Krievijas oligarhiem būs jāmaksā par to superjahtu uzturēšanu, kuras arestētas saistībā ar sankcijām Spānijā un Francijā, raksta Reuters, atsaucoties uz informētiem avotiem.
Spānijā, kur aizturēti seši Krievijas miljardieru kuģi, saka, ka “lielākā daļa” īpašnieku jau maksā apkalpes algas, kā arī apkopi, doku īri un apdrošināšanu. Pēc Spānijas Ocibaras ostas pārvaldības kompānijas teiktā, jahtu Crescent un Lady Anastasia īpašnieki veic maksājumus.
Spānijas varasiestādes saista jahtu ”Crescent” ar Rosņeftj direktoru padomes locekli Eduardu Hudainatovu un ”Lady Anastasia” ar Rosoboronexport vadītāju Aleksandru Mihejevu, aģentūrai Reuters atklāja avoti.
Francija ir iesaldējusi piecas Krievijas oligarhu jahtas, tostarp Alfa Bank akcionāra Alekseja Kuzmičeva kuģi, kurš no 2014.gada saskaņā ar ES tiesību aktiem maksāja par divu savu kuģu uzturēšanu Kannās un Antibās, paziņoja viņa advokāts Filips Blanšetjē. Oktobra sākumā tiesa Francijā atzina par nelikumīgu Kuzmičeva jahtas ”La Petite Ourse” arestu.
Tajā pašā laikā oligarhiem, kuriem piemēro sankcijas, ir aizliegts veikt finanšu darījumus jurisdikcijās, kas ieviesušas ierobežojumus. Taču Spānijas un Francijas varasiestādes ir atļāvušas veikt šādus maksājumus saskaņā ar ES un valstu tiesību aktiem, norādīja avoti.
Spānijas finanšu ministrija paziņoja, ka 2014.gadā pieņemtais likums, kas tika pieņemts pēc tam, kad Krievija anektēja Krimu, ļauj personām, kurām noteiktas sankcijas, veikt nepieciešamos maksājumus savu īpašumu uzturēšanai.
Vēl martā Spānijas premjerministrs Pedro Sančess solīja, ka Krievijas oligarhu jahtu sagrābšana “apņēmīgi” un “diez vai” skars Krievijas prezidenta Vladimira Putina domubiedrus. Greznības atņemšana Krievijas elitei ārzemēs Rietumu politiķiem tika pasniegta kā spiediena svira uz Krievijas prezidentu. Taču drīz vien kļuva skaidrs, ka lielās izmaksas par arestētā īpašuma uzturēšanu gulstas uz Rietumu valdību pleciem.
No visām aizturētajām Krievijas oligarhu jahtām šī gada augustā Gibraltārā izsolē tika pārdota tikai viena, Axioma. Bet tas notika nevis pēc valdības rīkojuma, bet gan ar JP Morgan lēmumu. Apstājusies arī diskusija par iespēju pārdot Krievijas pilsoņu aktīvus ASV un ES, lai palīdzētu Ukrainai.
“Šķiet, ka sankcijām nav tik postošas sekas, kādu gaidīja,” sacīja Lielbritānijas firmas Jaffa & Co jurists Džeimss Džafa . Vienlaikus viņš norādīja, ka superjahtu uzturēšanas izmaksas Krievijas miljardieriem ir “kabatas nauda”.