pazīstams kā 25.) nepārsniedz vēsturiski augstāko līmeni.
“Lai gan aktivitāte pārsniedz sākotnējās prognozes, vēl nav nekas neparasts,” sacīja Liza Uptone no Teksasas Dienvidrietumu pētniecības institūta.
Pašreizējā cikla visspēcīgākais uzliesmojums notika oktobra sākumā un tika klasificēts kā X9 — viena no spēcīgākajām uzliesmojumu klasēm.
Zinātnieki joprojām nevar precīzi paredzēt, kad notiks Saules aktivitātes maksimums. Tas ir saistīts ar faktu, ka mehānismi, kas kontrolē saules ciklus, nav pilnībā izprotami.
“Mēs pilnībā nesaprotam, kā darbojas saules aktivitātes cikli. Šī ir viena no neatrisinātajām astrofizikas problēmām,” medijam ScienceAlert stāstīja saules astrofiziķis Maikls Vitlends .
Astronomi ir novērojuši saules ciklus kopš Galileo Galilei pirmo reizi pamanīja saules plankumus 17. gadsimtā. Katrs jauns cikls rada savas īpašības. Piemēram, pašreizējais cikls izrādījās aktīvāks, nekā daudzi zinātnieki gaidīja.
NASA un NOAA turpina uzraudzīt Saules aktivitāti un gatavoties iespējamām vētrām. Decembrī Parker Solar Probe pietuvosies Saulei tuvāk nekā jebkurš cits cilvēka radīts objekts. Tas ļaus mums labāk izpētīt Saules aktivitāti. Ir svarīgi, lai šo pētījumu rezultāti palīdzētu izprast kosmosa laikapstākļus un samazinātu to ietekmi uz tehnoloģijām un cilvēkiem.
Lai gan Saules cikla aktīvā fāze turpināsies vēl aptuveni gadu vai divus, eksperti neizslēdz, ka arī recesijas laikā būs spēcīgas magnētiskas vētras.