Kāpēc mana tēva kāju nagu apgriešana izmaksāja 89 eiro? Šādi savu neizpratni izteica kāds anonīms Facebook grupas dalībnieks. Pakalpojums tēvam bija noorganizēts, izmantojot pilsētas aprūpi mājās.
”Vai kāda iestāde uzrauga šos pakalpojumu sniedzējus, kas strādā ar vecāka gadagājuma cilvēkiem, vai arī viņi var brīvi noteikt savu pakalpojumu cenas?”
Notikušais Helsinkos pievērsa Somijas mediju uzmanību un žurnālisti nolēma šo problēmu izpētīt sīkāk. Viena no respondentiem uz ierakstu bija Helsinkos dzīvojošā podiatrijas speciāliste Vilja Mansukoski. Viņa stāsta, ka bieži vien rodas sajūta, ka lielākajai daļai cilvēku nav zināšanu par pēdu kopšanas nozari vai to, kā ir strādāt par uzņēmēju.
”Tas pats par sevi nav pārsteidzoši, jo cilvēkiem nav nepieciešamas zināšanas visos dzīves aspektos”.
”Tas ir pilnīgi saprotami, it īpaši mūsdienās, ka jebkuri izdevumi, kas šķiet nevajadzīgi, šķiet kā apgrūtinājums. Tomēr ikvienam ar savu darbu ir jānopelna pietiekami daudz naudas, lai no tā varētu iztikt.
Viņa pastāstīja, ko sevī ietver 89 eiro pakalpojums.
Vecām kājām vajag vairāk
Par anonīmā kunga situāciju ir grūti ko daudz pateikt. Tomēr var secināt, ka tēvs, kurš bija klients, bija gados vecāks.
Ar vecumu pēdu kopšana kļūst prasīgāka, saka Mansukoski.
”Tāpēc, piemēram, “tikai nagu griešana” var būt pārsteidzoši sarežģīta un nebūtu iespējama tikai ar vienkāršām nagu šķērītēm”.
Mansukoski saka, ka gandrīz ikviena cilvēka nagi novecojot sabiezē, un sēnīšu infekcijas kļūst arvien biežākas. Pusei cilvēku, kas vecāki par 80 gadiem, ir nagu sēnīte. Āda bieži ir sausa un plāna, bet starp pirkstiem viegli saplaisā.
Ja klients joprojām spēj staigāt, uz pēdām var atrast tulznas. Pēc Mansukoski teiktā, arī ieauguši nagi ir ļoti izplatīti.
”Ar vecumu biežāk sastopamas dažādas slimības, piemēram, diabēts, osteoartrīts, un, ja ir reimatisms, arī šīs problēmas ar vecumu kļūst izteiktākas, ja vien reimatisms nav saglabājies remisijas fāzē. Iepriekš minētā dēļ ādas bojājumi var rasties vieglāk nekā uz pilnīgi veselām pēdām”.
Pirms podologa ierašanās klienta mājās vai aprūpes iestādē, tiek veikti sagatavošanās darbi.
”Katrs instruments pirms izmantošanas ārstēšanā ir rūpīgi jādezinficē, jātīra, piemēram, ultraskaņas tīrītājā, jāizžāvē un pēc tam jāsterilizē 180 grādu temperatūrā 60 minūtes. Tas novērš mikrobu un infekciju izplatīšanos starp klientiem.
Pēc tam seko brauciens pie klienta. Braukšana ar automašīnu vai sabiedrisko transportu maksā naudu, un prasa arī laiku. Tajā laika posmā klīnikai būtu laiks uzņemt divus līdz trīs klientus.
Iekārtas tiek izjauktas klienta mājās, pēc kā podologs novērtē aprūpes nepieciešamību un nodrošina ārstēšanu. Pēc tam aprūpētājs iesaiņo mantas un atgriežas aprūpes centrā, lai veiktu aprīkojuma apkopi.
Pēc tam veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem joprojām ir likumā noteikts pienākums reģistrēt aprūpi. Tas varētu aizņemt vēl ceturtdaļstundu.
Papildus šiem izdevumiem kopējo cenu 89 eiro veido tipiski uzņēmējam paredzētie biznesa izdevumi, apdrošināšana, maksājumu termināļi, pierakstu sistēmas, telpu īre un darba piederumi.
Mansukoski stāsta, ka aptuveni puse no iekasētās summas tiek saistīta ar uzņēmuma izdevumiem un nodokļiem.
”Piemēram, no 89 eiro summas, atkarībā no uzņēmēja, kabatā paliks 25–40 eiro”